Podległa departamentowi obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot, przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.
Pentagon informując Kongres o "proponowanej sprzedaży" systemu antyrakietowego Patriot Polsce wskazał, że "planowana transakcja jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, "sojusznika z NATO, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie".
Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów (około 37,8 mld zł).
Kongres, zgodnie z ustawą o kontroli eksportu broni, ma 15 dni kalendarzowych, aby ewentualnie zablokować tę transakcję bądź zmodyfikować jej warunki.
MON: niebawem otrzymamy projekt umowy
Jak wyjaśniła w komunikacie rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, publiczna informacja o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot wymagana jest prawem amerykańskim i związana jest ze sprzedażą krajowi sojuszniczemu wrażliwego uzbrojenia, za jakie uznane są zestawy Patriot.
"Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance)" - poinformowała rzeczniczka.
Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży uzbrojenia Polsce, a w przypadku braku przeciwwskazań, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży.
Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP komunikat MON
"Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP" - poinformowała Pęzioł- Wójtowicz.
Zapewniła, że MON ma "należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER". "Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 milionów USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48 procent niższa" - dodała.
W ramach przedmiotowej procedury, strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie, wzajemnie zależne fazy. "Podkreślić należy, że w ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. wszystkich 8 baterii" - podała rzeczniczka MON.
Polskie starania o Patrioty
Polska od kilku lat stara się i zakup systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Już w 2015 roku za czasów rządów PO-PSL zdecydowano, że to ten sprzęt produkowany przez koncern Raytheon ma być najlepszym z punktu widzenia interesów państwa. Od tego czasu trwają negocjacje z Amerykanami.
Na początku września 2016 roku szef MON poinformował o wysłaniu formalnego zapytania ofertowego w sprawie zakupu ośmiu zestawów Patriot. W marcu 2017 roku wysłano je ponownie w zmodyfikowanej formie, ponieważ w trakcie rozmów okazało się, że pierwotne oczekiwania Polski były nie do przyjęcia przez USA. Antoni Macierewicz mówił wówczas, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła, który tworzyć mają Patrioty, ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.
Następnie w lipcu podpisane zostało niewiążące moratorium intencji dotyczące procesu sprzedaży systemu, w którym przedstawione zostały szczegóły dwuetapowego procesu dostarczenia uzbrojenia Polsce. Ma ona znajdować się w wersji Patriot 3+ z rakietami PAC-3MSE i nowoczesnym systemem dowodzenia IBCS.
Nowoczesny system obrony
Patriot to nowoczesny rakietowy system obrony typu ziemia-powietrze. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ostatniej, terminalnej fazie wrogiego ataku.
System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych samolotów oraz helikopterów, a także pocisków rakietowych. W ograniczonym zakresie może także zwalczać taktyczne pociski balistyczne krótkiego i średniego zasięgu.
Umieszczenie systemu na platformach samochodowych zapewnia jego łatwy transport zarówno drogowy, jak też powietrzny.
Autor: mm/adso / Źródło: dsca.mil, PAP, tvn24.pl