Nie skończył studiów, a już dostał tytuł doktora. Na sympozja jeździ nie słuchać, a wykładać i uczyć innych. Jego obszarem zainteresowań jest budowa serca. - To jest jego pasja, jego hobby, chyba najlepsza rzecz, jaka się może przytrafić, żeby swoją pasję, hobby połączyć z wykonywanym zawodem - mówiła doktor Wiesława Klimek-Piotrowska z Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ["Polska i Świat"].
Mateusz Hołda jest stałym bywalcem sympozjów naukowych, w roli prelegenta.
Pierwszy w Polsce
- Jestem pierwszym doktorem nauk, który nie skończył studiów. Jestem doktorem świeżo po maturze, można powiedzieć - mówił Mateusz Hołda, student Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest pierwszy w Polsce. Przewód doktorski otworzył w styczniu.
- Zakończyłem obroną 10 kwietnia, tytuł nadano mi 20 kwietnia - wyjaśnił.
Obszar zainteresowań - budowa serca
Ma dopiero 24 lata, jest na szóstym roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego, a na koncie ma 85 prac naukowych. Obszar zainteresowań naukowych to budowa serca.
- Tematem mojej pracy doktorskiej jest cieśń mitralna oraz cieśń trójdzielno-żylna - anatomiczne podłoże dla zabiegów ablacji substratu arytmogennego - mówił Hołda podczas obrony swojej pracy doktorskiej.
Dla laika kompletnie niezrozumiałe, dla młodego naukowca - codzienność.
- To jest jego pasja, jego hobby, chyba najlepsza rzecz, jaka się może przytrafić, żeby swoją pasję połączyć z wykonywanym zawodem - powiedziała doktor Wiesława Klimek-Piotrowska z Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Doktor Hołda od kilku lat działa w projekcie Heart w Katedrze Anatomii Collegium Medicum, której opiekunem jest Wiesława Klimek-Piotrowska. Cel: jeszcze lepsze poznanie budowy serca. Wydawałoby się, narządu dość dobrze zbadanego.
Kardiologia interwencyjna
- To jest reakcja na głosy naszych kolegów kardiologów, że jest takie duże zapotrzebowanie, bo bardzo dynamicznie rozwija się kardiologia interwencyjna - mówiła Klimek-Piotrowska.
Może być ona stosowana w przypadku arytmii. Może się ona pojawić, gdy w sercu powstaje dodatkowe ognisko impulsów elektrycznych wyzwalających skurcze. Od pewnego czasu lekarze mają na to sposób. Dostają się do serca przez żyłę udową i wysoką, lub niską temperaturą niszczą ten fragment, w którym wytwarza się dodatkowy impuls. Mapa serca opracowywana przez doktora Hołdę ułatwi im dotarcie do celu.
Pracę naukowca umożliwił ministerialny program Diamentowy Grant.
- Czas realizacji tego grantu to cztery lata. Przez te cztery lata młody naukowiec może się rozwijać pod okiem swojego opiekuna naukowego - wyjaśniła Katarzyna Zawada z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Doktor Mateusz Hołda nie zamierza zwolnić tempa. Kolejny cel: zaliczyć ostatnią sesję egzaminacyjną na studiach. Już za kilkanaście dni.
Autor: kb/sk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24