Polska

"Nie czas na podziały". Partia Teraz! dołącza do Koalicji Europejskiej

Polska

[object Object]
Wcześniej do Koalicji Europejskiej dołączył Sojusz Lewicy Demokratycznej (wideo z 16 lutego)tvn24
wideo 2/3

Zarząd partii Teraz! podjął decyzję o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej. "Nie kryjemy różnic programowych, ale nie czas na podziały, gdy w Brukseli mogą reprezentować nas ludzie, którzy obrażają europejskie wartości" - napisał w oświadczeniu lider ugrupowania, Ryszard Petru.

Na początku lutego grupa byłych premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o stworzenie szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W poniedziałek decyzję o dołączeniu do Koalicji Europejskiej podjął zarząd partii Teraz!.

Petru: nie zgadzamy się, aby Polska tkwiła na peryferiach UE

Lider ugrupowania Ryszard Petru w oświadczeniu podkreślił, że wybory do Parlamentu Europejskiego powinny pokazać siłę całej opozycji "w kontrze do łamania Konstytucji i forsowanego przez polityków PiS Polexitu".

"Nie zgadzamy się na to, aby Polska tkwiła na peryferiach Unii Europejskiej i pozostała na stałe w grupie państw drugiej prędkości" - napisał.

"2019 to rok zmiany. To czas na współdziałanie, to czas na realizację hasła 'Zjednoczonej Opozycji', które przyświecało protestującym przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, Sejmem i Telewizją Polską" - oświadczył Petru.

"Teraz stawka jest jeszcze wyższa"

Przypominał, że ponad rok temu poparł kandydaturę Rafała Trzaskowskiego jako wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy. Zdaniem Petru jego zwycięstwo to "drogowskaz na kolejne wybory". "Teraz stawka jest jeszcze wyższa. Naszym celem jest wygranie wyborów do PE, a następnie jesiennych wyborów parlamentarnych" - dodał.

"Nie kryjemy różnic programowych. Jesteśmy różni, bo różne są poglądy naszych wyborców. Ale nie czas na podziały, gdy w Brukseli mogą reprezentować nas ludzie, którzy obrażają Europę i europejskie wartości. Musimy postawić na osoby, które wzmocnią znaczenie Polski - ludzi, z których będziemy dumni. Dlatego dołączamy do Koalicji Europejskiej i apelujemy do wszystkich partii i środowisk liberalnych o taki sam krok" - napisał lider partii Teraz!.

Apel

Deklaracja zawierająca apel o stworzenie szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego został podpisana na początku lutego.

"Wybory do PE przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE. Apelujemy o powstanie koalicji europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z UE. Tego wymaga polska racja stanu" - głosił apel, odczytany przez lidera PO, byłego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę. Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz Schetyny - także byli premierzy: Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka, Ewa Kopacz, Kazimierz Marcinkiewicz, a także były szef MSZ Radosław Sikorski.

Dołączyli do koalicji

W sobotę o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. W niedzielę taką decyzję podjęła również Rada Krajowa Partii Zieloni.

Autor: js/adso/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości