Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dodatkowe środki na przeprowadzenie wyborów samorządowych - poinformowała we wtorek rzeczniczka PKW Anna Godzwon.
Jak podkreśliła, głównym adresatem pisma jest premier, ale zostało ono skierowane także do wiadomości innych najważniejszych osób w państwie, m.in. do marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz do minister finansów Teresy Czerwińskiej.
Wybory po zmianach za 750 milionów
Według Godzwon treść pisma zostanie podana do publicznej wiadomości w środę. W pierwszej kolejności muszą się z nim zapoznać adresaci - zaznaczyła.
W niedawnym wywiadzie w radiu RMF FM szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj podkreśliła, że zgodnie z najnowszymi szacunkami KBW jesienne wybory po wprowadzeniu zmian w Kodeksie wyborczym mogą kosztować około 750 milionów złotych.
Jak dodała, najwięcej środków pochłonie zakup sprzętu dla obwodowych komisji wyborczych – kamer do transmisji z lokali wyborczych, komputerów, skanerów i oprogramowania.
Podkreśliła, że znaczącą pozycją będą także wynagrodzenia dla 100 komisarzy wyborczych i Korpusu Urzędników Wyborczych, w skład którego wejdzie około 5,5 tysiąca osób.
PKW ostrzegało już w styczniu
O tym, że pieniędzy może zabraknąć PKW informowała już na początku lutego. Przypomniano wówczas, że w rezerwie celowej w budżecie państwa zaplanowano 457 mln 700 tys. zł m.in. na przeprowadzenie wyborów samorządowych, na planowane przez prezydenta referendum ogólnokrajowe oraz ewentualne wybory uzupełniające do Senatu. Jak zaznaczono, kwota ta została zaplanowana przed nowelizacją Kodeksu wyborczego.
Podkreślono wtedy, że z szacunków przeprowadzonych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że koszt samych tylko wyborów samorządowych wynosił będzie około 600 mln zł.
Od tamtego momentu szacunkowy koszt ich przeprowadzenia najwyraźniej wzrósł.
W kwocie tej mieszczą się m.in.: wydatki na druk kart do głosowania, wyposażenie lokali wyborczych, sporządzenie spisu wyborców, druk obwieszczeń wyborczych oraz obsługę informatyczną. PKW informowało również, że zgodnie ze zmianami w Kodeksie wyborczym, wzrośnie koszt utrzymania administracji wyborczej.
Autor: mnd/adso / Źródło: PAP