Asma Jilani Jahangir, pakistańska działaczka praw człowieka, została uhonorowana nagrodą "Pro Dignitate Humana". - Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa - uzasadnił Radosław Sikorski.
- Nagroda wręczana jest osobom, które nie boją się mówić, nie boją się walczyć w obronie ludzkiej godności - powiedział szef polskiego MSZ.
Radosław Sikorski zaznaczył, że laureatka pochodzi z odległej strony świata. - Chcę podkreślić, że gdziekolwiek są ludzie, którzy walczą o podstawową sprawiedliwość i ludzką godność, w Pakistanie, czy na Ukrainie, zasługują na nasze wsparcie i solidarność. Polacy wiedzą o tym, jak żaden inny naród - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Walcząc o godność
Asma Jilani Jahangir jest pakistańską prawniczką, adwokatką Sądu Najwyższego Pakistanu, przewodniczącą Stowarzyszenia Prawników Sądu Najwyższego Pakistanu. Pracuje na rzecz zapobiegania prześladowaniom mniejszości religijnych, kobiet i wyzysku dzieci w Pakistanie i na świecie. Od sierpnia 2004 r. do lipca 2010 r. była specjalną pełnomocniczką ONZ ds. wolności religii i przekonań.
- Wiem, jak bardzo cenicie sobie wolność, demokrację i godność ludzką - powiedziała Asma Jilani Jahangir odbierając nagrodę. - Przyjmuję tę nagrodę w imieniu tych wszystkich setek ludzi, którzy już odeszli i całe życie spędzili walcząc o coś, co nazywali godnością.
Pakistanka wyraziła nadzieję, że "wszyscy będziemy mieć odwagę, żeby walczyć z uciskiem i siłami ekstremistycznymi, które niejednokrotnie wpędzały świat w konflikty, a ludzi w niedolę i cierpienie".
"Na rzecz godności ludzkiej"
Nagroda "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej) przyznawana jest za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej.
Nagroda została ustanowiona przez ministra spraw zagranicznych w 2011 r. Pierwszym laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleksander Bialacki. W ubiegłym roku uhonorowana nią została także niezależna organizacja "Memoriał" zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.
Autor: jl//kdj / Źródło: PAP