Polska

Padł rekord. 93 tysiące samochodów przejechało w niedzielę autostradą A1

Polska

TVN 24W miniony weekend ruch na A1 odbywał się płynnie

Ponad 93 tys. samochodów przejechało autostradą A1 w minioną niedzielę. To rekord. W lipcu trasą tą przemieszczało się średnio 54,5 tys. pojazdów na dobę, licząc zaś w skali roku - 37 tys. na dobę.

Przejazd autostradą A1 w sierpniowe weekendy jest bezpłatny. Rząd podjął decyzję o otwarciu bramek po tym, jak w lipcu z powodu wakacyjnych wyjazdów w okolicach PPO (punktów poboru opłat) na A1 tworzyły się gigantyczne korki. W weekendy na wjazd i wyjazd z autostrady w Rusocinie i Nowej Wsi trzeba było czekać ok. godziny. Korki miały po ok. 8 km długości.

242 tysiące pojazdów w weekend

Anna Kordecka, rzecznik prasowy firmy Gdańsk Transport Company (GTC), która zarządza pomorskim odcinkiem autostrady A1 poinformowała w poniedziałek, że w miniony przedłużony weekend autostradą w ciągu trzech dni przejechało łącznie ponad 242 tysiące pojazdów, z czego w piątek - 73,6 tys., w sobotę - 75,3 tys., a w niedzielę - 93,2 tys.

W miniony weekend ruch na A1 odbywał się płynnie. W niedzielę po południu i wieczorem, ze względu na bardzo duże natężenie ruchu, były, natomiast kłopoty z przejazdem z Półwyspu Helskiego i obwodnicy Trójmiasta do wjazdu na A1 w Rusocinie. Te odcinki samochody pokonywały z niewielką prędkością. Według kierowców wyjazd z Helu zajmował nawet kilka godzin.

Sierpniowe weekendy na A1

Otwarcie bramek w sierpniowe weekendy na autostradzie to efekt porozumienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z firmą Gdańsk Transport Company (GTC), która jest koncesjonariuszem na A1, odpowiada za pobór opłat i przekazuje te środki Krajowemu Funduszowi Drogowemu.

Autostradą A1 można przejechać za darmo jeszcze przez dwa sierpniowe weekendy.

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała w ub. tygodniu, że do końca września zapadnie decyzja, jaki system poboru opłat będzie obowiązywał na autostradach. Wyjaśniła, że pod uwagę brane są elektroniczny pobór opłat lub winiety.

Pierwszy bezpłatny weekend na autostradzie A1. Bez korków
Pierwszy bezpłatny weekend na autostradzie A1. Bez korkówtvn24

Autor: jl//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości