Otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz hoteli, a także zlikwidowanie tak zwanych godzin dla seniorów. To tylko niektóre zmiany, które weszły w życie w poniedziałek w związku z drugim etapem "odmrażania" gospodarki.
Pierwszy etap wchodzenia w tzw. nową normalność, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył m.in. otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek.
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił przejście do drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".
Poniżej przedstawiamy listę zmian, które wchodzą w życie w poniedziałek w ramach drugiego etapu luzowania ograniczeń.
Drugi etap "odmrażania" gospodarki
- otwarcie galerii handlowych oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Obowiązują jednak limity osób. Na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się korytarzy. Klienci galerii handlowych muszą zachować dwumetrowy dystans między sobą. Wymagane jest też zasłanianie ust i nosa (np. maseczką). W centrach handlowych zamknięte pozostają kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) oraz miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu;
- otwarcie hoteli i innych obiektów noclegowych, ale bez basenów i restauracji. Usługi hotelarskie i noclegowe mogą być świadczone pod warunkiem, że zachowane są szczególne zasady bezpieczeństwa. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju, ale nie mogą ich serwować na miejscu;
- otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy;
- zlikwidowanie tak zwanych godzin dla seniorów (w godz. 10-12), w czasie których zakupy mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia;
- uchylenie zakazu działalności bibliotek, archiwów oraz muzeów. O konkretnym terminie otwarcia decyduje organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną;
- możliwość korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych przez osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe. Salony masażu pozostają zamknięte;
- zwolnienie z obowiązku kwarantanny części osób pracujących lub uczących się w krajach ościennych - w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Nie obejmuje ono medyków oraz osób pracujących w jednostkach pomocy społecznej.
To nie koniec zmian. Od 6 maja rząd umożliwia ponowne otwieranie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym, czy dana placówka wznowi działalność, podejmuje organ prowadzący.
Kolejne etapy
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że kolejne etapy "odmrażania" mają być ogłaszane "w cyklu dwutygodniowym". Jak możemy przeczytać na stronie rządu, "całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju".
Zgodnie z planami zaprezentowanymi wcześniej, w trzecim etapie punkty gastronomiczne mają wznowić działalność stacjonarną, jednak z pewnymi ograniczeniami. Dodatkowo otwarte mają zostać salony fryzjerskie oraz kosmetyczne.
Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.
Źródło: TVN24