Holenderka ukarana za "hajlowanie" przy bramie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)
Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)
TVN24
TVN24Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)

29-letnia obywatelka Holandii "hajlowała" w niedzielę przy bramie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jeszcze tego samego dnia prokurator nałożył na kobietę karę grzywny, którą przyjęła. Turystka tłumaczyła, że to głupi żart.

Jak poinformował Bartosz Izdebski z biura prasowego małopolskiej policji, w niedzielę straż Muzeum Auschwitz zatrzymała 29-letnią obywatelkę Holandii w trakcie "hajlowania" przy bramie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Kobieta miała pozować, wykonując gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia. Zdjęcie robił jej 30-letni mąż. Przed godziną 13 o sprawie zostali poinformowani policjanci. Małżonkowie trafili do oświęcimskiej komendy. 30-latek został przesłuchany jako świadek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Turystka przyznała się do winy i przyjęła karę

O sprawie niezwłocznie została również powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która późnym popołudniem - na podstawie zebranych dowodów - nałożyła na kobietę karę grzywny. Turystka przyznała się do winy i przyjęła karę. - Tłumaczyła się, że to był głupi żart - mówił Izdebski.

Za publiczne propagowanie faszyzmu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

To nie pierwszy przypadek "hajlowania" przy bramie dawnego obozu zagłady. Wśród głośnych spraw jest między innymi ta z 2013 roku, kiedy przy bramie "Arbeit macht frei" nazistowski salut uwieczniło na zdjęciu dwóch studentów z Turcji. Sąd skazał ich później na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę.

Brama byłego obozu zagłady Auschwitz-BirkenauShutterstock

Były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

Brama główna zwana też Bramą Śmierci jest jednym z symboli całego obozu i dokonanej w nim Zagłady. Niemcy ukończyli budowę w połowie 1942 roku. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 roku rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przez nią przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz, głównie Żydami, ale również Polakami.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też około 150 tysięcy Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości