"Gorąco apelujemy do polityków o nieuleganie presji". Oświadczenie środowisk pro-life

Autor:
js//now
Źródło:
tvn24.pl
Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej
Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej TVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej

"W związku z coraz częściej wyrażaną, także przez polityków prawicy, potrzebą wypracowania 'nowego kompromisu aborcyjnego', który polegać miałby na wyjęciu spod prawnej ochrony życia dzieci obarczonych wadami letalnymi (...), czujemy głęboką potrzebę wyrażenia jednoznacznego sprzeciwu wobec takich zamiarów" - napisały we wspólnym oświadczeniu środowiska pro-life. "Gorąco apelujemy do polityków o nieuleganie presji, by podważyć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego" - dodały. Pod dokumentem podpisało się kilkadziesiąt organizacji społecznych.

22 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. W związku z tą decyzją trwają w całej Polsce protesty.

Środowiska pro-life wydały w poniedziałek wspólne oświadczenie zatytułowane "Uszanujmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego". Podpisało się pod nim kilkadziesiąt organizacji społecznych, między innymi: Narodowy Marsz Życia, fundacja "Głos dla życia", Akcja Katolicka, Instytut Ordo Iuris, Młodzież Wszechpolska. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"W związku z coraz częściej wyrażaną, także przez polityków prawicy, potrzebą wypracowania 'nowego kompromisu aborcyjnego', który polegać miałby na wyjęciu spod prawnej ochrony życia dzieci obarczonych wadami letalnymi (wadami rozwojowymi niedającymi nadziei na przeżycie po urodzeniu), czujemy głęboką potrzebę wyrażenia jednoznacznego sprzeciwu wobec takich zamiarów" - napisano w oświadczeniu. Dodano, że "podejrzenie wystąpienia takiej wady nie usuwa niekonstytucyjności takiego przepisu".

Jak czytamy, "w przypadku występowania wady letalnej u dziecka poczętego, matka lub rodzice stoją przed wyborem, czy chcą być rodzicami dziecka abortowanego, czy dziecka, które z wysokim prawdopodobieństwem umrze krótko po urodzeniu".

ZOBACZ OŚWIADCZENIE ŚRODOWISK PRO-LIFE >>>

"Chcemy zwrócić uwagę na szereg aspektów"

Organizacje pro-life napisały w oświadczeniu, że "zdając sobie sprawę z dramatu, jaki przeżywają rodzice takiego dziecka, chcą zwrócić uwagę na szereg aspektów, które ignorują zwolennicy prawa do aborcji w takich przypadkach". Jak piszą następnie:

- "Aborcja nigdy nie jest zabiegiem neutralnym dla kobiety, zawsze jest zabiegiem mniej lub bardziej traumatycznym. Trauma związana z późną aborcją (w przypadku dziecka chorego dopuszczalna do 24 tygodnia, czyli szóstego miesiąca życia dziecka), gdy uśmiercane jest dziecko zdolne do życia poza łonem matki, może być szczególnie bolesna. Przekonały się o tym matki dzieci, które przeżyły aborcję, a potem, nie otrzymując żadnej pomocy, w bólu i rozpaczy, skonały na misce chirurgicznej;"

- "Współczesny system praw człowieka nie przewiduje 'prawa do aborcji', a jego wykreowanie nałożyłaby na Państwo obowiązek możliwości jej dokonania, a więc zapewnienie personelu medycznego. Wiąże się to często z łamaniem sumień (szczególnie gdy chodzi o personel pomocniczy) i narażaniem go na traumatyczne przeżycia;"

- "Jak często podkreślamy, prawo chroniące życie chroni także kobietę i jej macierzyństwo. Prawo dopuszczające aborcję ze względu na wadę letalną tylko pozornie daje kobiecie wolny wybór. Praktycznie możliwość aborcji przedstawiana jest kobiecie jako jedyne racjonalne rozwiązanie. Gdy mimo wszystko zdecyduje inaczej, łatwo jest pozostawić ją samej sobie, mówiąc, że ponosi konsekwencje swojego wyboru;"

- "Stwierdzenie, że 'nie można nikogo zmuszać do heroizmu' w powyższym kontekście rodzi niebezpieczeństwo, że także rodzice dzieci, które urodziły się zdrowe, ale uległy ciężkiemu wypadkowi lub zapadły na poważną chorobę, w wyniku której wymagają stałej opieki, będą domagać się prawa do eutanazji tych dzieci. Czym bowiem różni się uśmiercenie dziecka przed i po urodzeniu?".

"Trzeba skoncentrować się na programach wsparcia"

"Biorąc pod uwagę powyższe, gorąco apelujemy do polityków o nieuleganie presji, by podważyć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego" - napisały organizacje pro-life w oświadczeniu.

Podkreśliły, że "trzeba skoncentrować się na programach wsparcia dla osób wychowujących dzieci z niepełnosprawnością". "Potrzebne jest lepsze skoordynowanie form udzielanej pomocy i stworzenie czytelnego systemu informującego o jej zakresie. Szczególnie ważna jest likwidacja wymogu, zgodnie z którym opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne nie może wykonywać żadnej dodatkowej aktywności zarobkowej" - dodały.

"Jesteśmy przekonani, że tylko takie podejście jest w pełni humanitarne i w niedługim czasie przyniesie nam wszystkim dobre owoce" - czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż: orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji popiera 13 procent pytanych >>>

Milczanowska: projekt prezydenta to wyjście naprzeciw oczekiwaniom, które były na początku protestów
Milczanowska: projekt prezydenta to wyjście naprzeciw oczekiwaniom, które były na początku protestów TVN24

Prezydencki projekt zmian w ustawie aborcyjnej

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył Duda, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży, ale jedynie w przypadku wystąpienia wad letalnych.

Autor:js//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości