"Już jutro złożę projekt ustawy". Prezydent Andrzej Duda zapowiada przygotowania do prezydencji Polski w UE

Autor:
akr//now
Źródło:
tvn24.pl
Fragment orędzia prezydenta Andrzeja Dudy
Fragment orędzia prezydenta Andrzeja DudyKancelaria Prezydenta RP
wideo 2/5
Kancelaria Prezydenta RPFragment orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda wskazał w orędziu, że w czasie, gdy "Europa przeżywa trudny czas", potrzebne jest "planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem". - Do takich właśnie spraw należy zbliżająca się polska prezydencja w Unii Europejskiej - powiedział. Ocenił, że przed naszym krajem "zadania ambitne" i "żeby je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem". - Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej - zapowiedział.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek wieczorem orędzie. Jak przypomniał, "dokładnie 20 lat temu odbyło się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej". - 7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję. Przytłaczającą większością opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata Zachodu - powiedział.

Prezydent: widać wyraźnie, jak dobrą decyzją było wejście Polski do Unii

- Podobnie jak miliony Polaków, wziąłem wówczas udział w referendum i głosowałem "za". Miałem w pamięci słowa świętego Jana Pawła II, że Polska potrzebuje Europy, a Europa Polski, że nasza ojczyzna powinna dołączyć do Unii, że powinniśmy uczestniczyć w jej kształtowaniu zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas, od kiedy ponad tysiąc lat temu dołączyliśmy do rodziny chrześcijańskich narodów Europy - wspominał prezydent.

Według niego "z perspektywy czasu widać wyraźnie, jak dobrą decyzją było wejście Polski do Unii". - Członkostwo we wspólnocie przyniosło nam wzrost gospodarczy, pozwoliło na otwarcie granic oraz wzmocniło nasze bezpieczeństwo w wielu wymiarach - wyliczał.

- Przez te lata pokazaliśmy też, że znakomicie radzimy sobie w Unii Europejskiej, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas, że osiągnęliśmy sukces. Szybszy rozwój naszego kraju, liczne inwestycje, znakomite wykorzystanie funduszy europejskich to tylko niektóre z naszych osiągnięć - mówił.

Jak stwierdził Duda, "sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji". - Wprowadzenie Polski do Unii, a następnie budowanie jej pozycji i zabieganie o jej interesy może stanowić również przykład współpracy rządów o różnych barwach politycznych - prawicy, lewicy, ludowców. Chciałbym wszystkim za to podziękować. Dobrze przysłużyliście się Polsce, dziękuję - kontynuował.

Prezydent Andrzej DudaKancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda: jutro złożę projekt ustawy

Prezydent wskazywał, że "dzisiaj Europa przeżywa trudny czas". - Mierzy się z konsekwencjami brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. To stawia przed nami nowe wyzwania. Żeby im sprostać, potrzebna jest współpraca i perspektywiczne myślenie, planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem - mówił.

W jego ocenie "do takich właśnie spraw należy zbliżająca się polska prezydencja w Unii Europejskiej, którą obejmiemy już za 1,5 roku". - Musimy być do niej doskonale przygotowani - podkreślił.

- To dlatego 1 maja tego roku, w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiłem trzy cele naszej prezydencji. Pierwszym jest pogłębienie współpracy transatlantyckiej, wzmocnienie relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Drugim celem jest dalsze rozszerzenie wspólnoty o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także i inne kraje do niej aspirujące. Trzecim celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy. To zadania ambitne. Żeby je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem - stwierdził.

- Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej. Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian dla wszystkich sił politycznych. Sprawdzian tego, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej - ocenił.

Prezydent Duda zaapelował, by "ustawa przyjęta została niezwłocznie". - Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesu Polski na arenie międzynarodowej - dodał.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Orędzie prezydenta Andrzeja DudyKancelaria Prezydenta RP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta RP

Pozostałe wiadomości