Opozycjonista, pracownik fizyczny, polityk, piłkarz. Kim jest Donald Tusk?

[object Object]
Polski premier ma wiele twarzy?tvn24
wideo 2/23

Weteran Rady Europejskiej, polski premier od siedmiu lat, jedyny szef rządu w ostatnim półwieczu pełniący urząd drugą kadencję - tak Donalda Tuska przedstawił na konferencji prasowej ustępujący unijny prezydent Herman Van Rompuy. Kim jest Donald Tusk? Jak wyglądała jego droga do Brukseli na szczyt unijnych stanowisk?

Donald Tusk w sobotę został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Nową funkcję obejmie 1 grudnia na 2,5 roku. Będzie także przewodniczył szczytom strefy euro.

Opozycjonista od urodzenia

Donald Tusk urodził się w 1957 roku w Gdańsku. Wychowywał się - jak sam wielokrotnie podkreślał - na jednym z gdańskich podwórek. W 1980 roku skończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Tytułu magistra bronił pracą dotyczącą kształtowania się legendy Józefa Piłsudskiego w przedwojennych pismach. Na UG uczestniczył w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności.

Tusk współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Był również współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku, szefem "Solidarności" w Wydawnictwie Morskim oraz dziennikarzem wydawanego przez związek tygodnika "Samorządność".

Przez siedem lat utrzymywał się z pracy fizycznej w spółdzielni "Świetlik".

Młody, ambitny polityk

Donald Tusk - obok Jana Krzysztof Bieleckiego, Janusza Lewandowskiego i Jacka Merkla - był założycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W wyborach w 1991 roku formacja zdobyła 37 mandatów w Sejmie, jeden z nich przypadł 34-letniemu wówczas Donaldowi Tuskowi. W wyborach 1993 roku KLD nie przekroczyła 5-proc. progu wyborczego.

Kilka miesięcy później Kongres połączył się z Unią Demokratyczną, tworząc Unię Wolności. Tusk został jednym z jej wiceprzewodniczących. W 1997 roku otrzymał mandat senatora i został wicemarszałkiem Sejmu. Z Unii Wolności odszedł na początku stycznia 2001 roku po przegranej o stanowisko przewodniczącego z Bronisławem Geremkiem. Kilkanaście dni później założył Platformę Obywatelską.

PO, działająca początkowo jako komitet wyborczy, Tusk założył wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim - przylgnęło do nich określenie "trzech tenorów". Płażyński wystąpił z PO w 2003 roku, Olechowski - sześć lat później. Tusk od 2003 roku sprawuje funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Podwójna porażka

PO w wyborach w 2001 roku zdobyła 65 mandatów. W schyłkowej fazie rządów SLD m.in. dzięki komisji śledczej ds. afery Rywina politycy opozycyjnych PO i PiS stali się rozpoznawalni i walka o zwycięstwo w kolejnych wyborach rozegrały się między nimi.

W 2005 roku Donald Tusk startował w wyborach prezydenckich jako kandydat Platformy Obywatelskiej. W pierwszej turze uzyskał lepszy wynik niż główny kontrkandydat, reprezentant PiS Lech Kaczyński. W drugiej turze przegrał, uzyskując 45,96 proc. głosów. Trzema punktami procentowymi przegrała z PiS także Platforma, znajdując się w opozycji względem rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

Premier po raz drugi

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Tusk startował z okręgu warszawskiego. Uzyskał 46,62 proc. wszystkich głosów oddanych w okręgu, co było najlepszym indywidualnym wynikiem w historii wyborów do Sejmu w III RP.

Rząd Tuska jako 2. po 1989 roku dokończył kadencję. 4 lata później PO wygrała kolejne wybory, a Donald Tusk ponownie objął tekę premiera.

Tusk wielokrotnie podkreślał, że jego marzeniem jest premierostwo po raz trzeci. W sobotę głosami głów państw członkowskich UE został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Rodzina

Tusk jeszcze na studiach ożenił się z Małgorzatą Sochacką, z którą ma dwoje dzieci. Syn Michał był dziennikarzem, obecnie pracuje w dziale analiz i marketingu Portu Lotniczego Gdańsk. Córka Katarzyna prowadzi internetowego bloga o tematyce lifestylowej, brała udział w programie TVN "Taniec z gwiazdami".

Premier Tusk interesuje się sportem, m.in. piłką nożną, którą uprawia amatorsko.

Autor: pk/tr / Źródło: wikipedia, premier.gov, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości