Opozycja na polanie

Aktualizacja:
Opozycja na polanie
Opozycja na polanie
TVN24.pl
Opozycja na polanieTVN24.pl

Koniec lat 70-tych, podzielona Europa. Po naszej stronie żelaznej kurtyny komunistyczny reżim silną ręką trzyma społeczeństwo. W wolnym świecie mało kogo to obchodzi. Działaczy praw człowieka bardziej zajmują reżimy w Ameryce Południowej, te za Łabą są mało kolorowe. Grupa europejskich konserwatystów postanawia to zmienić.

Przyjeżdżają do Polski co kilka lat. W tym roku, pod koniec listopada, znów tu byli i jak zawsze wspominali wydarzenia, które ich połączyły.

Jest rok 1979. W Polsce okres schyłkowego Gierka – po dekadzie oficjalnie kontrolowanego rozluźnienia i zadekretowanym koloryzowaniu komunizmu nadchodzi załamanie.

Europa, zafascynowana polityką odprężenia, wciąż przyzwyczajona do niezwyciężonych wydawało się podziałów, dopiero zaczyna zerkać na Wschód. Z Polski dochodzą coraz śmielsze odgłosy niezadowolenia – od kilku lat działa Komitet Obrony Robotników, porwani wyborem Karola Wojtyły polscy katolicy coraz śmielej podnoszą głowy.

 
Odcięci od świata debatowali na polanie 

W takiej atmosferze, w listopadzie, do Warszawy przybywa Alan Tyrrell, konserwatywny brytyjski poseł do Parlamentu Europejskiego.

Konserwatysta z wizytą

Przyjeżdża w głębokiej konspiracji na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej. Natychmiast poznaje atmosferę polskiej opozycji demokratycznej. Dosłownie – z opozycjonistami spotyka się w piwnicy, przy świecach. W takich okolicznościach odbywają się długie rozmowy z Jackiem Kuroniem, Adamem Michnikiem, Tadeuszem Mazowieckim i innymi przeciwnikami reżimu.

Od nich dowiaduje się prawdy o sytuacji w kraju nad Wisłą.

Przemyśleń z wizyty w Polsce Tyrrell ma sporo. Niektóre dla Polaków wydają się bardziej niż oczywiste – w Polsce szykanuje się ludzi inaczej myślących, służby inwigilują wszystkich niepokornych, cenzura jest bezwzględna, chłopi i Kościół szykanowane, a gospodarka tragicznie niewydolna.

 
Projekt rezolucji Tyrrella 

Dla ludzi z Zachodu takie informacje też niby nie są niczym nowym. Co innego jednak o tym słyszeć, co innego zobaczyć na własne oczy. Dlatego wnioski dla Tyrrella są oczywiste: o sytuacji w Polsce trzeba mówić jak najwięcej. Nagłaśniając problemy polskiej opozycji, można pomóc wielu ludziom. Komunistyczne władze, dbające o względnie dobry wizerunek, który daje im zachodnie kredyty, oszczędzą bowiem największych szykan opozycjonistom znanym na Zachodzie.

Na rezolucję jeszcze za wcześnie

Tyrrell postanawia przekuć swoje wnioski w czyn. W Parlamencie Europejskim składa projekt uchwały solidaryzującej się z pozbawionymi praw Polakami. W dokumencie Tyrrell chce wezwać polski rząd do poszanowania praw i wolności.

Determinację Tyrrella wzmagają wypadki z 10 listopada, przedostatniego dnia jego wizyty. Tego dnia władze, obawiając się wystąpień 11 listopada, aresztują ok. 40 opozycjonistów. W rezolucji Brytyjczyk domaga się ich uwolnienia.

Uchwała nie przechodzi. Dla europarlamentarzystów całe lata działających w atmosferze Zimnej Wojny ingerencja w sprawy Polski wydaje się bezcelowa. Projekt trafia do parlamentarnej komisji, gdzie biurokratyczno-polityczne młyny trawią ją przez niemal rok.

W zmienionej formie we wrześniu 1980 r. zostaje w końcu przegłosowana. W posierpniowej Polsce jest już zupełnie inaczej – chwilowo łatwiej się oddycha. Polska jest też bardziej „na czasie”.

 
Projekt nie przeszedł 

Mimo pozornego fiaska misji, Tyrrell wyrąbuje jednak ścieżkę, przez którą już kilka tygodni po jego wyjeździe z Warszawy do Polski wchodzą zdecydowanie młodsi koledzy Brytyjczyka.

Młodzi przyjeżdżają

To działacze EDS – Europejskich Studentów Demokratycznych – 200 tys. organizacji zrzeszających młodych centroprawicowców. Pod koniec grudnia w Polsce zjawia się ich kilkunastu m.in. Lars Eskeland, przewodniczący EDS z Norwegii oraz z Norwegii - Stole Gundhus oraz Trine Johanne Than, z Niemiec - Stefam Dingerkus, Anglii - Peter Young i Richard Thoburn, jak też Szwecji - Jörgen Haglind oraz Klas Weidstam.

W Warszawie, „przechowywani” przez rodziny swoich polskich gospodarzy – m.in. Stanisława Puzyny, Wojciecha Ostrowskiego czy Kazimierza Wóycickiego – nie bawią długo. Jadą w Tatry – na polanę Rynias.

Na polanę Rynias

Tam odcięci od świata, ale dzięki temu skutecznie utrudniając zadanie bezpiece, mogą rozmawiać swobodnie. Przede wszystkim o polityce i polskiej rzeczywistości. Goście z Zachodu chcą wiedzieć, jak można żyć w kraju tak niewyobrażalnie dla przeciętnego Europejczyka zniewolonym. Im więcej Polacy swoim gościom opowiadają, tym bardziej ci ostatni podziwiają gospodarzy. Dzięki tym informacjom teraz będzie im na Zachodzie łatwiej opowiadać o tym, co dzieje się nad Wisłą.

 
Stanisław Puzyna, jeden z gospodarzy spotkania 

Dla Polaków najważniejsze było, że ktoś z Zachodu interesuje się ich losem. I nie są to tylko nieliczni lewicowi intelektualiści od dawna zaangażowani w kontakty ze swoimi polskimi odpowiednikami. Nie dość, że przyjechali do nich osobiście, to są młodzi, a przy tym reprezentują zbliżony do ich światopogląd związany z polskim katolicyzmem.

Ważni są Niemcy

Wizyta z Zachodu jest ważna jeszcze z jednego punktu widzenia – do Polski przyjeżdżają młodzi Niemcy z RFN. Dla Polaków straszonych od dzieciństwa „krzyżackim zagrożeniem” to sygnał, że z Niemcami można rozmawiać. Tym bardziej takimi, którzy dystansują się od starszego pokolenia swych prawicowych kolegów, którzy wciąż przecież kwestionują granicę na Odrze.

Po powrocie z Rynias, „delegaci” bawią jeszcze krótko ponownie w stolicy. Zgłębiają wiedzę spotykając się z tak różniącymi się dziś, a wtedy działającymi razem opozycjonistami jak Antoni Macierewicz i Helena Łuczywo. W końcu wracają do domu.

Aresztowanie przy wyjeździe

Przy wyjeździe wydarza się jednak coś, co pozwala gościom z Zachodu na własnej skórze poczuć atmosferę państwa bezpieki. Jeden z młodych edeesowców, Peter Young, zostaje zatrzymany. Bezpieka zabiera mu wszystkie dokumenty i pamiątki, które ma przy sobie. Wszystkie zdjęcia zrobione przez gości w Rynias przepadają.

Ale zatrzymanie, chociaż dla spotykających się z obcokrajowcami opozycjonistami w Polsce mogło skończyć się wyjątkowo źle, ma też pozytywną stronę. Brytyjskie dzienniki przez kilka dni żyją aresztowaniem swojego rodaka w dalekim komunistycznym kraju. Zachodnia opinia zaczyna zerkać nad Wisłę.

Gdy ponad pół roku później ruszy Stocznia Gdańska, Europejczycy przypomną sobie, że Polska leży na tym samym kontynencie i chciałaby być traktowana jako jej część. Dla młodych studentów z EDS i Alana Tyrrella było to oczywiste już rok wcześniej.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Amerykański żołnierz, zatrzymany we Władywostoku, pojechał do Rosji bez zezwolenia przełożonych - poinformowała rzeczniczka amerykańskiej armii. Sierżant sztabowy Gordon Black miał wrócić ze służby w Korei Południowej do Teksasu, ale tak się nie stało. Według mediów chciał odwiedzić dziewczynę, Rosjankę, z którą spotykał się podczas służby w Korei.

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Źródło:
PAP, NBC News

Wiesława Burnos i Marek Malinowski to, wybrani z list PiS, radni którzy weszli do - stworzonego przez koalicję KO i Trzecią Drogę - zarządu województwa podlaskiego. Jacek Sasin i Sebastian Łukaszewicz nazwali ich zdrajcami. Nowy marszałek uważa ich za bohaterów.

Jedni nazywają ich zdrajcami, inni bohaterami. To oni zdecydowali o tym, że PiS stracił Podlasie

Jedni nazywają ich zdrajcami, inni bohaterami. To oni zdecydowali o tym, że PiS stracił Podlasie

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Wara (Podkarpacie). Samochód osobowy, którym podróżowali 16-latek i 18-latek, uderzył w barierę energochłonną, a następnie w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd przełamał się na pół. 18-latek zginął na miejscu, 16-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Policjanci z Głogowa zauważyli osobę, na której paliła się odzież. Podbiegli do mężczyzny, gasząc ogień i jednocześnie wzywając na miejsce będący w pobliżu zespół medyczny. Musieli też interweniować w budynku, ewakuując około 50 osób. Wszystko nagrała policyjna kamera na mundurze.

Zauważyli płonącego człowieka, ewakuowali cały budynek. Nagranie z akcji

Zauważyli płonącego człowieka, ewakuowali cały budynek. Nagranie z akcji

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro nie znał tego sędziego. Rozmawiałem z nim na ten temat - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł klubu PiS Michał Wójcik. Odniósł się do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił w poniedziałek o azyl na Białorusi. Wójcik powiedział, że minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz premier Donald Tusk "powinni sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że służby wypuszczają takiego człowieka z Polski".

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane nad ranem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Minionej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę z użyciem rakiet i dronów. Zaatakowała między innymi Kijów i Lwów. - Nie odnotowaliśmy żadnego przekroczenia naszej przestrzeni powietrznej - mówiła na antenie TVN24 mjr Ewa Złotnicka.

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Źródło:
TVN24, PAP

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letnia mieszkanka gminy Poniatowa, która była poszukiwana dwoma listami gończymi - zadzwoniła na numer alarmowy 112. Prosiła o pilny przyjazd patrolu, ponieważ w mieszkaniu miał włączyć się alarm. Policjanci nie potwierdzili zgłoszenia, ale do komendy wrócili ze zgłaszającą.

Poszukiwana listami gończymi zadzwoniła na 112

Poszukiwana listami gończymi zadzwoniła na 112

Źródło:
tvn24.pl

Na odcinku Bydgoszcz - Toruń powstaje alternatywa dla krajowej "10", nazywanej "drogą śmierci". Nowa trasa S10 przejmie ruch tranzytowy ze "starej dziesiątki", która - jak mówią policjanci - jest drogą wąską i krętą, bez szerokiego pobocza czy pasa awaryjnego.

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Źródło:
tvn24.pl

805 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja przeprowadziła ataki na Kijów i Lwów, w Ukrainie rozległy się alarmy, a polskie wojsko poderwało myśliwce. W wyniku ukraińskiego ataku rakietowego na bazę paliwowa w Ługańsku w płomieniach stanęły zbiorniki z paliwem. Uszkodzone zostały okoliczne domy, są ranni - donoszą media. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprzed Domu Studenckiego nr 1 w Koszalinie skradziono defibrylator automatyczny AED. Policja poszukuje sprawcy. To kolejna tego typu kradzież na terenie miasta w tym roku. Urządzenie zostało zamontowane w ramach społecznego projektu "Budka życia".

Dostał powiadomienie, że kapsuła została otwarta. Ktoś ukradł defibrylator

Dostał powiadomienie, że kapsuła została otwarta. Ktoś ukradł defibrylator

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dziś maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. Po południu przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne z języka kaszubskiego, z języka łemkowkiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Dziś matura z matematyki

Dziś matura z matematyki

Źródło:
PAP

Nie żyje Kim Ki Nam, były szef północnokoreańskiego aparatu propagandowego. Swoją działalnością wspierał trzech rządzących Koreą Północną dyktatorów, w tym obecnego przywódcę reżimu, Kim Dzong Una. Miał 94 lata.

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Źródło:
Reuters, BBC

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Władimir Putin z kolejną kadencją prezydenta Rosji to żadne zaskoczenie. Nie jest też zaskoczeniem, że Zachód zbojkotował jego inaugurację, ale pytania budzi wyłamanie się Francji. Ambasador tego kraju pojawił się na uroczystościach, z całą pewnością za zgodą swojego prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Źródło:
TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 7 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

Nowe Europejskie Prawo o Wolności Mediów, które weszło w życie we wtorek, ma między innymi zapewnić dziennikarzom i mediom ochronę przed inwigilacją i naciskami ze strony władz.

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24