Wykorzystania świątecznego czasu do uspokojenia, nabrania sił oraz dystansu do polityki i do siebie nawzajem życzył marszałek Sejmu Radosław Sikorski na spotkaniu opłatkowym. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz życzył spokoju i spotkań w rodzinnym gronie.
- W Polsce od tysiąca lat w Święta spotykamy się z rodziną, z bliskimi, wyciszamy się. Mijający rok był rokiem dwóch kampanii wyborczych, był rokiem pasji politycznych, nadchodzący rok też będzie rokiem wyborczym. Życzę nam wszystkim, abyśmy wykorzystali z rodzinami świąteczny czas do uspokojenia, nabrania sił, refleksji, nabrania dystansu do polityki, do siebie nawzajem, do przypomnienia sobie, że poza tym, że jesteśmy politykami, jesteśmy także patriotami, którym zawsze chodzi o dobro ojczyzny - powiedział Sikorski. Marszałek Sejmu życzył wszystkim, aby 2015 rok był jeszcze lepszy od roku bieżącego. Przekazał też na ręce kardynała Kazimierza Nycza uchwałę Sejmu z 5 grudnia w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II.
Spokoju i rodzinnych spotkań
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz życzył Polakom spokoju i rodzinnych spotkań. Prosił też o pamięć o Polakach rozproszonych na całym świecie. - Nie zapominajmy też o tych miejscach, gdzie ludzie będą mieli problemy, nie tylko, żeby połamać się opłatkiem, ale także żeby przeżyć do dnia jutrzejszego - apelował.
Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że życzenia, które składa, oparte są na trzech słowach - "pokój, rodzina i święty Jan Paweł II". - Żyjemy w zupełnie niespodziewanym czasie, nikt nie przewidział tego, że będziemy się tak intensywnie modlić i zabiegać o pokój na naszym kontynencie - zaznaczył. Podkreślał wartość rodziny i konieczność zajmowania się jej problemami przez państwo, samorządy i kościół. Dziękował parlamentarzystom za wszelkie inicjatywy na rzecz rodziny. Nycz dziękował parlamentowi za ustanowienia roku 2015 Rokiem Jana Pawła II. - Rok 2015 będzie okazją, żeby jeszcze bardziej przybliżyć tę wielką osobę - podkreślił. Dziękował również posłom za wsparcie dla Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak mówił, dwóch "niewątpliwie bardzo wielkich Polaków XX wieku". - Dziękuję, że traktujemy to - i chyba tak powinno być - jako nasz wspólny narodowy obowiązek - zaznaczył. Uroczystość w Sejmie uświetnił swoim występem Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Autor: bieru\mtom / Źródło: PAP