Polska

Olejniczak: Polacy widzą, że premier kłamie

Polska

Wojciech Olejniczak na wiecu w Bydgoszczy
TVN24Wojciech Olejniczak na wiecu w Bydgoszczy

Szef LiD-u Wojciech Olejniczak na wiecu w Bydgoszczy powiedział, że premier Jarosław Kaczyński przegrał obie przedwyborcze debaty. - Przegrał dlatego, bo Polacy widzą, że po prostu kłamie, że oszukuje, że mówi nieprawdę - skomentował Olejniczak.

Jego zdaniem premier jest dobry w insynuacjach, ale nie w rozwiązywaniu problemów. - Ileż można mówić, że w Polsce jest lepiej i zaklinać rzeczywistość, kiedy każdy z nas widzi kryzys w służbie zdrowia, kryzys w polskiej szkole - powiedział Olejniczak.

- Nie ma cudu, nie ma trzech milionów mieszkań, nie ma kolei szybkiej, nie ma nic z tego, co obiecywał Jarosław Kaczyński - kontynuował wyliczankę szef polskiej lewicy.

Olejniczak przestrzegł przed działaniami PiS-u, które zmierzają do centralizacji władzy. - Coraz więcej decyzji podejmuje sam Jarosław Kaczyński, coraz więcej decyzji podejmuje jego otoczenie, a coraz mniej do powiedzenia mają zwykli ludzie - ostrzegał. Zwrócił uwagę na ograniczenie kompetencji samorządów i na inwigilację społeczeństwa.

Skrytykował też działania takie jak obniżenie rent strukturalnych i obiecał przywrócenie ich poprzedniego poziomu. Mówił też o konieczności zrównywania rent i emerytur. Nie zabierania pieniędzy tym, którzy mają najwięcej, ale dawania więcej tym, którzy mają najmniej.

Alternatywny LiD Zwrócił uwagę, że PO i PiS są bardzo blisko siebie. Że wbrew stwarzanym pozorom i ostrym potyczkom, ich programy są bardzo podobne. - Ludzie chcą alternatywy dla PiS-u i PO-PiS-u - powiedział, a tą alternatywą jest oczywiści Lewica i Demokraci. - My jako jedyni w tej kampanii wyborczej mówimy wprost: my z PiS-em rządzić nie będziemy.

My mówimy wprost. My nie chcemy PiS-u u władzy. Wojciech Olejniczak

Tymczasem, zdaniem Olejniczaka, wiele działań PiS było możliwych, bo w "tych specyficznych głosowaniach (PO) zawsze wspierała PiS". Oskarżył więc PO i współudział w powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, we wspieraniu Prawa i Sprawiedliwości przy głosowaniu nad ustawą lustracyjną i współpracę przy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

- Oni generalnie są bardzo blisko siebie - podsumował programy i pomysły na rządzenie Polską lider Lewicy i Demokratów. - Widzieliśmy, że rozmawiają koledzy, którzy omawiają się, jak dalej rządzić - powiedział o wczorajszej debacie między premierem Jarosławem Kaczyńskim i szefem PO Donaldem Tuskiem.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości