Prawie pięć godzin rozmów, dwa zespoły eksperckie. Efekty okrągłego stołu w Sejmie

Aktualizacja:
[object Object]
Piotr Zgorzelski przed rozpoczęciem posiedzenia okrągłego stołutvn24
wideo 2/27

Frekwencja dopisała, szkoda, że były puste krzesła zarezerwowane dla przedstawicieli partii rządzącej - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15) po posiedzeniu okrągłego stołu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, zorganizowanego pod jego patronatem. Poinformował, że uczestnicy rozmów przyjęli dezyderat, w którym wyrazili potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, powołali też dwa zespoły eksperckie mające pracować nad rozwiązaniami postulowanej reformy sądownictwa.

Przed godziną 17 zakończyło się we wtorek w Sejmie posiedzenie okrągłego stołu w sprawie wypracowania ustawy dotyczącej wymiaru sprawiedliwości, zorganizowane pod patronatem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL-Kukiz'15).

"To swoisty wyrzut sumienia"

- To, co się dzisiaj wydarzyło, przerosło moje wszelkie oczekiwania - komentował Zgorzelski w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu. Jak mówił, "frekwencja dopisała. Szkoda, że były puste krzesła zarezerwowane dla przedstawicieli partii rządzącej".

- To swoisty wyrzut sumienia, bo jest to objaw lekceważenia - nie wobec nas, którzy uczestniczyli w posiedzeniu tego okrągłego stołu, tylko jest to objaw lekceważenia wobec tysięcy, a nawet milionów Polaków, którzy oczekują reformy wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

Zaznaczył, że "spotkanie, które trwało prawie pięć godzin, kończy się po pierwsze przyjęciem dezyderatu".

- Po drugie, konkluzją tego okrągłego stołu jest powstanie dwóch zespołów problemowych, które będą zajmowały się najważniejszymi sprawami wymiaru sprawiedliwości. One, kiedy przygotują założenia do ustawy, to wtedy parlamentarny zespół obrony praworządności, którego przewodniczącym jest pan poseł Piotr Zientarski, zrobi wysłuchanie publiczne, szerokie konsultacje społeczne - powiedział Zgorzelski.

Jak mówił wicemarszałek Sejmu, "jeżeli ten zespół wypracuje już projekty ustaw, to zbierzemy się ponownie w tym samy składzie, w tym samym miejscu - pewnie to będzie w lutym - i przyjmiemy projekty ustaw [jako uczestnicy okrągłego stołu - przyp. red.]".

- Czy warto rozmawiać bez partii rządzącej? Na siłę ich nie przyprowadzimy, ale jak mówił Stanisław Jerzy Lec: "wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija" - dodał Zgorzelski.

Zgorzelski: spotkanie zakończyło się dezyderatem i powołaniem dwóch zespołów eksperckich
Zgorzelski: spotkanie zakończyło się dezyderatem i powołaniem dwóch zespołów eksperckichtvn24

Dezyderat i dwa zespoły eksperckie

W podpisanym przez uczestników okrągłego stołu dezyderacie podkreślono, że konieczne jest przeprowadzenie zmian w wymiarze sprawiedliwości po to, by polskie sądy działały bez zwłoki, a "Polacy idący do sądów nie mieli wątpliwości, że idą do nich po sprawiedliwość".

Dodano również, że państwo prawne "nie oznacza państwa prawników", tylko państwo, w którym każdy obywatel ma dostęp do niezależnego i bezstronnego wymiaru sprawiedliwości. W dezyderacie zapisano też, że sądy nie są własnością "partii politycznych, lobby czy osób" i mają one służyć wszystkim Polakom "bez względu na zasobność portfela" czy poglądy polityczne.

W dokumencie zapowiedziano również, że okrągły stół jest początkiem drogi wypracowania konsensusu dotyczącego "prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości".

Uczestnicy spotkania powołali dwa zespoły eksperckie, które mają pracować na rzecz tej reformy. Jednym z nich jest zespół do spraw bieżących wydarzeń w wymiarze sprawiedliwości, między innymi nowej Krajowej Rady Sadownictwa, Sądu Najwyższego oraz ustroju sądów powszechnych.

Drugi to zespół do spraw uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości. Według Zgorzelskiego, zespół ten ma też zajmować się udziałem czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości, wprowadzeniem instytucji sędziego pokoju, zmianami w procedurach i nadzorem nad sądami.

Zgorzelski zaprosił też przedstawicieli wydziałów prawa polskich uczelni, ekspertów - konstytucjonalistów oraz przedstawicieli organizacji społecznych do opracowania i przedstawienia rozwiązań w tych zespołach eksperckich. Do wypracowania rozwiązań mających unowocześnić wymiar sprawiedliwości w Polsce zaproszono również przedstawicieli zawodów prawniczych: stowarzyszeń sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i innych.

"Obecnie za wcześnie, żeby to wszystko przesądzać"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zauważył w rozmowie z dziennikarzami, że "w Polsce bardzo dużo w różnych gronach dyskutuje się na temat reformy wymiaru sprawiedliwości".

- Jeżeli ten okrągły stół chociażby będzie miał taką funkcję, że zgromadzi dotychczasową energię i zaangażowanie różnych organizacji pozarządowych i środowisk, i w jednym miejscu będą przedstawiane nowe pomysły, rozwiązania i będziemy dyskutowali nie tylko o tematyce niezależności sądownictwa, ale także o różnych zmianach praktycznych, to być może to się sprawdzi i być może to do czegoś doprowadzi - ocenił.

Bodnar dodał jednak, że "obecnie za wcześnie, żeby to wszystko przesądzać".

Bodnar o okrągłym stole w sprawie wymiaru sprawiedliwości
Bodnar o okrągłym stole w sprawie wymiaru sprawiedliwościtvn24

"Musimy to robić, bo nie możemy marnować kolejnej kadencji"

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) oceniła, że okrągły stół jest potrzebną inicjatywą. - My musimy coś robić. My musimy to robić, bo nie możemy marnować kolejnej kadencji i kolejnych lat - przyznała.

- Uważam, że głos społeczeństwa ma być wysłuchany. Dlatego Senat też jest otwarty dla społeczeństwa, dla debaty publicznej po to, żeby wypracować takie wzorce jak najlepsze, żeby w przyszłości, kiedy wygramy już wybory, nie będziemy musieli już poświęcać czasu na to, bo te ustawy będziemy mieć gotowe - dodała.

Morawska-Stanecka o okrągłym stole w sprawie wymiaru sprawiedliwości
Morawska-Stanecka o okrągłym stole w sprawie wymiaru sprawiedliwościtvn24

Bez obozu rządowego i prezydenta

Spotkanie rozpoczęło się we wtorek po godzinie 12. Uczestniczyli w nim między innymi: Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz i Piotr Zgorzelski z klubu PSL-Kukiz'15, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Udział w posiedzeniu zapowiadali także przedstawiciele świata nauki, dziekani i profesorowie wydziałów prawa. W obradach nie wzięli udziału przedstawiciele PiS i rządu. Na sali był poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański, ale nie zasiadł jednak za stołem obrad.

Liderka Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka napisała wcześniej na Twitterze, że miejsca dla przedstawicieli koalicji rządzącej i prezydenta RP są puste.

"Puste krzesła będą swoistym wyrzutem sumienia"

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Piotr Zgorzelski oświadczył na konferencji prasowej, że "odrzuca argumentację przedstawicieli strony rządowej, z której wynika, że nie jest to dobry czas na rozmowę o uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości" w sytuacji, gdy według badań ponad 50 procent Polaków nie ufa sądom.

Według niego jest "najwyższy czas" na takie rozmowy i przy "okrągłym stole" powinni zasiąść przedstawiciele wszystkich partii politycznych, pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości, eksperci oraz środowiska sędziowskie i przedstawiciele zawodów prawniczych. Poinformował, że pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie przedstawiciele wszystkich tych środowisk "z wyjątkiem przedstawicieli partii rządzącej". Dodał, że otrzymał potwierdzenie od przedstawicieli prezydenta Andrzeja Dudy, że oddelegował on do udziału w "okrągłym stole" swoją przedstawicielkę "w osobie dyrektor Wydziału Prawnego" Kancelarii Prezydenta.

- Jeżeli istotnie tak będzie, że w miejscu, które wyznaczyliśmy przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości, będą puste krzesła, to te puste krzesła będą swoistym wyrzutem sumienia i na nowo zdefiniują scenę polityczną, że będziemy mogli mówić, że mamy władzę totalną, władzę, która nie chce rozmawiać w konsensusie, i opozycję konstruktywną, która mimo wszystko, mimo wszystkich wzajemnych uprzedzeń, uznała, że trzeba rozmawiać o wymiarze sprawiedliwości - oświadczył Zgorzelski.

Jak ocenił, osoby, które zdecydowały się na udział w tych obradach, "dają świadectwo, że sprawy wymiaru sprawiedliwości należą do tego katalogu spraw, które łączą, a nie dzielą".

- Stąd jeszcze raz wyrażam nadzieję, że obrady tego okrągłego stołu zakończą się dużym sukcesem, przyjęciem pakietu konsensualnego, który będzie "ogromadzał" sprawy związane z ustrojem sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, z uwzględnieniem sędziów pokoju - oświadczył.

"To, co nazywane jest kompromisem, określone jest w konstytucji i wyrokach"

Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" - odnosząc się do tych obrad - podkreśliła we wtorek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że "praworządność nie podlega negocjacjom, demokracja nie podlega negocjacjom, nie ma negocjacji na temat praworządności".

- To, co nazywane jest kompromisem i zaproszeniem do rozmów, tak naprawdę jest określone w konstytucji, to są granice tak zwanego kompromisu, jak i też w wyrokach sądów polskich, czy teraz w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To w tych granicach możemy rozmawiać o przywróceniu tak naprawdę porządku i ładu konstytucyjnego i prawnego w Polsce - dodała. - Słowo "kompromis" w zasadzie może pojawiać się wyłącznie w tym kontekście - zaznaczyła.

Podkreśliła, że sędziowie "nie są częścią sporu", przyznała jednak, że "rozmawiać trzeba i dobrze, że takie inicjatywy są podejmowane".

- Dobrze, że praworządność jest na agendzie sejmowej i będziemy na ten temat rozmawiać, natomiast nie podlega ona negocjacjom - powtórzyła.

Jak mówiła, "można rozmawiać o niuansach prawnych dotyczących rozwiązania pewnego rodzaju sytuacji, dotyczących kwestii wznowienia postępowań, terminów wznowienia postępowań, tego, co się może dziać z tymi wyrokami, ale - jak dodała - w granicach wyznaczonych przez konstytucję i wyrok Trybunału".

Gregorczyk-Abram pytana, czy wyobraża sobie spotkanie, w którym uczestniczą między innymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i jego zastępcy, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Krystian Markiewicz, olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn, odpowiedziała, że "w idealnym świecie to by było pożądane, bo tak właśnie powinna wyglądać rozmowa na temat fundamentalnych kwestii, jaką jest praworządność czy przywracanie ładu prawnego".

"Oczekujemy, że niezwłocznym efektem rozmów będą decyzje o przywróceniu ładu konstytucyjnego"

We wtorek wspólne oświadczenie wydały Stowarzyszenie Sędziów "Themis" oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędziowie podkreślili, że ich udział w spotkaniu wynika ze "zobowiązania wobec obywateli, którzy masowo protestują przeciwko niszczeniu niezależności sądownictwa". Jednocześnie zaznaczyli, że "nie są stroną sporu z władzą wykonawczą".

"Oświadczamy, że wypełnianie postanowień Konstytucji RP i Traktatów nie może być przedmiotem negocjacji i dlatego oczekujemy, że niezwłocznym efektem rozmów będą decyzje o przywróceniu ładu konstytucyjnego w zakresie sądownictwa w Polsce i poszanowanie międzynarodowych zobowiązań" - czytamy w oświadczeniu.

"Dopiero w takich warunkach będzie się mogła odbywać debata na temat kształtu sprawnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - napisali sędziowie.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE >

"Potrzebna ustawa uzdrawiająca"

Zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie wymiaru sprawiedliwości zapowiadał już kilka tygodni temu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Naszym zdaniem potrzebna jest ustawa uzdrawiająca, która umożliwi skrócenie postępowań, szybsze dojście do sprawiedliwości, obniżenie kosztów sądowych, prawdziwa reforma dla obywateli, a nie dla obozu władzy - mówił w niedzielę Kosiniak-Kamysz.

Gowin: spór osiągnął taką ostrość, która zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków

Wicepremier i szef Porozumienia, jednego z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Gowin napisał w niedzielę po południu na Twitterze, że "okrągły stół w sprawie sądownictwa uważa za potrzebny".

"Spór osiągnął bowiem taką ostrość, która zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków" - stwierdził. Zaznaczył jednak, że "nie może to być inicjatywa partyjna, wpisująca się w kampanię prezydencką któregoś z kandydatów". Gowin dodał, że "czeka na ruch bezstronnych autorytetów".

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił w poniedziałek, że na spotkaniu nie będzie nikogo z rządu.

Sejm uchwalił tak zwaną ustawę represyjną

PSL zaproponował okrągły stół w odpowiedzi na projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, który złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Nowelizację 20 grudnia - przy sprzeciwie opozycji - uchwalił w ekspresowym tempie Sejm. Nowe przepisy dotyczą między innymi dyscyplinowania sędziów.

Krytycznie w sprawie ustawy - nazywanej "kagańcową" lub "represyjną" - już na etapie prac parlamentarnych wypowiedziała się Komisja Europejska, a w kraju - Sąd Najwyższy, Biuro Analiz Sejmowych oraz wielu prawników. Ustawa trafiła do Senatu.

CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL O NOWELIZACJI USTAW SĄDOWYCH >

Autor: js/adso,now / Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Nad Warszawą przechodzi burza, mocno pada i grzmi. Mieszkańcy otrzymali alert RCB.

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Policja na mój wniosek szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami w całym kraju i coraz bardziej potwierdza się hipoteza, że Obajtek w Polsce nie przebywa - stwierdził Michał Szczerba, opisując próby doręczenia byłemu prezesowi Orlenu wezwania na przesłuchanie. Dodał, że wręczyć taki dokument chce mu nie tylko komisja śledcza do spraw afery wizowej, ale też prokuratura.

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Źródło:
tvn24.pl
Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W czwartek 23.05 około południa nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin niebezpiecznych zjawisk będzie więcej. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie zanosi się na to, żebyśmy w weekend odpoczęli od gwałtownych zjawisk w pogodzie, podobnie wygląda prognoza także na początek następnego tygodnia. Burzom będzie sprzyjać gorąco. Temperatura miejscami dojdzie do 28 stopni Celsjusza w cieniu.

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska armia rozpoczęła wielkie manewry wokół Tajwanu. Media w Pekinie poinformowały o wysłaniu w stronę wyspy kilkudziesięciu myśliwców uzbrojonych w rakiety. Resort obrony w Tajpej określił to mianem "irracjonalnych prowokacji". Chińczycy ćwiczą trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Tajwanu.

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

Źródło:
PAP, Reuters

"Pierwsze kolano RP"? Nie wiem, o kim mowa - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Był pytany o słowa Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. - Wykorzystują kogoś, kto jest oszustem. Mamy do czynienia z oszustwem - przekonywał.

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Źródło:
TVN24

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder miałby objąć to stanowisko już po raz drugi. Prezydent Andrzej Duda przekazał jednak po południu, że nie podpisze na to zgody. Stwierdził, że nie konsultowano z nim tego i to "złamanie dotychczasowej procedury".

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Źródło:
PAP

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Nie dalej jak w poniedziałek informowaliśmy o sześcioletniej dziewczynce pogryzionej przez trzy psy w Srebrowie (woj. podlaskie). Teraz na terenie tego samego powiatu doszło do podobnego zdarzenia. W miejscowości Wygoda pies zaatakował sześciolatkę. Sprawą zajmuje się policja. 

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Źródło:
tvn24.pl

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Trwa etap przygotowywania wniosków o uchylenie immunitetów w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył, że "to będzie więcej niż jeden wniosek". Dodał, że "to kwestia raczej kilku dni niż tygodni".  

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Źródło:
TVN24

Posłowie spierali się w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu w temacie rosyjskich wpływów. Rządzący oskarżali PiS o "najbardziej prorosyjską politykę w historii", a ci odpowiadali tyradą pod adresem premiera Donalda Tuska. - Próbujecie odwracać kota ogonem. W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - zwrócił się do posłów PiS Robert Kropiwnicki z KO.

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

Źródło:
TVN24

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

Wszystko rozegrało się w sieci. Oszuści podszywali się pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy, pośredników w sprawach spadkowych, czasem rozbudzali miłość. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy. Ale najpierw kazali im uiścić różne opłaty. W ten sposób dorobili się 25 milionów złotych. - Jedna z pań przekazała im 800 tysięcy - mówi policjantka z Katowic.

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Czy były minister obrony, teraz poseł PiS Antoni Macierewicz przeprosił premiera Donalda Tuska za swój wpis sprzed czterech lat? Według rozpowszechnianej w mediach społecznościowych informacji - tak. Ale to fake news.

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Źródło:
Konkret24

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dziś pełnia Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają miłośników obserwacji nocnego nieba w nadchodzących godzinach.

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl