- Okrągły Stół był aktorem i dobrze zagrał. Zaś przy nim dominował autorytet Lecha Wałęsy - wspominał w TVN24 Henryk Wujec, jeden z uczestników negocjacji między przedstawicielami władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Dziś przypada 25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.
Henryk Wujec, uczestnik Okrągłego Stołu, mówił reporterce TVN24, że choć stół był okrągły, to jednak został podzielony na dwie części - po jednej stronie siedzieli przedstawiciele władz PRL, a po drugiej opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej.
Wujec wspominał, że przy średnicy stołu siedział z jednej strony Władysław Siła-Nowicki, adwokat, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. - Więc mówiliśmy Siła jest nasz, Nowicki ich - mówił Wujec.
Naprzeciwko Siły-Nowickiego, jak wyjaśnił Wujec, siedzieli przedstawiciele Episkopatu Polski.
Przy stole, jak mówił Wujec, było ciasno, bo było wielu chętnych, żeby przy nim usiąść. Nawet mimo to, że stół został powiększony, bo w pierwotnej wersji był mniejszy.
- Dominował autorytet Wałęsy, to był mocny człowiek - ocenił Wujec. Dodał, że po przeciwnej stronie siedział ówczesny minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak . - Dialog się toczył między dwiema postaciami (Wałęsą i Kiszczakiem - red.). Kiedy Wałęsa zezwalał, to zgłaszały się różne inne osoby do głosu - powiedział Wujec.
Podkreślił, że tak wyglądało otwarcie obrad Okrągłego Stołu, zaś rzeczywista praca odbywała się przy tzw. stole związkowym, gospodarczym i politycznym.
- Byłem sekretarzem przy Lechu Wałęsie ds. Okrągłego Stołu i odpowiadałem za to, aby nasza strona (opozycja solidarnościowa - red.) miała się gdzie spotkać. (...) Czasami nasza strona musiała się spotkać dyskretnie, bo była rywalizacja (między stroną rządową, a opozycyjną - red.). Nie siadaliśmy jako przyjaciele, ale w pewnym sensie wrogowie, bo przecież stan wojenny nas podzielił - powiedział Wujec.
Zmiany ustrojowe
Okrągły Stół to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej.
Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby.
Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu z 4 czerwca 1989 r.
Autor: MAC//tka / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24