Polska

Oddają krew, by pomóc innym zwierzakom. "Pies psu też może pomóc"

Polska

Psy i koty krwiodawcami
tvn24Psy i koty krwiodawcami

Honorowi Dawcy Krwi - aby należeć do tego wyjątkowego grona, potrzebne jest dobre zdrowie i odpowiednie odżywianie. Tym razem to nie jest historia o ludziach, bo krew honorowo oddają zwierzęta. - Człowiek człowiekowi może pomóc, więc pies psu też - mówi jeden z odwiedzających lecznicę. Materiał magazynu "Polska i świat".

Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia działa już od 13 lat. Jego pracownicy jeżdżą po całej Polsce i pobierają krew od psów i kotów, która ratuje potem życie innym chorym zwierzętom.

- Krew jest niezastąpionym lekarstwem. Tak samo jak i u ludzi potrzebna jest w wielu chorobach - powiedział w rozmowie z TVN24 lek. wet. Robert Marczak z Weterynaryjnego Banku Krwi.

Krew przetacza się zwierzętom chorym na nowotwory czy hemofilię, ale także po wypadkach, czy coraz częściej występujących chorobach odkleszczowych. - Bardzo częstą chorobę, którą się widuje, to babeszioza. Ona powoduje bardzo silne anemie, więc żeby wspomóc proces leczenia, podajemy też preparaty krwi - wyjaśniła lek. wet. Aleksandra Grzelińska z Przychodni Weterynaryjnej Mokry Nos w Częstochowie.

Kot - honorowy dawca krwi

Honorowym dawcą może zostać tylko zdrowe zwierzę. Krew może oddać pies o wadze co najmniej 26 kg i kot o ciężarze min. 3,5 kg. Od psa lekarze pobierają 450 ml krwi, od kota - 50 ml. - Poza tym zwierzę musi być odrobaczone, zaszczepione, pod stałą opieką weterynaryjną - wyjaśnił Marczak.

Sam zabieg jest prosty i bezbolesny, choć koty wprowadzane są w lekką narkozę.

Po pobraniu krwi dawcy dostają zabawki i karmę. - Dodatkowo darmowe badania grupy krwi, badania na choroby zakaźne, morfologia - podkreśliła Grzelińska.

W razie wypadku lub choroby zwierzęcy dawca może liczyć na darmową krew.

Autor: pk/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości