O ekologii, aborcji i strefie euro. Polityczny portret młodych Polaków 2023

Źródło:
TVN24
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratu
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratuTVN24
wideo 2/3
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratuTVN24

Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć. Na antenie TVN24 we "Wstajesz i Weekend" mówił o nich autor raportu Adam Kądziela.

"Młodzi Polacy", których dotyczyło badanie, to osoby w wieku od 18 do 30 lat. - Wśród ogółu dorosłej populacji to jest populacja 15-procentowa, ponad 4,5 miliona osób. Dla porównania osoby powyżej 60. roku życia stanowią ponad 25 procent wyborców - wskazał Adam Kądziela, autor badania.

Podkreślił też, że warto przy analizowaniu badań zwrócić uwagę na metodologię, według której zostały przeprowadzone. - Proszę zwrócić uwagę na to, że bardzo często wnioskujemy z prób na ogół populacji. Bardzo często w Polsce badania nie są prowadzone na specyficznej grupie społecznej tak jak te badania, są prowadzone na ogóle populacji, 1000 osób. My, mając na uwadze jak ważna jest to grupa społeczna, mając na uwadze mity które krążą w przestrzeni publicznej chcieliśmy przebadać tylko tę grupę i badamy ją od 2019 roku z Fundacją Adenauera - wyjaśnił gość "Wstajesz i Weekend".

Czytaj też: Najważniejsze tematy kampanii wyborczej. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na kogo zagłosują młodzi?

Wyniki badania mogą zaskakiwać. - Walka o głosy toczy się między ugrupowaniami opozycyjnymi. W badaniu zapytaliśmy też o to, na kogo głosowałeś w 2019 roku i na kogo zagłosujesz w 2023 roku. I to jest bardzo ciekawy wynik, bo 93 procent tych, którzy oddali głos na Prawo i Sprawiedliwość zamierzają ten głos ponowić. Natomiast przepływy elektoratu między Koalicją Obywatelską, Konfederacją, Lewicą są bardzo duże. A nawet PSL i Konfederacji, 30 procent wyborców PSL chce głosować na Konfederację. 16 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej z 2019 roku chce głosować dziś na Konfederację. A nawet, co jest fenomenem uzasadnialnym w naukach społecznych, jest 10-procentowy przepływ między wyborcami Lewicy i Konfederacji. To jest na zasadzie kontestowania obecnego porządku politycznego - stwierdził Kądziela.

Obraz młodego wyborcy Konfederacji w Portrecie wyborczym młodych Polaków 2023 wygląda nieco inaczej, niż w pozostałych badaniach. Te osoby popierają między innymi postulat większego zaangażowania rządu w walkę ze skutkami katastrofy klimatycznej, a także przyjmowanie uchodźców, co stoi w sprzeczności z poglądami głoszonymi przez polityków wybranej przez nich partii i jej programem.

- Na razie obserwuję z różnych stron sceny politycznej mechanizm wyparcia. Uważam, że to jest droga donikąd. Zamiast wypierać badania ilościowe powinniśmy spróbować dotrzeć, pogłębić te badania i zrozumieć ten portret młodych. Rzeczywiście jest tak, że pozornie są sprzeczne informacje, ale elektorat młodych jest tak samo zróżnicowany, jak elektorat innych ugrupowań i ma prawo udzielać odpowiedzi na różne pytania w różny sposób. Zobaczmy, że te osoby nie deklarują się jako osoby lewicowe, prawicowe. Na pytanie "W jaki sposób identyfikujesz swoje poglądy?" zdecydowana większość udzieliła odpowiedzi, że deklaruje się poza tą skalą. Nie mieszczą się w sztywnych ramach lewicowości-prawicowości - zauważa autor badania.

0,1 procenta patriotyzmu

Kądziela wskazuje, że niemal 60 procent całości badanych jest przeciwnych liberalizacji dostępu do aborcji, a jednocześnie zdecydowana większość jest za rozdziałem państwa od Kościoła - również w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości. 17 procent deklaruje oddanie swojego głosu na PiS, 24,7 na KO, 19,2 na Konfederację, 14,1 na Lewicę, 9,5 na ugrupowanie Polska 2050.

Uczestników badania zapytano między innymi, jakie wartości są dla nich najważniejsze w życiu. Większość wskazała rodzinę (13,5 proc.), wolność światopoglądową lub gospodarczą (10,9 proc.), zdrowie (9,3 proc.), ekologię (8,9 proc.), przyjaźń (7,6 proc.), poczucie bezpieczeństwa (7,6 proc) lub dobre wykształcenie (7,2 proc).

Czytaj też: Terlecki: Edukacja powinna prowadzić do tego, by młodzi byli patriotami. Wtedy z pewnością zagłosują na PiS

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się: życie kulturalne (5,1 proc.), życie zawodowe (4,7 proc.), imprezy i przygody (4,7 proc.), wiara (4 proc,) i niesienie pomocy innym (4 proc.). Najmniej respondentów jako najważniejsze wartości w życiu wskazało miłość i związki intymne (3,3 proc.), dobrobyt (3,3 proc.), spokój w życiu (3,2 proc.) aktywność społeczno-polityczną (2,6 proc.) i patriotyzm (0,1 proc.). Uczestnicy badania mogli wybrać tylko jedną odpowiedź na to pytanie.

- W naukach społecznych jest to mało zaskakujące, że rodzina jest na pierwszym miejscu, ale dużym zaskoczeniem jest oczywiście ten odsetek osób, które identyfikują się z wartościami patriotycznymi, a także, co jest wyjątkowo smutne, z aktywnością społeczno-polityczną. Gdzieś po '89 roku popełniono błąd związany z edukacją obywatelską i angażowaniem osób młodych w życie społeczne i polityczne - ocenia Kądziela.

Rozmowa z Adamem Kądzielą, autorem badaniaTVN24

Walka z kryzysem klimatycznym

Młodych zapytano też o to, czy rząd powinien podjąć zdecydowane kroki w walce z kryzysem klimatycznym. 65,9 procent pytanych udzieliło na to pytanie odpowiedzi "raczej się zgadzam", a "raczej nie zgodziło się" 19,7 procent osób. Stanowcze "tak" wybrało 13,4 procent, a tylko 1 procent był stanowczo przeciwny zdecydowanym krokom rządu w walce z kryzysem klimatycznym.

Autor badania zaznaczył, że część wyborców PiS w najmniejszym stopniu ze wszystkich badanych wyraziła zainteresowanie walką z kryzysem klimatycznym. - Co ciekawe, zapytaliśmy też osoby które nie chcą pójść na wybory, jakie czynniki motywowałyby je do pójścia na wybory. Wówczas ta grupa respondentów miała do wskazania trzy najważniejsze czynniki, i wśród tych czynników na pierwszym miejscu są kwestie ekonomiczne, ale na trzecim miejscu są kwestie klimatyczne. To ważny postulat do zagospodarowania - zwraca uwagę Kądziela.

Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023?
Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023?16.04 | Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć.TVN24

Dostęp do aborcji

W pytaniu o liberalizację prawa aborcyjnego większość (58,5 proc.) wyraziła się przeciwko. "Raczej się zgadzam" zaznaczyło 36,1 proc. badanych, a zdecydowanie "tak" i zdecydowanie "nie" odpowiednio 4,1 proc i 1,3 proc.

- To jest pytanie, które budzi chyba najwięcej emocji i próby kwestionowania tych wyników opierają się na tym pytaniu. Pragnę zwrócić uwagę, że dwa lata temu Instytut Daszyńskiego zorganizował podobne badanie, pytając o prawa aborcyjne. Trochę inaczej sformułował pytania, dając możliwość wyboru sposobu liberalizacji albo sposobu zaostrzenia prawa aborcyjnego, i ten rozkład był bardzo podobny, 40:60. Co warto zaznaczyć, młodzi to nie są mieszkańcy tylko dużych miast. To nie są mieszkańcy wielkich ośrodków miejskich, prawie 45 procent z nich mieszka na wsi. Musimy mieć świadomość tego, że te poglądy kształtują się w inny sposób - tłumaczy autor badania.

Kądziela ocenia, że tzw. "niema większość", która z reguły nie jest pytana o zdanie, nie chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Jego zdaniem inne sformułowanie pytania i doprecyzowanie zasad potencjalnej liberalizacji nie wpłynęłoby na wynik badania.

In vitro, antykoncepcja, euro

Na pytanie o finasowanie in vitro i antykoncepcji z budżetu państwa najwięcej badanych (49,4proc.) odpowiedziało, że "raczej się zgadza". "Raczej nie zgadza się" 36,1 proc., a zdecydowanie "za" i "przeciw" jest 10,3 proc. i 4,3 proc. Z tym postulatem nie zgodziło się 70 proc. wyborców PiS, a poparło go ponad 80 proc. wyborców KO. - Widać dychotomię między wyborcami partii rządzącej a Koalicją Obywatelską i innymi ugrupowaniami - wskazuje autor badania.

66,8 proc. pytanych raczej nie zgadza się, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, a 15,8 proc. jest temu zdecydowanie przeciwna. Raczej zgadza się 12,8 proc. badanych, a zdecydowanie na "tak" jest 4,7 proc.

- Ten ogół, który badamy, nie pamięta rzeczywistości sprzed Unii Europejskiej. Pytanie, czy wszyscy młodzi byli beneficjantami członkostwa w Unii Europejskiej, czy wszyscy młodzi uzyskali informację, jakie korzyści wiążą się z członkostwem w strefie euro lub jakie są negatywy. Na razie dominuje w przestrzeni publicznej taki obraz, który kwestionuje korzyści ze strefy euro - ocenia Kądziela.

Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023? - cała rozmowa z autorem raportu
Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023? - cała rozmowa z autorem raportu16.04 | Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć.TVN24

Autorka/Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Zmarło trzech cywilów. Mer miasta Ihor Terechow informował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową. Zełenski zaapelował do partnerów.

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Źródło:
PAP

W zbiorniku retencyjnym w podwarszawskim Lesznie utonął 14-latek. Informację, którą otrzymaliśmy na Kontakt 24, potwierdziła policja.

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce każdy, kto ma choć jedną kurę, musi ją zarejestrować, bo inaczej dostanie do 200 tys. zł kary?" - napisał w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Internauci przypomnieli jednak, że przepisy te wprowadzono za rządów PiS w 2022 roku i sam Warchoł głosował za ustawą.

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie parku archeologicznego w Pompejach zatrzymany został w sobotę turysta, który ostrym przedmiotem próbował wyryć swoje imię na ścianie jednego ze starożytnych domów. - To niecywilizowany gest - komentował dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel.

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Sąd Najwyższy Iranu uchylił wyrok śmierci dla irańskiego rapera Toomaja Salehiego, oskarżonego o nawoływanie do zamieszek - poinformowała w sobotę agencja Reutera, cytując jego prawnika. Według słów adwokata to jednak nie koniec. Poinformował, że na podstawie decyzji apelacyjnej sprawa "zostanie przekazana do rozpatrzenia" innemu wydziałowi.

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Źródło:
PAP

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podał dane dotyczące poboru wody podczas meczów reprezentacji Polski na Euro 2024. Wynika z nich, że po pierwszych połowach meczów z Austrią i Holandią pobór wody w mieście wzrósł nagle o prawie 350 metrów sześciennych na godzinę, po czym spadał. Monitoring pokazuje też, jak kibice w czasie piątkowego meczu tracili wiarę w reprezentację.

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Źródło:
PAP

Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, spotkał się z falą krytyki po jego piątkowych wypowiedziach na temat Rosji i Władimira Putina. Potępili je między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer.

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

Źródło:
PAP

Patodeweloperka – tak o powstającym apartamentowcu w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Pięciopiętrowy budynek przy leśnej dróżce, prowadzącej do Doliny Białego, jest niemal ukończony, jednak od blisko dwóch lat jego budowa jest wstrzymana przez nadzór budowlany. Według inspektorów inwestycja jest przeskalowana. - Trzeba ten budynek rozebrać – uważa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Tymczasem inwestor projektuje już kolejne budynki.

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Źródło:
tvn24.pl

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Źródło:
PAP

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Na plaży w Ustce ktoś zostawił na brzegu ubrania oraz walizkę. Ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa prowadzili poszukiwania, ale nikogo nie odnaleźli. W walizce były dokumenty. Sprawą zajęli się policjanci, ale ostatecznie do mężczyzny dotarli strażnicy miejscy. Jest cały i zdrowy, ale pijany.

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl