O ekologii, aborcji i strefie euro. Polityczny portret młodych Polaków 2023

Źródło:
TVN24
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratu
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratuTVN24
wideo 2/3
Autor Raportu Portret Polityczny Młodych Polaków 2023 o przepływach elektoratuTVN24

Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć. Na antenie TVN24 we "Wstajesz i Weekend" mówił o nich autor raportu Adam Kądziela.

"Młodzi Polacy", których dotyczyło badanie, to osoby w wieku od 18 do 30 lat. - Wśród ogółu dorosłej populacji to jest populacja 15-procentowa, ponad 4,5 miliona osób. Dla porównania osoby powyżej 60. roku życia stanowią ponad 25 procent wyborców - wskazał Adam Kądziela, autor badania.

Podkreślił też, że warto przy analizowaniu badań zwrócić uwagę na metodologię, według której zostały przeprowadzone. - Proszę zwrócić uwagę na to, że bardzo często wnioskujemy z prób na ogół populacji. Bardzo często w Polsce badania nie są prowadzone na specyficznej grupie społecznej tak jak te badania, są prowadzone na ogóle populacji, 1000 osób. My, mając na uwadze jak ważna jest to grupa społeczna, mając na uwadze mity które krążą w przestrzeni publicznej chcieliśmy przebadać tylko tę grupę i badamy ją od 2019 roku z Fundacją Adenauera - wyjaśnił gość "Wstajesz i Weekend".

Czytaj też: Najważniejsze tematy kampanii wyborczej. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na kogo zagłosują młodzi?

Wyniki badania mogą zaskakiwać. - Walka o głosy toczy się między ugrupowaniami opozycyjnymi. W badaniu zapytaliśmy też o to, na kogo głosowałeś w 2019 roku i na kogo zagłosujesz w 2023 roku. I to jest bardzo ciekawy wynik, bo 93 procent tych, którzy oddali głos na Prawo i Sprawiedliwość zamierzają ten głos ponowić. Natomiast przepływy elektoratu między Koalicją Obywatelską, Konfederacją, Lewicą są bardzo duże. A nawet PSL i Konfederacji, 30 procent wyborców PSL chce głosować na Konfederację. 16 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej z 2019 roku chce głosować dziś na Konfederację. A nawet, co jest fenomenem uzasadnialnym w naukach społecznych, jest 10-procentowy przepływ między wyborcami Lewicy i Konfederacji. To jest na zasadzie kontestowania obecnego porządku politycznego - stwierdził Kądziela.

Obraz młodego wyborcy Konfederacji w Portrecie wyborczym młodych Polaków 2023 wygląda nieco inaczej, niż w pozostałych badaniach. Te osoby popierają między innymi postulat większego zaangażowania rządu w walkę ze skutkami katastrofy klimatycznej, a także przyjmowanie uchodźców, co stoi w sprzeczności z poglądami głoszonymi przez polityków wybranej przez nich partii i jej programem.

- Na razie obserwuję z różnych stron sceny politycznej mechanizm wyparcia. Uważam, że to jest droga donikąd. Zamiast wypierać badania ilościowe powinniśmy spróbować dotrzeć, pogłębić te badania i zrozumieć ten portret młodych. Rzeczywiście jest tak, że pozornie są sprzeczne informacje, ale elektorat młodych jest tak samo zróżnicowany, jak elektorat innych ugrupowań i ma prawo udzielać odpowiedzi na różne pytania w różny sposób. Zobaczmy, że te osoby nie deklarują się jako osoby lewicowe, prawicowe. Na pytanie "W jaki sposób identyfikujesz swoje poglądy?" zdecydowana większość udzieliła odpowiedzi, że deklaruje się poza tą skalą. Nie mieszczą się w sztywnych ramach lewicowości-prawicowości - zauważa autor badania.

0,1 procenta patriotyzmu

Kądziela wskazuje, że niemal 60 procent całości badanych jest przeciwnych liberalizacji dostępu do aborcji, a jednocześnie zdecydowana większość jest za rozdziałem państwa od Kościoła - również w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości. 17 procent deklaruje oddanie swojego głosu na PiS, 24,7 na KO, 19,2 na Konfederację, 14,1 na Lewicę, 9,5 na ugrupowanie Polska 2050.

Uczestników badania zapytano między innymi, jakie wartości są dla nich najważniejsze w życiu. Większość wskazała rodzinę (13,5 proc.), wolność światopoglądową lub gospodarczą (10,9 proc.), zdrowie (9,3 proc.), ekologię (8,9 proc.), przyjaźń (7,6 proc.), poczucie bezpieczeństwa (7,6 proc) lub dobre wykształcenie (7,2 proc).

Czytaj też: Terlecki: Edukacja powinna prowadzić do tego, by młodzi byli patriotami. Wtedy z pewnością zagłosują na PiS

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się: życie kulturalne (5,1 proc.), życie zawodowe (4,7 proc.), imprezy i przygody (4,7 proc.), wiara (4 proc,) i niesienie pomocy innym (4 proc.). Najmniej respondentów jako najważniejsze wartości w życiu wskazało miłość i związki intymne (3,3 proc.), dobrobyt (3,3 proc.), spokój w życiu (3,2 proc.) aktywność społeczno-polityczną (2,6 proc.) i patriotyzm (0,1 proc.). Uczestnicy badania mogli wybrać tylko jedną odpowiedź na to pytanie.

- W naukach społecznych jest to mało zaskakujące, że rodzina jest na pierwszym miejscu, ale dużym zaskoczeniem jest oczywiście ten odsetek osób, które identyfikują się z wartościami patriotycznymi, a także, co jest wyjątkowo smutne, z aktywnością społeczno-polityczną. Gdzieś po '89 roku popełniono błąd związany z edukacją obywatelską i angażowaniem osób młodych w życie społeczne i polityczne - ocenia Kądziela.

Rozmowa z Adamem Kądzielą, autorem badaniaTVN24

Walka z kryzysem klimatycznym

Młodych zapytano też o to, czy rząd powinien podjąć zdecydowane kroki w walce z kryzysem klimatycznym. 65,9 procent pytanych udzieliło na to pytanie odpowiedzi "raczej się zgadzam", a "raczej nie zgodziło się" 19,7 procent osób. Stanowcze "tak" wybrało 13,4 procent, a tylko 1 procent był stanowczo przeciwny zdecydowanym krokom rządu w walce z kryzysem klimatycznym.

Autor badania zaznaczył, że część wyborców PiS w najmniejszym stopniu ze wszystkich badanych wyraziła zainteresowanie walką z kryzysem klimatycznym. - Co ciekawe, zapytaliśmy też osoby które nie chcą pójść na wybory, jakie czynniki motywowałyby je do pójścia na wybory. Wówczas ta grupa respondentów miała do wskazania trzy najważniejsze czynniki, i wśród tych czynników na pierwszym miejscu są kwestie ekonomiczne, ale na trzecim miejscu są kwestie klimatyczne. To ważny postulat do zagospodarowania - zwraca uwagę Kądziela.

Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023?
Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023?16.04 | Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć.TVN24

Dostęp do aborcji

W pytaniu o liberalizację prawa aborcyjnego większość (58,5 proc.) wyraziła się przeciwko. "Raczej się zgadzam" zaznaczyło 36,1 proc. badanych, a zdecydowanie "tak" i zdecydowanie "nie" odpowiednio 4,1 proc i 1,3 proc.

- To jest pytanie, które budzi chyba najwięcej emocji i próby kwestionowania tych wyników opierają się na tym pytaniu. Pragnę zwrócić uwagę, że dwa lata temu Instytut Daszyńskiego zorganizował podobne badanie, pytając o prawa aborcyjne. Trochę inaczej sformułował pytania, dając możliwość wyboru sposobu liberalizacji albo sposobu zaostrzenia prawa aborcyjnego, i ten rozkład był bardzo podobny, 40:60. Co warto zaznaczyć, młodzi to nie są mieszkańcy tylko dużych miast. To nie są mieszkańcy wielkich ośrodków miejskich, prawie 45 procent z nich mieszka na wsi. Musimy mieć świadomość tego, że te poglądy kształtują się w inny sposób - tłumaczy autor badania.

Kądziela ocenia, że tzw. "niema większość", która z reguły nie jest pytana o zdanie, nie chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Jego zdaniem inne sformułowanie pytania i doprecyzowanie zasad potencjalnej liberalizacji nie wpłynęłoby na wynik badania.

In vitro, antykoncepcja, euro

Na pytanie o finasowanie in vitro i antykoncepcji z budżetu państwa najwięcej badanych (49,4proc.) odpowiedziało, że "raczej się zgadza". "Raczej nie zgadza się" 36,1 proc., a zdecydowanie "za" i "przeciw" jest 10,3 proc. i 4,3 proc. Z tym postulatem nie zgodziło się 70 proc. wyborców PiS, a poparło go ponad 80 proc. wyborców KO. - Widać dychotomię między wyborcami partii rządzącej a Koalicją Obywatelską i innymi ugrupowaniami - wskazuje autor badania.

66,8 proc. pytanych raczej nie zgadza się, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, a 15,8 proc. jest temu zdecydowanie przeciwna. Raczej zgadza się 12,8 proc. badanych, a zdecydowanie na "tak" jest 4,7 proc.

- Ten ogół, który badamy, nie pamięta rzeczywistości sprzed Unii Europejskiej. Pytanie, czy wszyscy młodzi byli beneficjantami członkostwa w Unii Europejskiej, czy wszyscy młodzi uzyskali informację, jakie korzyści wiążą się z członkostwem w strefie euro lub jakie są negatywy. Na razie dominuje w przestrzeni publicznej taki obraz, który kwestionuje korzyści ze strefy euro - ocenia Kądziela.

Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023? - cała rozmowa z autorem raportu
Co wynika z Politycznego Portretu Młodych Polaków 2023? - cała rozmowa z autorem raportu16.04 | Są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą jednak, by rząd podjął stanowcze działania w walce z kryzysem klimatycznym. Fundacja Konrad-Adenauer-Stiftung e.V opublikowała raport o preferencjach politycznych młodych Polaków. Wyniki mogą zaskoczyć.TVN24

Autorka/Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl