Naczelny Sąd Administracyjny przesłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej informację o realizacji wymogów wynikających z postanowienia o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych.
Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku.
TSUE chciał między innymi, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania. Przepisy dotyczące Sądu Najwyższego stosuje się również w stosunku do sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
14 sędziów wróciło do pracy
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski poinformował TSUE w piśmie z 10 listopada, że 14 sędziów NSA (orzekających w NSA i w wojewódzkich sądach administracyjnych), którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie regulacji objętych wspomnianym postanowieniem TSUE, wyraziło chęć dalszego pełnienia funkcji na dotychczasowych stanowiskach. Dodał, że "podjęli odpowiednie czynności zawodowe".
Prezes przekazał, że sędziom "zostały zapewnione niezbędne warunki, aby mogli pełnić funkcje na tych samych stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im do dnia 3 kwietnia 2018 roku".
Poinformował również, że siedmiu sędziów objętych orzeczeniem TSUE, z których troje ukończyło już 70 rok życia, nie przystąpiło do pełnienia dalszej służby sędziowskiej.
Pismo zostało przesłane do wiadomości ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.
Na początku listopada pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej oraz TSUE pismo o zastosowaniu się do decyzji europejskiego trybunału.
Autor: js/mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 / Wikipedia