Podstawy prawne oraz sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego naruszają standardy konstytucyjne i zasady prawa Unii Europejskiej. Wykonywanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE jest obowiązkiem każdego państwa członkowskiego - podkreśliła w uchwałach Naczelna Rada Adwokacka.
Podczas posiedzenia KRS rozpoczętego w czwartek w zeszłym tygodniu, a zakończonego we wtorek, Rada podjęła cztery uchwały o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosków o powołanie łącznie 40 wskazanych osób na sędziów Sądu Najwyższego.
Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej, 12 kandydatów na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej (w tej izbie cztery wakaty pozostały nieobsadzone) i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.
Wybór "nietransparentny, pospieszny"
W komunikacje NRA opublikowanym w środę poinformowano, że podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego Rady w środę jednogłośnie podjęto uchwałę, w której NRA odniosła się do sposobu wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.
Jak poinformowano, NRA wyraziła pogląd, że podstawy prawne oraz sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego naruszają standardy konstytucyjne oraz wspólne zasady prawa Unii Europejskiej.
Naczelna Rada Adwokacka uznała też, że sposób wyłaniania kandydatów jest "nietransparentny, pospieszny, niegwarantujący wyboru osób spełniających standardy powołania na stanowisko sędziego SN, co podważa autorytet SN i zapadających w nim orzeczeń".
"Wątpliwości co do zgodności z prawem UE oraz konstytucją RP dotyczące ustaw o KRS, o SN dostrzeżone w postanowieniu TSUE w sprawie Celmer [chodzi o sprawę Polaka oskarżonego o przemyt narkotyków - przyp. red.], w procedurze wszczętej przez Komisję Europejską, w postanowieniu SN o zastosowaniu środka tymczasowego i o przedstawieniu pytań prejudycjalnych TSUE oraz w stanowiskach Komisji Weneckiej i raporcie ONZ, nakazują powstrzymanie się od pospiesznego stosowania kwestionowanego prawa" - głosi komunikat NRA.
Obowiązek państwa UE
Rada podkreśliła, że przestrzeganie i wykonywanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE jest obowiązkiem każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a przestrzeganie i wykonywanie orzeczeń Sądu Najwyższego jest obowiązkiem wszystkich organów władzy publicznej.
"Mając powyższe na uwadze, Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o powstrzymanie się z powołaniem przedstawionych kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego" - poinformowała NRA.
Naczelna Rada Adwokacka podjęła również uchwałę, w której uznała, że udział adwokatów w aktualnej procedurze wyłaniania kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego stoi w sprzeczności z wartościami jakimi kieruje się Adwokatura. "Naczelna Rada Adwokacka z dezaprobatą odnosi się do tych zachowań adwokatów, które legitymizują sprzeczne z Konstytucją RP działania wobec wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w uchwale.
Wakaty w Sądzie Najwyższym
W końcu czerwca w "Monitorze Polskim" opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. We wtorek w "Monitorze Polskim" opublikowano drugie obwieszczenie prezydenta - o ogłoszeniu naboru na 11 kolejnych wolnych stanowisk sędziowskich w SN.
Autor: mm//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24