Oto ministrowie w rządzie bez większości. Lista nazwisk

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Uroczystość w Pałacu PrezydenckimTVN24
wideo 2/12
Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Uroczystość w Pałacu PrezydenckimTVN24

W Pałacu Prezydenckim został w poniedziałek powołany nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który nie ma szans na zdobycie wotum zaufania w nowym Sejmie. Oto skład Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki z nowym rządem ma teraz dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Szans na to jednak raczej nie ma, bo PiS może liczyć na 194 głosy (191 klub PiS + 3 koło Kukiz'15), podczas gdy powyborcza koalicja KO, Polski 2050, PSL-u i Nowej Lewicy ma 248 głosów.

ZOBACZ TEŻ: Rząd bez większości zaprzysiężony. Prezydent "bardzo się cieszy" i życzy powodzenia

Rzecznik rządu Piotr Mueller podkreślał w poniedziałek, że "zgodnie z zapowiedzią" w skład nowego rządu Morawieckiego "wejdą eksperci, zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący się w swoich obszarach" i zaznaczał, że "ponad połowę" nowego gabinetu będą stanowiły kobiety.

Oto pełna lista ministrów nowego rządu Mateusza Morawieckiego:

Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak - choć szef MON-u przekonywał jeszcze niedawno, że nie będzie go w rządzie. Zapowiadał, że przedstawiony rząd ma być "ekspercki". W poniedziałek okazało się jednak, że po raz kolejny znalazł się w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Ten jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości od niedawna ponownie jest przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Był też szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2005–2007), ministrem-członkiem Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2007), ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło i pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego (2015–2018), ministrem obrony narodowej w pierwszym, drugim i trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego (od 2018), a także wiceprezesem Rady Ministrów (2022–2023).

Minister sprawiedliwości - Marcin Warchoł - do tej pory sekretarz stanu w tym ministerstwie, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych, adwokatem. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Katanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 był asystentem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, a od 2009 roku rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Jest wiceprezesem Fundacji Ius et Lex. Jest przedstawicielem Suwerennej Polski.

Minister klimatu i środowiska - Anna Łukaszewska-Trzeciakowska - do poniedziałku była sekretarz stanu, pełnomocniczką rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Z wykształcenia jest ekonomistką, ukończyła również studia MBA. Od 2007 roku pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako prezes zarządu Elektrowni "Kozienice" S.A., gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji w zakresie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW. W 2021 roku pracowała w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Była prezesem zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i ORLEN Neptun, gdzie odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Minister edukacji i nauki - Krzysztof Szczucki - jest debiutantem sejmowym. Z wykształcenia prawnik, związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2020–2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacji. W październiku 2020 roku jako szef RCL zwlekał z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez trzy miesiące.

CZYTAJ TEŻ: Szef RCL o prezesie fundacji z dotacją od Czarnka: znamy się, ale na niczyją korzyść nie lobbowałem

Minister sportu i turystyki - Danuta Dmowska-Andrzejuk - kierowała resortem od grudnia 2019 roku. Zastąpiła na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego, który po zmianach w rządzie szefował pracom ministerstwa. Pracę w resorcie zakończyła w 2020 roku, by wrócić na stanowisko w 2023 roku. Jest polską szpadzistką, mistrzynią świata i Europy.

Minister aktywów państwowych - Marzena Małek - dotychczas dyrektor generalna w ministerstwie. Od 2022 roku prezes zarządu spółki ENEA Power&Gas Trading sp. z o.o. Od 2021 jako członek zarządu ds. operacyjnych w spółce ENEA Trading sp. z o.o. przewodzi ekspertom odpowiedzialnym za zagadnienia związane z obrotem energią elektryczną, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji, gazem ziemnym oraz paliwami na rzecz Grupy Kapitałowej ENEA. W latach 2016-2018 była związana ze Spółką PL. 2012+, operatorem PGE Narodowego, gdzie pełniła funkcję członka zarządu.

Minister zdrowia - Ewa Krajewska - do tej pory Główny Inspektor Farmaceutyczny. Krajewska jest magistrem farmacji, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister rozwoju i technologii - Marlena Maląg - wcześniej kierowała pracami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019). W latach 2019–2020 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a od 2020 minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Minister rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska - do tej pory była przewodniczącą rady rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Członek Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+. Rzeczniczka i inicjatorka szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi na rzecz postawienia rodziny w centrum zainteresowania Państwa oraz wspólnoty lokalnej. Współpracowała z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej w tworzeniu Strategii Demograficznej 2040.

Minister spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk - był ministrem do spraw Unii Europejskiej (od 2022). W latach 2018-2022 był sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, Polonii, dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2018-2019 był pełnomocnikiem rządu ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. W latach 2020-2021 był pełnomocnikiem rządu ds. polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej i obchodów 30-lecia V4.

Minister spraw wewnętrznych i administracji - Paweł Szefernaker - były przewodniczący Forum Młodych PiS, poseł na Sejm RP VIII, IX i X kadencji, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a od 2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 1 kwietnia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy

Minister finansów - Andrzej Kosztowniak - przez 8 lat był prezydentem Radomia (w latach 2006 -2014). Od 2015 roku parlamentarzysta. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej na kierunkach ekonomia i administracja oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

CZYTAJ TEŻ: Politycy PiS i biznes na nieruchomościach. Kulisy "układu radomskiego"

Minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak - od 29 października 2020 roku do 27 listopada pełniła stanowisko sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej, gdzie uzyskała dyplom magistra inżyniera w specjalności inżynieria komunalna. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy na tej samej uczelni.

Minister infrastruktury - Alvin Gajadhur - od 2002 r. związany z Inspekcją Transportu Drogowego. W latach 2002-2016 był rzecznikiem prasowym tej instytucji. W 2016 premier Beata Szydło powierzyła mu pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Transportu Drogowego, zaś w 2017 roku został Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. W latach 2007-2012 był również doradcą Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Jest doktorem nauk chemicznych

Minister kultury i dziedzictwa Narodowego - Dominika Chorosińska - polska aktorka teatralna i filmowa. Posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019). Znana z ról w w serialach "M jak miłość", "Barwy szczęścia", a także w filmie "Smoleńsk".

CZYTAJ WIĘCEJ: Aktorka serialowa nową minister kultury. Kim jest Dominika Chorosińska

Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Gembicka - najmłodsza członkini nowego rządu. Urodziła się w 1991 roku we Włocławku. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe z zakresu rolnictwa i ekonomiki gospodarstw rolnych oraz kurs The Economics of Agro-Food Value Chain. Była sekretarzem premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej jego doradczynią w gabinecie politycznym w KPRM oraz Ministerstwie Rozwoju.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Izabela Antos - Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukończyła podyplomowe Studia Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2021 roku podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępczyni szefa KPRM.

Minister-członek Rady Ministrów - Jacek Ozdoba - minister bez teki. Do tej pory był wiceministrem klimatu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w warszawskich kancelariach adwokackich. W latach 2015-2018 pracował jako doradca w KPRM w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W 2018 roku został powołany na przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości w skład Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. Jest przedstawicielem Suwerennej Polski.

ZOBACZ TEŻ: "Wolałbym iść do więzienia niż do koalicji z nimi". Sprawdziliśmy, z kim rozmawiał Morawiecki. Niektóre odpowiedzi zaskakują

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Gabriela Olszowska, która po zwolnieniu ze stanowiska Barbary Nowak pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. W piątek zakończyła się ocena kandydatur, a komisja ogłosiła wynik.

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Źródło:
PAP

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Odbędzie się też szczyt G7 w formie wideokonferencji, którą koordynować z Ukrainy będzie Giorgia Meloni.

Zachodni przywódcy przyjechali do Kijowa

Zachodni przywódcy przyjechali do Kijowa

Źródło:
PAP

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniej matka zmarłego przekazała, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. - Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - mówiła matka Nawalnego na nagraniu, opublikowanym w Internecie. - Zaczęli mi grozić. Patrząc mi w oczy, śledczy mówił, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, to zrobią coś z ciałem mojego syna - relacjonowała Ludmiła Nawalna.

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Źródło:
TVN24

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga pod koniec lutego od nowa ruszy proces członków gangu, który miał podstępem przejmować mieszkania. Zdaniem prokuratury na koncie mają pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Śledczy podejrzewają, że podawali ofiarom skażony alkohol.

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Źródło:
PAP

Kilkaset tysięcy osób zabitych, kilkaset tysięcy rannych, a kilkanaście milionów ludzi zmuszonych do ucieczki. Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na naszego sąsiada. Chciała zniszczyć Ukrainę. Nie udało jej się. Ukraina wciąż istnieje, straciła - oby tylko przejściowo - część swojego terytorium, ale nadal walczy. O własne przetrwanie, nasze bezpieczeństwo i o lepszą przyszłość dla dużej części świata, bo obrona przed rosyjską agresją to w szerszej perspektywie walka demokracji z autorytaryzmem. Oto kalendarium 730 dni bohaterskiej obrony Ukrainy.

Dwa lata obrony Ukrainy. Kalendarium rosyjskiej inwazji

Dwa lata obrony Ukrainy. Kalendarium rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP

Rosja stoi za problemami polskich rolników i wykorzystuje ich protesty na swoje potrzeby – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa i dezinformacji dr Andrzej Kozłowski. Prezeska Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska dodała, że to Rosja, a nie Ukraina, obniża ceny polskiego zboża.

"Rosja wykorzystuje protest polskich rolników". "To Rosja, a nie Ukraina, obniża ceny polskiego zboża"

"Rosja wykorzystuje protest polskich rolników". "To Rosja, a nie Ukraina, obniża ceny polskiego zboża"

Źródło:
TVN24

Front atmosferyczny, który w sobotę o poranku w wielu miejscach Polski przynosi opady deszczu, odsunie się poza nasze granice, a zza chmur wyjrzy słońce. Aura jeszcze bardziej dopisze drugiego dnia weekendu. Temperatura będzie wiosenna.

Poprawa pogody. "Front będzie się odsuwać"

Poprawa pogody. "Front będzie się odsuwać"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Ciała trzech kobiet ze śladami ran od noża znaleziono w jednym z domów publicznych w Wiedniu, stolicy Austrii. Aresztowano 27-latka, podejrzewanego o dokonanie tej zbrodni, który próbował schować się w zaroślach i miał przy sobie nóż.

Zbrodnia w Wiedniu. W domu publicznym znaleziono ciała trzech kobiet

Zbrodnia w Wiedniu. W domu publicznym znaleziono ciała trzech kobiet

Źródło:
PAP

Co najmniej trzy domy został zniszczone w wyniku pożaru buszu w zachodniej części australijskiego stanu Wiktoria. Władze zaleciły ewakuację ponad 200 mieszkańcom jednej z zagrożonych miejscowości.

"Natychmiastowy wyjazd jest najbezpieczniejszą opcją"

"Natychmiastowy wyjazd jest najbezpieczniejszą opcją"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Zawaliła się ściana i stropy w niezamieszkałej kamienicy w centrum Łodzi. Gruzowisko w poszukiwaniu ofiar przeszukała straż pożarna z psami. Nikogo nie odnaleziono.

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo sportu pod poprzednim kierownictwem wydało ponad 400 tysięcy złotych na zakup biletów na mecze piłki nożnej i siatkówki. - Mamy podejrzenia, że mogły trafić do środowiska PiS - mówi obecny wiceminister sportu Piotr Borys i dodaje, że pieniądze wydano w sposób "nieuprawniony", a w dokumentacji resortu są wyraźne braki. Kamil Bortniczuk - były minister sportu - odrzuca zarzuty i mówi, że bilety szły do "szkół, klubów sportowych czy domów dziecka". Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas spotkania z uczniami liceum w Ciechanowie, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na mowę nienawiści. Dodał, że "język jest dzisiaj w stanie zrobić czasami dużo więcej niż pięść". Przyznał, że ma żal do Platformy Obywatelskiej, iż nie zareagowała adekwatnie na internetowy hejt wobec niego, z którym została w ostatnich dniach powiązana.

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Źródło:
PAP

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl

Do Grzegorza Kasickiego i Tomasza Szymańskiego - rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy dyscyplinarne sędziów, między innymi tych którzy kwestionowali status Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 roku - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Sędzia Kasicki zajmie się sprawami sędziego Waldemara Żurka.

Do rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy

Do rzeczników dyscyplinarnych "ad hoc" wpłynęły kolejne sprawy

Źródło:
PAP

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Lądownik Odyseusz po dotarciu na Księżyc przewrócił się i leży na boku - przekazała firma Intuitive Machines, która zbudowała sondę, zapewniając jednocześnie, że statek jest "cały i zdrowy". Pokazano również zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu, które Odyseusz zrobił niedługo przed lądowaniem.

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Źródło:
Reuters, space.com, tvnmeteo.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano dwie główne wygrane. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Szwecji. W Polsce najwyższymi były wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl