Kojarzony z PO Juliusz Braun został wybrany pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Polskiej - zdecydowała na dzisiejszym posiedzeniu nowa rada nadzorcza spółki. Braun będzie pełnił tę funkcję przez sześć tygodni - do 15 kwietnia, kiedy to poznamy prezesa. - Chcę zapewnić telewizji stabilizację - zapowiedział nowo wybrany. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki został Stanisław Jekiełek (PSL) a wiceprzewodniczącym Grzegorz Borowiec (PO).
Wybrany w piątek p.o. prezes TVP Juliusz Braun zapowiedział też, że przyjrzy się decyzjom, które w ciągu ostatnich dni podejmował zawieszony obecnie, poprzedni zarząd spółki.
- Mam w zarządzie bardzo określone zadanie: przeprowadzić TVP w dobrej, ustabilizowanej formie do chwili, kiedy prezes zostanie wybrany zgodnie z ustawą, w konkursie - zapowiedział Braun.
I dodał: - W tym krótkim czasie, który mi powierzono w zarządzie, będę chciał wyraźnie podkreślić, że TVP to ważna instytucja życia publicznego. Działająca w formie spółki prawa handlowego, ale ważna dla kultury, edukacji, a przede wszystkim ważne forum debaty publicznej.
Braun zaznaczył, że chciałby "przede wszystkim zapewnić poczucie bezpieczeństwa widzom, by z zaufaniem przyjmowali przekaz TVP".
Zawieszony cały zarząd
- Zdecydowaliśmy, że tymczasowy zarząd TVP będzie jednoosobowy, bo rada nadzorcza nie jest od tego, by obejmować stanowiska w zarządzie - powiedział w piątek przewodniczący nowej RN TVP Stanisław Jekiełek. Dodał, że teraz rada skupi się na tym, by w porozumieniu z KRRiT szybko ogłosić konkurs na nowy, docelowy zarząd spółki. Ma to nastąpić jeszcze w marcu. Kolejne posiedzenie rady nadzorczej powinno się odbyć najpóźniej 15 marca.
Wczoraj ustępująca Rada zawiesiła cały zarząd. Jej piątkowa decyzja oznacza, że wpływy w TVP, przynajmniej do chwili wyłonienia nowego zarządu, straciło SLD i PiS.
Nominacje odebrane
W piątek w południe nominacje w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odebrali kojarzeni z lewicą - Bogusław Piwowar i Leszek Rowicki, związani z PSL - Stanisław Jekiełek i Henryk Cichecki, były eurodeputowany z list PiS Wojciech Roszkowski oraz wskazani przez resorty: Skarbu Państwa i Kultury Grzegorz Borowiec i właśnie Juliusz Braun.
Mam w zarządzie bardzo określone zadanie: przeprowadzić TVP w dobrej, ustabilizowanej formie do chwili, kiedy prezes zostanie wybrany zgodnie z ustawą, w konkursie Juliusz Braun
- Najważniejsze zadanie dla nowej rady to oczywiście szybkie uspokojenie sytuacji w telewizji publicznej i zmiana niekorzystnej atmosfery wokół Spółki - powiedział do nowej RN przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Dodał, że ważnym i nowym zadaniem będzie wspólne z KRRiT przygotowanie planów programowo-finansowych.
Nowy prezes
Od czwartku spółka pozostawała bez zarządu - tego dnia wieczorem ustępująca rada nadzorcza zawiesiła na trzy miesiące wszystkich trzech jego członków.
Prezes Romuald Orzeł i członek zarządu Przemysław Tejkowski zostali zawieszeni zaledwie po trzech dniach urzędowania. Do zarządu wrócili we wtorek, po półrocznym okresie zawieszenia.
Odwołania zgodne z prawem
Szef KRRiT Jan Dworak zapewnił w piątek, że czwartkowe decyzje są zgodne z prawem, w TVP nie ma dwóch rad nadzorczych, a nowa zaczyna funkcjonować, kiedy zostanie wybrany ostatni członek. - Nominacje ministerialne były znane wcześniej, bo zarówno minister skarbu jak i minister kultury ogłosili kto będzie ich przedstawicielem. Nowa rada funkcjonuje właściwie od dzisiaj" - powiedział Dworak.
Juliusz Braunjest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. pracował jako dziennikarz "Echa Dnia". Od początku lat 80. członek Solidarności, w stanie wojennym został internowany. Po uwolnieniu, od 1983 roku był dziennikarzem "Niedzieli", a w latach 1990-91 redaktorem naczelnym "Gazety Kieleckiej". W okresie od 1989 do 1999 roku poseł na Sejm, przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.
W latach 1999-2005 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do roku 2003 był jej przewodniczącym. Później został dyrektorem generalnego Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy. W 2009 roku objął stanowisko dyrektora Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: Newsweek Polska/Reporter