Polska

Nowoczesna bez "PL", ale z kwadratową kropką. Ugrupowanie Petru zmienia wizerunek

Polska

Ryszard Petru zaprezentował nowe logo swojego ugrupowania
tvn24Ryszard Petru zaprezentował nowe logo swojego ugrupowania

Ugrupowanie Ryszarda Petru zmieniło nazwę i logo. "NowoczesnaPL" od piątku występuje już bez "PL" na końcu, wzbogaciła się za to o kropkę z przodu. - Chcemy postawić kropkę za naszą historią i rozpocząć nowy rozdział w polityce - mówią członkowie stowarzyszenia, które teraz nazywa się .Nowoczesna.

- Od dzisiaj nazywamy się .Nowoczesna. Z taką nazwą będziemy iść do wyborów. Jesteśmy również w trakcie rejestracji partii politycznej o tej samej nazwie - powiedział Ryszard Petru.

"Nowy początek"

Jak z kolei tłumaczył Szymon Walkiewicz ze stowarzyszenia, kropka w nazwie ma symbolizować nowy początek. - Ta kwadratowa kropka przed logotypem Nowoczesna to bardzo ważny dla nas symbol. Ludzie, którzy przez ostatnie dwa miesiące się z nami komunikowali, pisali do nas na karteczkach samoprzylepnych post-it. Ten kwadracik to jest taki post-it w postaci kropki - mówił Walkiewicz.

Ugrupowanie Ryszarda Petru od samego początku miało kłopoty z nazwą NowoczesnaPL. Na start nowej inicjatywy politycznej zareagowała fundacja Nowoczesna Polska, która uważała, że nazwa stowarzyszenia jest łudząco podobna do nazwy fundacji.

"Fundacja Nowoczesna Polska jest niezależną organizacją pozarządową. Nie uczestniczymy w życiu politycznym, działamy na rzecz kultury i edukacji. (…) Ogromnie niepokoi nas ponowne (poprzednio czynił to Janusz Palikot w 2010 roku) wykorzystywanie nazwy naszej fundacji do celów politycznych. Zarząd fundacji rozważa podjęcie kroków prawnych w celu ochrony nazwy i tożsamości fundacji w związku z używaniem przez Ryszarda Petru i związane z nim osoby słów 'Nowoczesna Polska' na określenie inicjatyw politycznych" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie fundacji.

Wtedy przedstawiciele NowoczesnaPL nie widzieli problemu. - Nie rozumiemy tych pretensji, to są zupełnie różne nazwy. Zbadaliśmy grunt prawny i uznajemy te zarzuty za mało podstawne - odpierał zarzuty fundacji ekspert NowoczesnaPL Paweł Rabiej. W rozmowie z tvn24.pl podkreślał, że "zbitka NowoczesnaPL do tej pory nigdzie nie występowała". - Na rynku istnieje wiele podobnych nazw, jest fundacja Nowoczesna Polska, ale też Nowoczesna Firma, wszyscy musimy jakoś wspólnie funkcjonować - twierdził.

Autor: eos\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości