Robert Biedroń, Radosław Witkowski i Marcin Witko to posłowie, którzy będą musieli zrezygnować z mandatów na rzecz prezydentury, odpowiednio w Słupsku, Radomiu i Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz nich mandaty poselskie straci też kilku nowo wybranych burmistrzów. W tvn24.pl sprawdzamy, kto może zastąpić ich w Sejmie.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła lub senatora. Z mandatu będzie musiał zrezygnować zatem m.in. Robert Biedroń, który został prezydentem Słupska. Do Sejmu na jego miejsce może wejść informatyk ze Słupska, Jarosław Gromadzki. Gromadzki pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Pytany przez gazetę.pl o relacje z Twoim Ruchem odpowiedział, że były burzliwe i że to temat na dłuższą rozmowę. - W Sejmie raczej nie będę posłem Twojego Ruchu i pozostanę niezależny - zapowiedział.
Nowego prezydenta będzie miał także Tomaszów Mazowiecki. Został nim poseł PiS Marcin Witko. Jego miejsce w parlamencie zajmie prawdopodobnie Krzysztof Maciejewski, poseł V i VI kadencji. Maciejewski w tym roku bez powodzenia startował do Parlamentu Europejskiego.
Z kolei poseł PO Radosław Witkowski wygrał wybory prezydenckie w Radomiu. Pokonał Andrzeja Kosztowniaka z PiS. Miejsce Witkowskiego w Sejmie może zająć 54-letnia urzędniczka z Chynowa k. Grójca Małgorzata Woźniak.
Z Sejmu na burmistrza
Także posłowie, którzy zostali burmistrzami będą musieli pożegnać się z mandatami. Wśród nich jest poseł Sprawiedliwej Polski Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS. Wygrał w drugiej turze wybory na burmistrza Ryk (woj. lubelskie), uzyskując 61,96 proc. głosów. Pokonał urzędującego burmistrza Jerzego Gąskę, który zdobył 38,04 proc.
W pierwszej turze Żaczek uzyskał 36,55 proc. głosów, a Gąska - 25,5 proc. Żaczek już w poprzednich wyborach samorządowych ubiegał się o fotel burmistrza Ryk, wówczas jako poseł PiS. Przegrał wtedy w drugiej turze z Gąską, który pełni funkcję burmistrza Ryk od 2002 r.
Gdy Żaczek złoży mandat poselski, jego miejsce w Sejmie może zająć zastępca burmistrza Kraśnika Jarosław Stawiarski, który uzyskał największą po Żaczku liczbę głosów w wyborach do Sejmu.
Orzysz, Iława, Radzyń Podlaski
Burmistrzem Orzysza został poseł PSL Zbigniew Włodkowski. W Sejmie może go zastąpić Marian Podziewski, obecny wojewoda warmińsko-mazurski albo Urszula Pasławska - wiceminister skarbu. To oni zajęli kolejne miejsca na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 r.
W Iławie burmistrzem został poseł wybrany z listy PO, teraz poza partią i klubem, Adam Żyliński. Jego miejsce w parlamencie mógłby zająć Krzysztof Harmaciński, ale został on wybrany właśnie na wójta gminy Iława. Kolejnym, który może przejąć mandat Żylińskiego w Sejmie, jest lekarz Krzysztof Naguszewski.
Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został poseł PiS Jerzy Rębek. Zdobył w drugiej turze 50,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe - 49,45 proc. Rębek wygrał przewagą 74 głosów. O stanowisko burmistrza Radzynia Podlaskiego Rębek ubiegał się po raz drugi. W poprzednich wyborach przegrał różnicą 44 głosów w drugiej turze z Witoldem Kowalczykiem, który teraz nie walczył o reelekcję. Po złożeniu mandatu poselskiego przez Rębka do Sejmu może wejść przedsiębiorca Marcin Duszek.
Autor: db//rzw/kwoj / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. wyborcze