Fundacja pozywa argentyńską gazetę. Powołuje się na nową ustawę o IPN

Ustawa o IPN nie będzie działać? Materiał "Faktów" TVN z 26 lutego
"Byłem przekonany, że to jest dobra ustawa"
Źródło: tvn24
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko argentyńskiemu dziennikowi Pagina/12. - Jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN - podkreślono. Interweniowała też polska ambasada w Buenos Aires.

Oświadczenie o złożeniu pozwu do Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiło się na stronie fundacji w piątek.

Utwierdzanie "polskiego antysemityzmu"

"Na łamach Pagina12, która jest poczytnym centorolewicowym dziennikiem w Argentynie, w artykule pt. 'Znajome twarze' (hiszp.: 'Rostros familiares') autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych" (pisownia oryginalna) - czytamy w oświadczeniu.

Gazeta zilustrowała artykuł o Jedwabnem zdjęciem zamordowanych tzw
Gazeta zilustrowała artykuł o Jedwabnem zdjęciem zamordowanych tzw
Źródło: pagina12.com.ar

Zdaniem RDI "fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza 'Roja' (patrol 'Tygrysa'), poległych 25 lutego 1950r."

"Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski 'Tygrys', Józef Niski 'Brzoza', Henryk Niedziałkowski 'Huragan' i Władysław Bukowski 'Zapora'" - napisano.

"Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm" - argumentuje Reduta Dobrego Imienia.

"Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków" - oceniono.

"Jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN" - cytuje słowa swojej prezes, Miry Wszelaki, fundacja.

Głos w tej sprawie zabrała również polska ambasada w Argentynie. Na Twitterze poinformowała, że "Ambasada RP w Buenos Aires uprzejmie informuje, że dwukrotnie interweniowała w redakcji dziennika Pagina/12 w związku z artykułem".

Kontrowersyjna nowelizacja

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada między innymi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub więzienia do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała zaniepokojenie i liczne protesty w Izraelu, USA czy na Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego i w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja weszła w życie w czwartek.

Autor: mm//kg819121 / Źródło: rdi.org.pl, tvn24.pl, PAP

Czytaj także: