Nowy orzeł, ale dla ministrów. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia

Autor:
akw/dap
Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl
Godło RP na nagraniach archiwalnych
Godło RP na nagraniach archiwalnych
TVN24
TVN24Godło RP na nagraniach archiwalnych

Premier, ministrowie i podległe im resorty będą używać innego orła niż reszta obywateli - napisała "Rzeczpospolita". W nowym rozporządzeniu orzeł znacząco różni się od tego, którego wzór określa ustawa. Centrum Informacyjne Rządu zaprzeczyło jednak, jakoby rząd miał zmieniać godło. Jak wyjaśniono, celem nowych przepisów jest wyłącznie ujednolicenie identyfikacji wizualnej rządowej administracji.

- Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" profesor Marek Adamczewski, redaktor monografii "Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815-2015)". Odniósł się w ten sposób do rozporządzenia z 30 września, w którym rząd na własny użytek ustalił wzór godła.

Owe rozporządzenie dotyczy "sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej". Napisano w nim, że znak jest stosowany przez premiera, członka Rady Ministrów, szefa KPRM oraz przez ministerstwa i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Opatruje się nim także materiały komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej (np. strony internetowe, wiadomości e-mail, materiały drukowane czy internetowe serwisy społecznościowe), ale - jak zaznaczono - nie używa się go w korespondencji dyplomatycznej.

W rozporządzeniu pokazano, jak wyglądają różne wersje godła na białym i ciemnym tle.

Fragment rozporządzenia w sprawie sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła RP oraz barw RP do celów wspólnej identyfikacji wizualnejisap.sejm.gov.pl

Co z tym orłem?

Widoczny na znaku orzeł jest inny niż ten, który opisany jest w ustawie o godle, barwach i hymnie RP. Różni się między innymi tym, że ma złote nie tylko szpony, ale całe nogi. Ma inny krój korony i piór, inaczej wyglądają też dziób i oczy.

1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. (...)

Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Godło Rzeczypospolitej PolskiejUstawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowychisap.sejm.gov.pl

CIR: administracja rządowa ma teraz wspólną identyfikację

Na mnożące się komentarze wokół rozporządzenia zareagowało Centrum Informacyjne Rządu, które przekonywało, że "nowa identyfikacja wizualna administracji rządowej wprowadza spójność i porządek w komunikacji instytucjonalnej". Zaprzeczono przy tym, że zmieniono godło. "Zgodnie z praktyką stosowaną w innych krajach europejskich identyfikacja jedynie bazuje na godle państwowym" - podano, przywołując podobne przypadki Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

"Orzeł użyty w znaku wspólnej identyfikacji wizualnej administracji rządowej jest dostosowany do współczesnych technik graficznych, które uległy wielu zmianom na przestrzeni 42 lat" - napisano dalej w oświadczeniu CIR.

Dodano także, że dotychczas różne resorty posługiwały się logotypami, które różniły się od siebie, co - jak napisano - generowało niespójność i zbędne koszty. "Dzięki ujednoliceniu, logotypy są czytelne i spójne" - napisano.

Autor:akw/dap

Źródło: Rzeczpospolita, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości