Dmuchane zjeżdżalnie, zamki, trampoliny, karuzele, gokarty czy górskie kolejki. Podczas wakacji okazji do zabaw ciągle przybywa - a wraz z nimi także i wypadków. Zanim pozwolimy dzieciom korzystać z różnych rozrywek, warto zbadać, czy są wystarczająco bezpieczne. Materiał "Faktów TVN".
Jeden z incydentów miał ostatnio miejsce w Szreńsku na Mazowszu, gdzie podczas festynu karuzela po prostu się złamała. - Trzy kobiety zostały ranne. 28-latka została przewieziona do szpitala w Mławie z urazami żeber i łopatki - tłumaczyła asp. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Kontrola? A po co?
Różnego rodzaju sprzęty wykorzystywane w parkach rozrywki, wesołych miasteczkach czy festynach nie przechodzą regularnych kontroli, bo te podobno wcale nie są wymagane.
- Co do zasady się nie kontroluje takiego wesołego miasteczka, bo takiego nie ma obowiązku - komentował Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa imprez masowych. Trudno też sprawdzić, czy osoby obsługujące maszyny są do tego odpowiednio przygotowane. - Nie wiadomo, kto to ma robić, jakie mieć uprawnienia - ocenił Kazimierz Chojnowski, prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Technicznych Urządzeń Rozrywkowych. - Jest to wielki błąd. Błąd, że nie ma legislacji na ten temat - dodał. Podobnej kontroli nie przeprowadzono na torze gokartowym w Augustowie, gdzie doszło do groźnego w skutkach wypadku. Włosy nastolatki wkręciły się w silnik.
Czynnik ludzki
Jedyna instytucja, która uprawniona jest do przeprowadzania kontroli - Urząd Dozoru Technicznego - z całej gamy sprzętów, kontroluje tylko jeden ich rodzaj. Jak wyjaśniał, Paweł Rajewski z UDT, ekspert urządzeń transportu bliskiego, są to „przenośniki, które wykonują ruch obrotowy wokół poziomej osi, pionowej osi, bądź dowolnej osi”. Innymi słowy: różnego rodzaju karuzele. Raz w roku UDT dokonuje kontroli i testuje sprzęt, jednak tylko na wniosek właściciela maszyny. Karuzela ze Szreńska była sprawdzana, a dokumenty nie rodziły żadnych wątpliwości. Zawinił jednak czynnik ludzki. Członkowie obsługi mieli kolejno 1 i prawie 2 promile alkoholu we krwi.
Autor: ag/gry / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock