Wyznawcy obrządków wschodnich obchodzą 20 kwietnia Niedzielę Palmową. W tym roku wypada ona w Cerkwi wyjątkowo późno w porównaniu z katolicką. Wierni przynoszą wtedy do świątyń gałązki wierzby ozdobione zielenią, kwiatami, kolorowymi wstążeczkami - świętują wjazd Jezusa do Jerozolimy.
Palemki wierni najczęściej robią sami. Gdy już poświęcą je w cerkwi, przynoszą do domów i umieszczają za ikoną. Po roku, w kolejną Niedzielę Palmową - zastępują je nowymi palemkami. Starych nie można wyrzucać, dlatego najlepiej je spalić lub zakopać.
Inny kalendarz
Niedziela Palmowa rozpoczyna w Cerkwi obchody Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc, która w tym roku - z racji innego sposobu wyliczania dat tego święta w obu obrządkach - wypada u prawosławnych aż pięć tygodni po katolikach, czyli 27 kwietnia. Kościół prawosławny korzysta z kalendarza juliańskiego, Kościół rzymskokatolicki - z gregoriańskiego. Wielkanoc w Kościele prawosławnym obchodzona jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca i po zakończeniu paschy żydowskiej.
Źródło: TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24