Mieczysław Gil, działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, zmarł w czwartek. Poinformował o tym krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Mieczysław Gil urodził się 9 stycznia 1944 roku w Gacach Słupieckich koło Staszowa. Po ukończeniu technikum w latach 1963-82 pracował w Hucie imienia Lenina w Krakowie. Od 1978 roku był redaktorem pisma zakładowego "Głos Nowej Huty". W latach 1964-81 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W marcu 1968 roku został zawieszony za odmowę udziału w bojówkach mających pacyfikować manifestacje studenckie. Przed 1980 rokiem kolportował niezależne pismo "Robotnik" oraz ulotki Studenckiego Komitetu Solidarności.
Od września 1980 roku był w Solidarności. Wchodził w skład zarządu Komisji Robotniczej Hutników, doradzał KRH podczas rozmów i podpisywania porozumienia z dyrekcją. Został wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarność Kraków, odpowiedzialnym za sekcję prasy.
Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Hucie imienia Lenina w okresie od 13 do 16 grudnia 1981 roku. Po pacyfikacji huty pozostał w ukryciu. Został zatrzymany 13 stycznia 1982 roku. 25 lutego komunistyczny sąd skazał go na cztery lata więzienia. Przebywał w zakładach karnych w Krakowie, Raciborzu, Strzelcach Opolskich, Kłodzku i Strzelinie. 25 listopada 1983 roku wypuszczono go z więzienia na mocy amnestii. W 1982 roku zwolniono go z pracy, a ZUS odmówił przyznania mu III grupy inwalidzkiej mimo udokumentowanej choroby.
Od 1983 roku współorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy, był zaangażowany w "msze za Ojczyznę", między innymi w Krakowie-Mistrzejowicach, Warszawie, Piekarach Śląskich, Tarnowie i Dębicy.
W 1988 roku działał Komitecie Obywatelskim przy Przewodniczącym Solidarności Lechu Wałęsie. 27 stycznia 1989 roku w Magdalence koło Warszawy uczestniczył w spotkaniu przygotowawczym do okrągłego stołu. Brał udział w obradach plenarnych okrągłego stołu oraz zespołu do spraw gospodarki i polityki społecznej.
Mieczysław Gil został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).
Modlitwa w Sejmie
Na początku czwartkowych obrad głos zabrał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Pani marszałek, wysoki Sejmie, dziś zmarł w Krakowie Mieczysław Gil, działacz Solidarności, poseł i senator Rzeczypospolitej, wielokrotny więzień polityczny, człowiek wielkich zasług dla Polski. Uczcijmy jego pamięć chwilą milczenia - powiedział wicemarszałek.
Posłowie wstali i odmówili za zmarłego modlitwę.
Źródło: PAP