Nie żyje Andrzej Zarębski, działacz opozycji demokratycznej za czasów PRL

Autor:
momo/kab
Źródło:
Gdansk.pl

Zmarł Andrzej Zarębski, działacz pierwszej Solidarności, współzałożyciel NZS i Kongresu Liberalno-Demokratycznego, były poseł i rzecznik rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Miał 65 lat. O jego śmierci poinformowało w środę miasto Gdańsk.

"Andrzej Zarębski zmarł 22 marca rano w szpitalu gdańskiej Akademii Medycznej, w wieku 65 lat. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 25 marca, o godz. 11.30 na Cmentarzu Witomino w Gdyni" - napisano na oficjalnym portalu miasta Gdańska.

"Należał do trójmiejskiej plejady utalentowanych działaczy opozycji demokratycznej czasów PRL, którzy po przełomie ustrojowym wyjechali do stolicy, by robić karierę we władzach państwowych. Od początku lat 90. swój czas dzielił między Warszawę i Gdańsk" - czytamy na stronie.

Nie podano przyczyny jego śmierci, ale władze Gdańska poinformowały, że Zarębski "w ostatnich latach chorował".

Działalność opozycyjna za czasów PRL

Andrzej Zarębski urodził się w Gdyni w 1957 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Już jako student działał w środowisku opozycyjnym, angażował się m.in. w akcje Studenckiego Komitetu Solidarności. Był współzałożycielem i autorem pierwszej deklaracji ideowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Zarębski przez lata był związany z prasą studencką i związkową. Pracował m.in. jako redaktor pisma "Reduta", późnij pełnił stanowisko redaktora naczelnego Serwisu Informacyjnego Biura Informacji Prasowej NSZZ "Solidarność".

Za działalność opozycyjną w stanie wojennym został internowany. Po wyjściu na wolność nie zrezygnował z działalności opozycyjnej. Pracował m.in. w redakcji "Przeglądu Politycznego", wokół którego skupiało się środowisko gdańskich liberałów.

W roku 1989 był korespondentem "Tygodnika Solidarność", a rok później został szefem działu politycznego "Gazety Gdańskiej". Był także współpracownikiem TVP Gdańsk.

Aktywność polityczna w wolnej Polsce

Na początku lat 90. Zarębski był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD). Przez blisko rok pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. W październiku 1991 roku został wybrany do Sejmu z listy KLD.

Zasiadał w komisjach: kultury i środków przekazu, polityki społecznej, w Komisji Nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego oraz podkomisji do spraw ustalenia odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za stan wojenny. Był współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji, członkiem sejmowej komisji kultury. W 1993 roku na sześć lat został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, był między innymi jej sekretarzem. 

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kab

Źródło: Gdansk.pl

Pozostałe wiadomości