Polska

"Nie zostawimy IPN samemu sobie"

Polska

Budzanowski: Nie zostawimy IPN samego sobie
tvn24IPN może stracić siedzibę przy Towarowej

- IPN to ważna instytucja dla państwa i nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie - zadeklarował w czwartek minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Jak powiedział, problem siedziby IPN można rozwiązać, ale potrzebna jest do tego dobra wola władz Instytutu.

- Na dzisiaj dalej obowiązuje, według mojej wiedzy, umowa najmu, która została podpisana przez IPN z poprzednim właścicielem. Ona nie została wypowiedziana, jest bezterminowa; co więcej, również zakłada tzw. bufor czasowy na ewentualne wypowiedzenie tej umowy, co najmniej 12 miesięcy, być może nawet będzie to trwało znacznie dłużej, gdyby faktycznie nowy właściciel doszedł do wniosku, że IPN powinien zostać stamtąd usunięty, ponieważ oczekuje innych warunków umowy - powiedział Budzanowski. Jak zapewnił, rząd nie pozostawia IPN "samemu sobie". Dodał, że przygotowano pewne propozycje dotyczące nowej siedziby. - Jedna propozycja mówi o tym, żeby potencjalnie przenieść siedzibę IPN-u, również na warunkach najmu, do obecnej siedziby Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Tam dokładnie jest ok. 6 tys. m2 do zaoferowania i to absolutnie wystarczy IPN-owi, jeżeli chodzi o ich oddział warszawski, bo tutaj (w siedzibie przy ul. Towarowej) wykorzystują ok. 3 tys. m2 - powiedział.

"Wystąpienie do ministra finansów było niestosowne" Budzanowski dodał, że resort skarbu zaproponował też Instytutowi przekazanie w wieczyste użytkowanie dużej nieruchomości przy ul. Dominikańskiej. Jak mówił, rozwiązałoby to problem siedziby "na 100 lat", gdyż IPN otrzymałby własną siedzibę na zawsze. - W tym budżecie, który ma dzisiaj zaprojektowany IPN, a on jest przewidywalny w ramach finansowych na najbliższe kilkanaście lat - on zawsze będzie stabilny, jest pewny - należy wygospodarować pewną kwotę pieniędzy albo na adaptację nowego budynku, który byśmy im przekazali przy ulicy Dominikańskiej, albo na zagwarantowanie wieloletniego najmu w obecnej siedzibie przy ulicy Towarowej - uważa minister. Jego zdaniem w sytuacji kryzysu i szukania oszczędności występowanie do ministra finansów o 30 mln zł na zakup siedziby przy ul. Towarowej było "niestosowne". "Będzie proces o zwrot 17 mln" Jak dodał, na miejscu prezesa IPN próbowałby znaleźć porozumienie z nowym właścicielem, aby zagwarantować długoterminowy najem. Budzanowski podkreślił, że tuż przed prywatyzacją Ruchu i przed upublicznieniem spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, tj. w grudniu 2006 r., można było wydzielić budynek przy ul. Towarowej z procesu prywatyzacyjnego. - Myślę, że przeoczono tę kwestię. Można było wydzielić (siedzibę) z aktywów Ruchu - spółki wówczas w 100 proc. skarbu państwa - i przekazać ją faktycznie już na wieczność dla IPN-u, tak aby nie było już później roszczeń - powiedział. Budzanowski, pytany o kwestię 17 mln zł zainwestowanych w remont i przystosowanie siedziby do działalności IPN, ocenił, że sprawa pewnie zakończy się procesem sądowym. - Po to, żeby ewentualnie te zainwestowane pieniądze odzyskać bądź też znaleźć pewne porozumienie już z nowym właścicielem co do tej wydatkowanej kwoty - powiedział minister skarbu.

Arseniuk: powiedziano nam, że pieniądze będą Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie poinformowało, że IPN od marca wiedział, iż nową siedzibę będzie musiał kupić z własnego budżetu. Według komunikatu 14 marca prezes IPN Łukasz Kamiński spotkał się z wiceminister finansów Hanną Majszczyk i rozmawiali na temat środków finansowych na zakup siedziby.

Rzecznik IPN: Obiecano nam pieniądze
Rzecznik IPN: Obiecano nam pieniądzetvn24

W czwartek rzecznik IPN Andrzej Arseniuk odniósł się do tych informacji. - Faktycznie spotkanie 14 marca się odbyło, ale minister Majszczyk zapewniała na nim, że resort będzie dysponował środkami na siedzibę, chociaż nie zadeklarowano żadnej kwoty. Warunkiem wsparcia było rozłożenie płatności za siedzibę na raty i wygospodarowanie z naszego budżetu części środków - to było 5 mln zł - mówił w TVN24 Arseniuk.

Resort odbił piłeczkę. "Ministerstwo Finansów ani razu nie dało do zrozumienia, że jeśli IPN przeznaczy 5 mln zł na zakup siedziby z własnego budżetu to Ministerstwo Finansów przekaże resztę środków. Poinformowało też, że nie posiada rezerw na zakup budynku" - poinformowano w kolejnym komunikacie w czwartek. Zaznaczono też, że "Ministerstwo Finansów wskazało, że IPN powinien negocjować umowę i starać się o rozłożenie płatności za zakup siedziby na raty". Spółka Ruch S.A. sprzedała budynek przy ul. Towarowej, w którym mieści się centrala Instytutu, firmie GHN (należącej do grupy Skanska). Umowa została zawarta 17 sierpnia. Nie ujawniono kwoty transakcji.

Autor: jk//bgr / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości