Jedna z największych szopek stanęła na Jasnej Górze w Częstochowie. Nawiązuje do Roku Wiary, a także do motywu rodziny i dzieci niechcianych. W Boże Narodzenie tłumnie odwiedzają ją wierni.
Od 2008 roku jasnogórską żywą szopkę można oglądać w plenerowej scenerii na tzw. jasnogórskich fosach. Co roku cieszy się powodzeniem u częstochowian i przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. Zwyczajowo otwierana jest po pasterce, zaraz po przeniesieniu w uroczystej procesji figurki Dzieciątka Jezus. W szopce, obok Świętej Rodziny - Józefa i Maryi pochylonych nad Dzieciątkiem, w otoczeniu pasterzy i aniołów - są żywe zwierzęta: oślica Amelka, kozy, barany, dwa kucyki, bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie.
"Dziękuję, że jestem" Tegoroczna szopka nawiązuje do Roku Wiary, rodziny, oraz - jak to określił przed kilkoma dniami jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, który czuwał nad budową szopki - także do tematyki dzieci niechcianych. We współczesną część szopki, która jest w tym roku nowością, wkomponowane zostały fotografie dzieci niepełnosprawnych oraz hasła: "Moi rodzice nie wiedzieli... Dziś nazywają mnie księżniczką", "Jestem szczęśliwy, a wy?", "Nie jestem dzieckiem źle poczętym", "Dziękuję, że jestem", "Mam zespół Downa. I co z tego?", "Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie". Szopkę można zwiedzać w dni powszednie od godz. 8 do 18, a w soboty, niedziele i święta od godz. 8 do 21. Otwarta będzie do końca karnawału czyli do 13 lutego 2013 roku.
Autor: jk / Źródło: PAP