Polska

Newsweek: Ziobro awansuje swoich ludzi, żeby mieć "wtyczki"

Polska

PAPZiobro odchodzi, jego ludzie zostają

Zbigniew Ziobro niedługo zwolni fotel ministra sprawiedliwości, ale w prokuraturze zostawi wielu swoich ludzi - przewiduje "Newsweek". Zaufani ministra mają zostać szybko awansowani na stanowiska, z których kolejny szef resortu nie będzie mógł ich usunąć - twierdzą dziennikarze.

Według tygodnika skład Prokuratury Krajowej powiększy się przynajmniej o czterech zaufanych ludzi ministra Ziobry - zapowiada tygodnik, który powołuje się jednak tylko na anonimowe źródła.

Te awanse to przede wszystkim gwarancja nietykalności dla zainteresowanych, bo tytuł i funkcja prokuratora prokuratury krajowej mogą być odebrane jedynie wyrokiem sądu dyscyplinarnego - oceniają dziennikarze. Ale nie bez znaczenia jest też niezła pensja, wypłacana dożywotnio (obecnie ok. 15 tys. zł plus dodatki funkcyjne i za staż pracy). Liczba etatów w Prokuraturze Krajowej jest ograniczona i nowy minister będzie miał niewielkie możliwości doboru współpracowników - dodaje tygodnik.

Według rozmówców "Newsweeka" z resortu sprawiedliwości jest niemal pewne, że do Prokuratury Krajowej jeszcze przed dymisją rządu trafią obecny szef ABW Bogdan Święczkowski oraz jego zastępca Grzegorz Ocieczek. Ziobro publicznie zasugerował, że w Prokuraturze Krajowej znajdzie się także miejsce dla wiceministra Andrzeja Kryże. Ponadto, jak nieoficjalnie ustalił tygodnik, z Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ ma tam też zostać oddelegowany Andrzej Naumczuk, który przyjaźni się z urzędnikami z Prokuratury Krajowej.

Awanse też na niższym szczeblu Według "Newsweeka", ruchy kadrowe trwają także na niższych szczeblach prokuratorskiej kariery. Awans na prokuratura mimo braku wymaganego stażu (3 lata) miał dostać były asystent Ziobry, Paweł Wilkoszewski. Po ujawnieniu sprawy przez media warszawscy prokuratorzy wycofali się jednak z tego pomysłu.

Natomiast na stanowisko prokuratora prokuratury apelacyjnej szykowana jest Agata Piasny - dobra znajoma zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Engelkinga - dowiedzieli się dziennikarze. Byłby to kolejny przyspieszony awans Piasny, która zaledwie kilka miesięcy temu została prokuratorem prokuratury okręgowej.

- Docierają do mnie sygnały o przygotowywanych awansach dla całej grupy zaufanych ministra Ziobry, szczególnie z prokuratur krakowskiej i katowickiej - mówi tygodnikowi Kazimierz Olejnik, były zastępca prokuratora generalnego.

Źródło: "Newsweek"

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości