Neosędziowie, czyli sędziowie powołani na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 roku, nie będą mieli powierzanych zajęć w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Decyzja podjęta przez dyrekcję KSSiP dotyczy również sędziów, którzy składali podpisy na listach poparcia kandydatów do KRS.
O decyzji dyrekcji Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury poinformował na stronie szkoły jej dyrektor Piotr Girdwoyń. "Wyrażamy głębokie przekonanie, iż kadra wykładowczyń i wykładowców KSSiP winna składać się z osób mających nie tylko najwyższe kwalifikacje zawodowe i dydaktyczne, ale również takich, których status zawodowy a także postawa etyczna i moralna nie mogą zostać w żaden sposób podważone czy zakwestionowane" - głosi datowana na piątek i podpisana przez dyrektora Girdwoynia informacja.
Jak w niej przypomniano, "KSSiP ma być miejscem, w którym aplikantki i aplikanci, oprócz zdobywania wiedzy merytorycznej, uczą się etyki zawodowej oraz poszanowania praworządności, a ponadto kształtują swoją profesjonalną postawę".
"Podejmując decyzję w przedmiocie powierzenia konkretnej osobie prowadzenia zajęć, dyrekcja KSSiP kieruje się w szczególności (...) koniecznością zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych zajęć i zaangażowaniem wykładowczyń oraz wykładowców w wykonywanie funkcji z tym związanych oraz niedopuszczalnością zaangażowania wykładowczyń oraz wykładowców w działania antypraworządnościowe" - napisał Girdwoyń.
Ruch przeciwko "destrukcji wymiaru sprawiedliwości i kryzysu państwa prawa"
Piotr Girdwoyń wskazał, że kierownictwo KSSiP, powierzając prowadzenie zajęć, kieruje się także "koniecznością zapewnienia zróżnicowania panelu kadry wykładowczyń i wykładowców poprzez umożliwienie prowadzenia działalności dydaktycznej także tym osobom, które, mając wysokie kwalifikacje merytoryczne i moralne, były w ostatnich latach bezpodstawnie pomijane przy powierzaniu prowadzenia zajęć".
Jak zaznaczył Girdwoyń, "w konsekwencji dyrekcja KSSiP wstrzymuje powierzanie prowadzenia zajęć osobom, które zostały powołane na urząd sędziego na wniosek KRS ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r., przy czym powyższe ograniczenie nie dotyczy absolwentek i absolwentów KSSiP obejmujących pierwsze stanowisko asesorskie i sędziowskie".
Czytaj też: "Zorganizowana grupa przestępcza", którą miał kierować Piebiak. Wnioski o uchylenie immunitetów
Ponadto - jak dodał - powierzanie zajęć wstrzymano osobom, które "składając podpisy na listach poparcia kandydatów do KRS ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. (...) przyczyniły się do destrukcji wymiaru sprawiedliwości i kryzysu państwa prawa".
"Dyrekcja KSSiP przypomina również, że nabycie statusu wykładowczyni lub wykładowcy KSSiP nie jest zarazem równoznaczne z obowiązkiem prowadzenia przez taką osobę zajęć, a władze KSSiP mają w tej materii swobodę w zakresie korzystania z listy obejmującej według stanu na początek lipca 2024 r. ponad 1200 osób" - przekazano w informacji na stronie KSSiP.
"Jesteśmy wrogiem publicznym państwa numer 1"
Przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, odnosząc się na platformie X do tej informacji, napisała, że "wygląda na to, że jesteśmy wrogiem publicznym państwa numer 1".
"W normalnym państwie ten dyrektor nie zajmowałby już swojego stanowiska" - dodała.
Szkolenie kadr sądów i prokuratur
KSSiP działa od 2009 r. i odpowiada za szkolenie kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dot. kompetencji i kwalifikacji. KSSiP współpracuje także ze szkołami wyższymi, instytucjami naukowo-badawczymi zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał prof. Piotra Girdwoynia do pełnienia funkcji dyrektora KSSiP w drugiej połowie maja. W marcu przeprowadzone zostało postępowanie konkursowe na dyrektora KSSiP. Spośród kilkorga kandydatów wyłoniony został sędzia Wojciech Postulski. W końcu kwietnia MS informowało jednak, że sędzia Postulski zrezygnował z objęcia stanowiska.
"W konsekwencji kandydatem na stanowisko dyrektora szkoły jest prof. dr hab. Piotr Girdwoyń, który w postępowaniu konkursowym uplasował się na drugiej pozycji. Profesor Girdwoyń zadeklarował już gotowość objęcia stanowiska dyrektora KSSiP" - przekazano wówczas w komunikacie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock