W niewielkim Dębowcu powstanie tężnia. Choć to najmniejsza gmina na Śląsku Cieszyńskim, zdaniem specjalistów, złoża solankowe są tam duże. – Jest cała tablica Mendelejewa – przekonuje Kazimierz Leszczyna, prezes tamtejszej Kopalni i Warzelni Solanek dr Zabłocka.
- Trwa rewitalizacja centrum gminy. Przy tej okazji chcemy wybudować tężnię z prawdziwego zdarzenia, która będzie ściągała do nas turystów, a może i jakiegoś inwestora – dodaje wójt gminy Dębowiec, Tomasz Branny.
Lepiej niż nad Bałtykiem
- Pod ziemią są złoża solankowe. One mają unikatowy skład chemiczny. Szczególnie duże jest tam stężenie jodu, który jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości gardła, oskrzeli, zatok czy płuc. Ta solanka będzie wykorzystywana w tężni. Dzięki intensywnemu parowaniu, będzie można wdychać jod i inne cenne pierwiastki - tłumaczy Kazimierz Leszczyna. Dodaje, że w Dębowcu stężenie jodu jest nawet 20-krotnie większe, niż nad Bałtykiem. - Zwykle jest 20-30 miligramów jodu w jednym litrze. U nas jest około 120 miligramów. Ważne, żeby to było połączone z bromem – wtedy działanie jest jeszcze lepsze. A u nas jest około 130 miligramów bromu – przekonuje.
Władze gminy mają nadzieję, że "po zdrowie" przyjeżdżać do nich będą mieszkańcy Katowic czy innych miejscowości województwa śląskiego.Takie rozwiązanie będzie dla nich na pewno tańsze, niż wyprawa nad morze.
- W Dębowcu powinno kiedyś powstać Światowe Centrum Leczenia Dróg Oddechowych. Ludzie coraz częściej chorują, a to dobre miejsce biorąc pod uwagę walory solankowe, mikroklimat i dostępność komunikacyjną – dodaje prezes Leszczyna.
Odkryte przez przypadek
- W latach 60. prowadzone były u nas poszukiwania węgla, ale natrafiono na duże pokłady metanu. Okazało się, że jego stężęnie jest tak duże, że zaczęto pozyskiwać gaz. Teraz z niego korzystają gminne budynki użyteczności publicznej. Przy okazji okazało się, że są złoża solankowe. One są na głębokości około 500 metrów – mówi portalowi tvn24.pl wójt Dębowca.
Budowa tężni solankowej to jednak nie jedyna inwestycja w Dębowcu. Trwają bowiem prace remontowe, w ramach których ma powstać nowy przystanek autobusowy. - Przebudowa ruszyła 1 lipca i potrwa do września przyszłego roku. Jej całkowity koszt to około 2 miliony złotych, a 940 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie ze środków unijnych – twierdzi Tomasz Branny.
Autor: NS//kv / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Dębowiec