Sąd zajął się naklejką "Strefa wolna od LGBT". Nakaz wycofania z dystrybucji

[object Object]
Gazeta z homofobiczną nalepką (Materiał "Polska i Świat", 24.07.19)tvn24
wideo 2/11

Tygodnik "Gazeta Polska" musi wycofać z dystrybucji naklejki, na których wydrukowano hasło "strefa wolna od LGBT" - postanowił Sąd Okręgowy w Warszawie. Decyzja ta ma związek z wnioskiem o "zabezpieczenie roszczenia", jaki wpłynął do sądu.

W środę, 24 lipca dodatkiem do najnowszego numeru tygodnika "Gazeta Polska" była naklejka "Strefa wolna od LGBT" z przekreślonym tęczowym symbolem.

Taki pomysł spotkał się z krytyką między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, a wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

CZYTAJ WIĘCEJ: Reakcje na naklejki "Strefa wolna od LGBT" >

W sieci sklepów Empik, a także sieci stacji benzynowych BP Polska nie można było kupić tego wydania.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania o ochronę dóbr osobistych złożył do sądu Bartosz Staszewski, członek zarządu Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. Informację o decyzji sądu upublicznił w mediach społecznościowych.

Sąd zakazał dystrybucji naklejek

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił ten wniosek. Postanowił "udzielić zabezpieczenia roszczenia wnioskodawcy Bartosza Staszewskiego wobec Niezależnego Wydawnictwa Polskiego sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie o ochronę dóbr osobistych poprzez nakazanie Niezależnemu Wydawnictwu Polskiego sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wycofania z dystrybucji dodatku do numeru 30 tygodnia 'Gazeta Polska' z dnia 24 lipca 2019 roku w postaci naklejki, na której wydrukowane zostało hasło 'strefa wolna od LGBT'".

Pierwsza strona postanowienia sądu w sprawie nalepek "Strefa wolna od LGBT"

Sąd wyznaczył również Bartoszowi Staszewskiemu dwutygodniowy termin do wniesienia pozwu przeciwko Niezależnemu Wydawnictwu Polskiemu o naruszenie dóbr osobistych, "pod rygorem upadku zabezpieczenia".

Powiązania "Gazety Polskiej" ze środowiskiem bliskim PiS

"Gazeta Polska" to ogólnopolski tygodnik o tematyce społeczno-politycznej, którego redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz. Wydaje go spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie. Funkcję jej prezesa również pełni Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz ponadto jest redaktorem naczelnym dziennika "Gazeta Polska Codziennie", który z kolei wydaje spółka Forum. Prezesem tej spółki jest Grzegorz Tomaszewski - jak informowały media jest on kuzynem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Tomasz Sakiewicz i Grzegorz Tomaszewski związani są z jeszcze jedną spółką. Chodzi o Słowo Niezależne, które jest wydawcą portalu niezależna.pl. 150 udziałów o wartości 75 tysięcy złotych w tej spółce posiada spółka Srebrna.

Sakiewicz i Tomaszewski są członkami zarządu spółki Słowo Niezależne. Z kolei wcześniej w jej zarządzie zasiadał także Kazimierz Kujda.

Kujda jest bliskim i zaufanym współpracownikiem Kaczyńskiego. W latach 2006-2008 oraz od 2015 był prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na początku 2019 roku złożył dymisję w związku z informacjami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O POWIĄZANIACH KAZIMIERZA KUJDY Z SB >

W latach rządów koalicji PO-PSL Kujda był prezesem spółki Srebrna, założonej przez grupę działaczy ówczesnego Porozumienia Centrum, partii obecnego lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Prezesem Srebrnej jest obecnie Małgorzata Kujda.

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości