Nieznane relacje świadków, unikatowe zdjęcia. "Największe polskie katastrofy" w Discovery Channel

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Discovery ChannelW poniedziałek premiera nowego programu. "Największe polskie katastrofy"

Polska historia jest pełna niewyjaśnionych katastrof. Discovery Channel przyjrzy się dokładnie przebiegowi tych tragicznych zdarzeń, pokaże nowe dowody, relacje świadków i najnowsze opinie ekspertów oraz sprawdzi, czy można było im zapobiec. Premiera serii "Największe polskie katastrofy" w poniedziałek o godzinie 21 na antenie Discovery Channel.

"Największe polskie katastrofy" to seria filmów dokumentalnych o przyczynach, ciągu zdarzeń oraz skutkach największych tragedii w powojennej Polsce. Pierwszy odcinek będzie miał premierę w najbliższy poniedziałek 19 października o godzinie 21 na antenie Discovery Channel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Poruszające wspomnienia świadków, świadectwa ocalałych i unikatowe zdjęcia

Twórcy programu – z pomocą uznanych ekspertów – odtwarzają przebieg nieszczęśliwych wydarzeń minuta po minucie. Docierają do niepublikowanych wcześniej poruszających zeznań świadków, ratowników medycznych, lekarzy, a także osób, które ocalały. Dokument uzupełniają unikatowe, archiwalne zdjęcia i oryginalne nagłówki gazet z tamtych lat.

Pierwszy sezon "Największych polskich katastrof" składa się z sześciu odcinków, a każdy poświęcony jest innemu zdarzeniu, m.in. pożarowi w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, katastrofie lotniczej w Lesie Kabackim, zatonięciu promu Jan Heweliusz.

W najbliższy poniedziałek widzowie Discovery Channel poznają historię promu Heweliusz, który 13 stycznia 1993 roku zatonął po wyjściu z portu w Świnoujściu. W katastrofie zginęło niemal 60 osób, w tym członkowie załogi i pasażerowie.

W kolejnych odsłonach serii zaprezentowane zostaną kulisy zawalenia się hali podczas katowickich targów w 2006 roku, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy wypadku samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, który rozbił się w 1987 roku w Lesie Kabackim. Do dziś to uznawane jest za najtragiczniejsze wydarzenie w historii polskiego lotnictwa.

"Największe polskie katastrofy" od poniedziałku w Discovery Channel

Premiera pierwszego odcinka "Największych polskich katastrof" 19 października o godzinie 21.00 na Discovery Channel.

"Krok w stronę powrotu do korzeni"

- "Największe polskie katastrofy" to wyjątkowa seria. Każde z tych wydarzeń udokumentowaliśmy i przeanalizowaliśmy krok po kroku. Dotarliśmy do nieznanych wcześniej informacji, świadków i ekspertów. Niepublikowane wcześniej rozmowy z ratownikami, lekarzami, a także ocalałymi to wielka wartość tego dokumentu. To wszystko złożyło się na bardzo emocjonujące historie – powiedział Przemysław Kwiatkowski, dyrektor programowy kanałów factual, TVN Grupa Discovery.

Jak dodał Kwiatkowski, premiera "Największych polskich katastrof" to także krok w stronę powrotu do korzeni stacji Discovery Channel. - Kanał powstał z myślą o zaspokajaniu ludzkiej ciekawości i szukaniu odpowiedzi na to, co niewyjaśnione. W naszej ramówce będzie coraz więcej takich pozycji - stwierdził.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Discovery