Kończą się prace renowacyjne najstarszego drogowskazu w Polsce. Słup milowy w Koninie liczy sobie ponad 800 lat, od prawie dwóch stuleci stoi przy miejscowym kościele św. Bartłomieja.
Romański słup milowy w Koninie jest unikatowy w skali Europy. Najstarszy znak drogowy został ustawiony w 1151 na drodze z Kruszwicy do Kalisza. Wykonano go prawdopodobnie w kamieniołomach we wsi Brzeźno pod Koninem z miejscowego piaskowca na polecenie Piotra Włostowica - palatyna, zastępcy monarchy, szwagra Bolesława Krzywoustego. Słup ma 2,5 m wysokości, wyryto na nim łaciński napis. Pierwotnie słup stał na placu Zamkowym w Koninie (zwanym Garncarskim); od 1828 roku stoi przy miejscowym kościele św. Bartłomieja.
Porośnięty mchem
Kamienny słup nie był czyszczony od wielu lat, zarastał mchem, a łaciński napis zaczął być niewidoczny. Miasto podjęło decyzję o renowacji obiektu. - Słup był bardzo zakażony mikrobiologicznie, porośnięty mikroorganizmami, które spowodowały zatarcie napisów, koloru kamienia i jego faktury - powiedział dr Piotr Niemcewicz z Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który nadzoruje renowację tego obiektu. Budżet miasta wyłożył 24 tys. zł na to przedsięwzięcie.
W ramach prac konserwatorskich przewidziane są: renowacja fundamentu, wycięcie niewielkiej lipy rosnącej zbyt blisko zabytku oraz nowe zagospodarowanie terenu wokół słupa - prawdopodobnie wyłożenie jego otoczenia kostką brukową.
Źródło: PAP, tvn24.pl