Nazwisko tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla poznamy dziś o 11. Najwyższe notowania u bukmacherów ma Polka Irena Sendlerowa, która w czasie likwidacji warszawskiego getta uratowała 2500 żydowskich dzieci.
Jej kandydaturę zgłosił prezydent Lech Kaczyński w porozumieniu z władzami Izraela. W tym roku Norweski Komitet Noblowski będzie wybierał spośród ponad 180 kandydatów.
Sendler, Ahisaari, Al Gore i...
Największe szanse - zdaniem dziennikarzy - obok Ireny Sendler mają prezydent Finlandii Martti Ahisaari, zasłużony dla pokoju na Bałkanach i w Indonezji oraz wiceprezydent Al Gore, który działa na rzecz powstrzymywania zmian klimatycznych.
Do tej pory lista laureatów pokojowego Nobla liczy 161 nazwisk. Nagroda przyznawana jest od ponad 100 lat w rocznice urodzin fundatora Alferda Nobla.
Uratowała tysiące dzieci
Irena Sendlerowa urodziła się w 1910 r. w Otwocku. Od 1942 r. kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". Kiedy w drugiej połowie 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, Sendlerowa zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2500 dzieci.
Rozstrzelana tylko na papierze
Pod koniec 1943 r. Irenę Sendlerową aresztowało gestapo. Została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi, wpłaconemu przez "Żegotę", została rozstrzelana tylko "na papierze". Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Dokumentacja dzieci przemyconych z getta, przechowywana razem z pieniędzmi "Żegoty" w zakopanych w ziemi butelkach, przetrwała wojnę. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała jako pielęgniarka PCK. Po wojnie kontynuowała działalność w opiece społecznej i oświacie.
W 1965 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendlerowej tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", a w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl