"Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku"

[object Object]
"My naród" - film Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego o polskiej drodze do wolności
wideo 2/5

We wtorek 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". - Jako pierwsi pokazaliście, czego ludzie chcą w zakresie demokracji. Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku - podkreśla w nim Madeleine Albright, w latach 1997-2001 sekretarz stanu USA.

Prapremiera filmu odbyła się w niedzielę 2 czerwca w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności. W uroczystości wziął udział między innymi były prezydent i jeden z głównych bohaterów wydarzeń 1989 roku Lech Wałęsa.

Prapremiera filmu "My, naród" w Europejskim Centrum Solidarności
Prapremiera filmu "My, naród" w Europejskim Centrum Solidarnościtvn24

Film "My, naród"

"My, naród" - to właśnie od tych słów Lech Wałęsa, ówczesny przywódca Solidarności, rozpoczął swoje przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Miało to miejsce 15 listopada 1989 roku, pięć miesięcy po tym, jak Solidarność pokonała komunistów w częściowo wolnych wyborach do parlamentu.

- Kiedy Wałęsa wypowiedział te wspaniałe słowa "my, naród" (...) on już nie musiał nic więcej mówić. Kongres był gotowy poprzeć Polskę - wspomina tamto przemówienie Daniel Fried, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997-2000.

Pomysł, aby to właśnie te słowa otwierały przemowę Wałęsy, narodził się w domu Jacka i Barbary Kalabińskich, polskich imigrantów w USA. Podczas jednej z rozmów na głos wypowiedziała je Barbara Kalabińska, która pamiętała je, ponieważ jej córka w szkole uczyła się zapisów amerykańskiej konstytucji. - To "my, naród" natychmiast przerzuciło pomost między narodem polskim, który reprezentował Wałęsa, a Amerykanami - wspomina. - Te pierwsze zdania stworzyły taką niesłychanie sprzyjającą, ciepłą, przyjazną atmosferę dla Wałęsy, dla tego przemówienia - dodaje.

- Wałęsa przyjechał wtedy, kiedy się cieszył największym prestiżem, dla Amerykanów był symbolem człowieka, który obalił komunizm - dodaje Fried.

"My naród" - od tych słów Lech Wałęsa zaczął wystąpienie w amerykańskim Kongresie
"My naród" - od tych słów Lech Wałęsa zaczął wystąpienie w amerykańskim Kongresietvn24

Reagan: Polska nie jest Wschodem czy Zachodem, Polska znajduje się w centrum cywilizacji europejskiej

Jednak zanim doszło do tego historycznego przemówienia i transformacji ustrojowej nad Wisłą, Polska przebyła długą drogę. Na mocy porozumień sierpniowych z 31 sierpnia 1980 zalegalizowany został pierwszy niezależny związek zawodowy - NSZZ "Solidarność". W latach 1980-1981 Solidarność szybko stała się dziesięciomilionowym ruchem społecznym. Polski bunt i rozbudzone nadzieje zszokowały wówczas sowieckich przywódców. - Byli blisko paniki, to był bardzo sklerotyczny reżim, zmęczony i wyczerpany - opisuje ówczesne nastawienie władz sowieckich korespondent "Newsweeka", Andrew Nagórski.

"Karnawał Solidarności" zakończył się 13 grudnia 1981 wraz z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Związek zawodowy został wówczas zdelegalizowany, a wielu jego członków stało się ofiarami represji. Ronald Reagan, nowy amerykański prezydent, nie akceptował zdławienia opozycji.

- Polska nie jest Wschodem czy Zachodem, Polska znajduje się w centrum cywilizacji europejskiej i ogromnie przyczyniła się do jej rozwoju. Czyni to nadal, stawiając wspaniały opór represjom. Walka w Polsce trwa. To, w jaki sposób my w zachodnich demokracjach będziemy reagować, zadecyduje, czy ta walka się utrzyma - mówił Reagan w 1982 w czasie przemówienia w brytyjskim Westminsterze.

"Jedyną rzeczą, która trzymała ustrój socjalistyczny we wschodniej Europie, było zagrożenie ze strony sowieckich czołgów"

W 1985 roku do władzy w ZSRR doszedł Michaił Gorbaczow. W Polsce pojawiła się nadzieja, że dzięki jego polityce i wprowadzanym reformom jest szansa na zmiany. - Powiedziałem przyjaciołom, że mogą liczyć na to, że wywiążemy się ze wszystkich naszych zobowiązań. Ale też szczerze im powiedziałem, że ich partie i kraje są niezależne i nie będzie już mowy o żadnej interwencji (wojskowej - red.). Miałem wrażenie, że oni mi nie uwierzyli, bo zawsze było inaczej - wspomina Gorbaczow.

- Gorbaczow nie rozumiał, że jedyną rzeczą, która trzymała ustrój socjalistyczny we wschodniej Europie, było zagrożenie ze strony sowieckich czołgów. Kiedy usuwasz to zagrożenie, dajesz sygnał, i ten cały system zaczyna się walić - zwraca uwagę Andrew Nagórski.

W 1987 roku z wizytą do Polski przyjechał ówczesny wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, George H.W. Bush. Spotkał się z Lechem Wałęsą i zapewnił go o amerykańskim poparciu dla Solidarności. Wałęsa, wspominając tamto spotkanie, mówił: "bardzo mocno go namawialiśmy, aby przemycił słowo Solidarność w swoich wystąpieniach". - Dziś to jest śmieszne, ale w tamtym czasie trzeba było bardzo namawiać, żeby gdzieś w swoim wystąpieniu powiedział (słowo - red.) Solidarność - relacjonował były prezydent.

"W 1989 roku Wałęsa zrobił to, co robią wielcy przywódcy"

W 1989 roku, na mocy wcześniejszych ustaleń przedstawicieli obozu władzy z reprezentacją działaczy opozycyjnych, rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu.

- To wymagało niezwyklej dojrzałości i odwagi, żeby zdecydować się na rozmowy z oprawcami - wspomina Władysław Frasyniuk, jeden z działaczy opozycyjnych i uczestnik okrągłostołowych negocjacji.

- Myślę, że była spora nierówność, co zresztą widać, w tych pierwszych wystąpieniach, na scenę koloseum zostali wypuszczeni i gladiatorzy, i tygrysy, i lwy - mówi z kolei o pierwszych dniach negocjacji Aleksander Kwaśniewski, który przy Okrągłym Stole był jednym z przedstawicieli strony rządowej.

- Plan minimum był taki, że dzielimy się władzą tam, gdzie to możliwe, a jednocześnie, poprzez wprowadzenie przedstawicieli Solidarności do rządu, jesteśmy w stanie razem podjąć niezbędne reformy, a Solidarność gwarantuje, że nie będzie to związane z działaniami strajkowymi - kontynuuje Kwaśniewski.

Lech Wałęsa, oceniając swoją postawę w czasie obrad Okrągłego Stołu, mówi: "moje myślenie było takie - dajcie mi trochę, a resztę sam zabiorę".

- W 1989 roku Wałęsa zrobił to, co robią wielcy przywódcy. Słuchał swoich doradców, którzy mieli obawy, ale wiedział, jak szybko i jak mocno naciskać i kiedy pójść na ugodę. Był na tyle odważny, żeby pchać sprawy do przodu, ale nie na tyle lekkomyślny, żeby doprowadzić do załamania rozmów - tak postawę przywódcy Solidarności w czasie Okrągłego Stołu opisuje Daniel Fried, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997-2000.

"Bez Polski nie upadłby mur berliński i żelazna kurtyna stałaby nadal"

Jednak z 1989 roku do historycznych przełomów doszło nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach bloku komunistycznego. W nocy z 9 na 10 listopada upadł mur Berliński. - Bez Polski nie upadłby mur berliński i żelazna kurtyna stałaby nadal. Ktoś musiał być pierwszy i to była Polska. Upadek muru to symboliczny moment. Nie byłby możliwy, gdyby Polska nie pokazała, że można obalić komunizm. I Polska nadal przewodziła - tak rolę Polski w przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej wspomina Fried.

Daniel Fried: bez Polski nie upadłby mur berliński i żelazna kurtyna stałaby nadal
Daniel Fried: bez Polski nie upadłby mur berliński i żelazna kurtyna stałaby nadaltvn24

"Inwestycja, korą poczyniła Ameryka w postkomunistycznej Polsce, zwróciła się wielokrotnie"

Na mocy ustaleń Okrągłego Stołu 4 czerwca 1989 roku doszło do pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Następnie, jeszcze we wrześniu 1989, wraz z utworzeniem rządu Tadeusza Mazowieckiego i z początkiem transformacji ustrojowej, Polska stanęła wobec wyzwania radykalnej przebudowy gospodarki. Nowy rząd poprosił Leszka Balcerowicza, wybitnego polskiego ekonomistę, aby pokierował tymi reformami.

Początkowo Balcerowicz odmówił. - Powiedziałem nie, ale potem po naradzie rodzinnej i koleżeńskiej się zdecydowałem, no i tak już się potoczyło - wspomina swoją decyzję Balcerowicz. - Myślę, że przeważył argument mojego brata ciotecznego, że to jest historyczna chwila, i że do końca życia będę żałować, jeżeli się nie zgodzę - dodaje ekonomista, który w rządzie Tadeusza Mazowieckiego został wicepremierem i ministrem finansów.

Balcerowicz mówi także o roli, jaką w przemianach gospodarczych w Polsce na początku lat 90. odegrały Stany Zjednoczone. - Były naszym wielkim sojusznikiem naszych starań o redukcję długo zagranicznego i bez wsparcia Stanów Zjednoczonych pewnie nie mielibyśmy tak daleko posuniętej redukcji (długu - red.), mniej więcej o 50 procent - zwraca uwagę.

- Z amerykańskiego punktu widzenia miło jest stwierdzić, że inwestycja, którą poczyniła Ameryka w postkomunistycznej Polsce, zwróciła się wielokrotnie - wspomina amerykańską pomoc Joe Lieberman, który w latach 1989-2013 zasiadał w amerykańskim Senacie.

Wałęsa: los nam dał - mnie i mojemu pokoleniu - doprowadzić do przystanku "wolność" i przekazać demokrację zwycięzcom

12 marca 1999, niemal dekadę od rozpoczęcia procesu demokratycznych przemian, Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Lech Wałęsa, który w 1990 w demokratycznych wyborach został wybrany prezydentem, wspominając czas przemian ustrojowych w Polsce, mówi: los nam dał - mnie i mojemu pokoleniu - doprowadzić do przystanku "wolność" i przekazać demokrację zwycięzcom. - I ja tego dokonałem - dodaje.

- Jako pierwsi pokazaliście, czego ludzie chcą w zakresie demokracji. Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku - że nie powinniśmy działać pod wpływem strachu, musimy działać w oparciu o nadzieję, w zrozumieniu, że pochodzi ona od rządów demokratycznych, które mają poparcie swoich obywateli - wspomina transformację ustrojową w Polsce Madeleine Albright, w latach 1997-2001 sekretarz stanu USA, która znacząco przyczyniła się do przystąpienia Polski do struktur NATO.

ZOBACZ CAŁY FILM "MY NARÓD"

"My naród". Cały film
"My naród". Cały filmtvn24

Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Krąg akolitów" Emmanuela Macrona maleje. Decyzję o rozwiązaniu parlamentu podjął w czteroosobowej grupie z najbliższymi doradcami. Nawet ministrowie byli zaskoczeni, a premier - protegowany Macrona - dowiedział się jako jeden z ostatnich - opisuje "The New York Times".

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Źródło:
"The New York Times", "Le Monde", tvn24.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pojawiają się superkomórki burzowe

Gdzie jest burza? Pojawiają się superkomórki burzowe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

We Francji trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Do godziny 17 głos oddało niemal 60 procent uprawnionych obywateli. W sondażach prowadzi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. - Zwykły Francuz dzisiaj mówi: próbowaliśmy wszystkich, socjalistów, republikanów. Mamy wszystkiego dosyć. Spróbujmy w związku z tym wybrać partię Marine Le Pen. Nie może być gorzej niż teraz - tłumaczyła na antenie TVN24 Hanna Stypułkowska-Goutierre.

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W miejscowości Wierzchowo w województwie zachodniopomorskim samochód osobowy zderzył się z busem. Jedna osoba zmarła, a sześć trafiło do szpitala. Droga krajowa nr 11 jest zablokowana.

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, sześć w szpitalu

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, sześć w szpitalu

Źródło:
TVN24

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w wielkopolskiej Pile powalił drzewa. W pomorskim Uniechowie uszkodzone zostały dachy.

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Da się tak?", "A dlaczego tego nie widać u nas?" - dopytywali internauci w reakcji na nagranie z nietypowym zachodem słońca. Niektórzy sądzili, że takie zjawisko jest niemożliwe, a wideo powstało przy użyciu sztucznej inteligencji. Ekspert rozwiewa wątpliwości.

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

Źródło:
Konkret24

Nawałnice nadciągną w niedzielę nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami drugiego i trzeciego, czyli najwyższego stopnia. Z komunikatu wynika, że wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę. Możliwe są też trąby powietrzne. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem.

Możliwe trąby powietrzne. Najwyższy stopień ostrzeżeń w siedmiu województwach

Możliwe trąby powietrzne. Najwyższy stopień ostrzeżeń w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdańskie cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego zostały zamknięte do godzin porannych w poniedziałek. To samo dotyczy ogrodu zoologicznego. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa. Od godziny 14 w niedzielę na Pomorzu obowiązuje bowiem alert RCB. Prognozowane są gwałtowne burze i bardzo silny wiatr, który w porywach osiągnie 130 kilometrów na godzinę.

Zamknięte cmentarze w Gdańsku, Park Oliwski i zoo

Zamknięte cmentarze w Gdańsku, Park Oliwski i zoo

Źródło:
PAP

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Premier Węgier Viktor Orban wraz z byłym premierem Czech Andrejem Babiszem i liderem Austriackiej Partii Wolność Herbertem Kicklem ogłosili w niedzielę utworzenie sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy i zaprosili do niego partie z innych krajów Unii Europejskiej. - Powstaje nowa grupa partii, która zmieni politykę europejską - oświadczył Orban.

Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

Źródło:
PAP

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, zarządzone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego ugrupowania w wyborach europejskich, są jednymi z najważniejszych od dekad, nie tylko dla Paryża, ale i całej Europy - ocenia CNN. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

Źródło:
CNN, PAP

Po dziesięcioleciach bycia pariasami politycznymi skrajna prawica ma szansę na utworzenie rządu we Francji po przedterminowych wyborach - ocenia agencja Reuters. Przypomina polityczną drogę ruchu utworzonego i zdominowanego od ponad pół wieku przez rodzinę Le Pen.

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde, tvn24.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP