Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach został dziś przekazany do kancelarii pani premier Beaty Szydło - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premier i rozporządzenie zostanie wydane.
Błaszczak na konferencji prasowej powiedział, że jest to rozporządzenie "w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych". - Ten dokument zostanie niezwłocznie wydany - zaznaczył szef MSWiA. - W dokumencie zawartych jest 100 gmin - 10 z województwa pomorskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, pozostałe z województwa wielkopolskiego. W tych gminach obowiązują uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remonty budynków - zapowiedział Błaszczak.
Po rozmowach z samorządowcami z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, ministerstwo postanowiło uruchomić środki na odbudowę budynków gospodarczych wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych.
- Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki - zgodnie z delegacją ustawową. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne - powiedział minister. Błaszczak zaznaczył, że etap ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w nawałnicach jest już zakończony. Podkreślił też ważną rolę samorządów lokalnych. - To samorządy lokalne wypłacają pieniądze, które otrzymują od rządu, to samorządy lokalne są gospodarzami na miejscu, to samorządy lokalne powinny powoływać sztaby kryzysowe gminne i powiatowe - różnie z tym bywa, moje doświadczenia też są różne, ale nie chcę wprowadzać tu ocen. Zależy nam wszystkim na tym, żeby szybko i sprawnie usunąć skutki nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę - dodał.
Zwiększone limity na pomoc
- Podjęliśmy także decyzję, zgodnie z tym, co mówiła pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy w przypadku budynków mieszkalnych. Dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. złotych, w ramach tych zasad dzisiaj podpisanych będzie to kwota do 200 tysięcy złotych. Chciałbym podkreślić, że będziemy reagować, w zależności od sytuacji. To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu - powiedział na briefingu minister Mariusz Błaszczak.
Zapowiedział również, że szacowanie strat będzie uproszczone. "Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie" - powiedział.
- Po dzisiejszym spotkaniu z ministrem infrastruktury (i budownictwa - red.) wiem także, że pan minister (Andrzej) Adamczyk zdecydował o przesunięciu urzędników inspektoratów nadzoru budowlanego - zarówno z głównego, jak i wojewódzkich, i z sąsiednich województw do województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, żeby usprawnić i przyspieszyć procedury związane z oceną strat - dodał.
Szef MSWiA zwrócił uwagę na fakt, że etap ochrony zdrowia i życia obywateli został zakończony, a teraz rozpoczęty został etap wypłacania zadośćuczynienia i usuwania szkód. W związku z tym nie ma powodów, żeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej.
Katastrofalne skutki nawałnicy
W czwartek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że 16 363 gospodarstwa wciąż pozostają bez prądu, w tym: 11 595 gospodarstw na Pomorzu, 4 615 w województwie kujawsko-pomorskim, a 153 w Wielkopolsce. Liczba budynków, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnic, wynosi ogółem 4154. 3005 z nich to budynki mieszkalne, a zdecydowana większość (2546) to budynki znajdujące się na Pomorzu i Kujawach. Rzecznik PSP podał, że do tej pory w związku z nawałnicami które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, strażacy interweniowali ponad 22 tys. razy. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: UG Konarzyny