Koniec operacji "Zumbach". Polscy żołnierze wrócili do kraju

TVN24 | Polska

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP
Koniec operacji "Zumbach". Polscy żołnierze wrócili do krajuMinisterstwo Obrony Narodowej
wideo 2/3
Ministerstwo Obrony NarodowejKoniec operacji "Zumbach". Polscy żołnierze wrócili do kraju

Żołnierze, którzy robili testy na obecność koronawirusa wśród kierowców ciężarówek podczas akcji na autostradzie M20 na dojeździe do granicy brytyjsko-francuskiej, wrócili wieczorem do kraju - przekazało w niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Wieczorem do Polski wrócili żołnierze, którzy na autostradzie M20 na dojeździe do granicy brytyjsko-francuskiej przeprowadzali testy na obecność koronawirusa wśród kierowców ciężarówek. Polscy żołnierze rozdawali też posiłki i napoje" - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zator kilku tysięcy ciężarówek

W wyniku wstrzymania przez Francję na 48 godzin - od północy z 20 na 21 grudnia - możliwości wjazdu z Wielkiej Brytanii, także dla ruchu towarowego, w hrabstwie Kent powstał gigantyczny zator kilku tysięcy ciężarówek, który dopiero w sobotę udało się w dużej mierze rozładować. Największą grupę wśród czekających na przejazd stanowili polscy kierowcy.

Ponieważ Francja zezwala na wjazd na swoje terytorium tylko kierowcom, którzy uzyskali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, potrzebne było wykonanie kilkunastu tysięcy testów u kierowców.

W ich przeprowadzeniu pomagała brytyjska armia, a także grupy francuskich strażaków oraz polskich medyków i wojskowych. Najpierw, w nocy z czwartku na piątek w robieniu testów pomagało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, a od piątku w Wielkiej Brytanii była podobnej wielkości grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych, czyli podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Operacja "Zumbach"

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk napisał na Twitterze, że terytorialsi rozpoczęli działania w Wielkiej Brytanii ramach operacji "Zumbach". "Hasło operacji nawiązuje do nazwiska jednego z najbardziej znanych polskich pilotów-bohaterów Bitwy o Anglię, Jana Zumbacha" - wyjaśnił wiceszef MSZ.

W niedzielę wieczorem żołnierze wrócili do kraju - poinformował MON.

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DWOT

Tagi:
Raporty: