Próba samobójcza wojskowego prokuratora musi być wyjaśniona, a Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli w tej sprawie pełnego wsparcia - zapewnił w imieniu szefa MON Tomasza Siemoniaka, jego doradca - gen. Bogusław Pacek. Odnosząc się do zarzutów płk Mikołaja Przybyła, który strzelił do siebie po konferencji prasowej, Pacek stwierdził, że MON priorytetowo traktuje zwalczanie przestępczości w wojsku.
Generał odniósł się do zdarzenia z Poznania, gdzie zastępca wojskowego prokuratora okręgowego ds. przestępczości zorganizowanej płk Mikołaj Przybył strzelił do siebie w przerwie konferencji prasowej. W wygłoszonym wcześniej oświadczeniu m.in. zarzucał mediom, że zostały wciągnięte w kampanię przeciwko "ostatniej zaporze przed systemem zorganizowanej przestępczości, pozwalającej na całkowite i bezkarne okradanie Wojska Polskiego". Protestował też przeciw proponowanemu przejściu prokuratorów wojskowych do struktur cywilnych.
"Minister udziela pełnego wsparcia"
- To zdarzenie musi być w pełni wyjaśnione. Minister obrony narodowej udziela swojego pełnego wsparcia prokuraturze wojskowej, ale także wszelkim innym organom związanym z tym wydarzeniem, aż do pełnego wyjaśnienia - powiedział gen. Pacek.
Generał zapewnił jednocześnie, że szef MON priorytetowo traktuje ściganie wszelkiej przestępczości w wojsku - zarówno tej zorganizowanej, jak i zwykłej. Wyraził też uznanie MON dla instytucji zajmujących się zwalczaniem przestępczości wśród żołnierzy - Żandarmerii Wojskowej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
"Przybył - pryncypialny i bardzo skuteczny"
Doradca ministra ocenił, że kierowani przez płk. Mikołaja Przybyła prokuratorzy wojskowi z Poznania odpowiedzialni za ściganie przestępczości zorganizowanej "udowadniali swoją skuteczność i duże zaangażowanie". Pacek powiedział, że płk Przybył to oficer ogromnie pryncypialny i bardzo skuteczny.
Gen. Pacek przypomniał, że przyszłość prokuratury wojskowej leży w gestii prokuratury generalnej. Jak tłumaczył, MON zdaje sobie sprawę, że za utrzymaniem oddzielnej prokuratury przemawia specyfika wojska, ale zna też argumenty, że śledczy w mundurach są mniej obciążeni pracą niż cywile. - To jest kwestia, która przede wszystkim powinna być rozstrzygnięta w gronie dużej rodziny prokuratorskiej i sądowniczej - podkreślił gen. Pacek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Wikipedia/CC-BY-SA