Z powodu skutków nałogu na świecie co 6 sekund umiera 1 osoba. Papierosy pali niemal co trzeci Polak, a blisko 14 proc. jedenastolatków w Polsce wie już, czym jest nikotyna. Połowa palaczy umrze między 35 a 60 rokiem życia. Przerażające? W sobotę obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.
"Młodość bez papierosa" - to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31 maja.
W tym roku WHO zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez dzieci i młodzież. 90 proc. palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proc. polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami.
- Badania opinii społecznej wykazały, że 62 proc. chłopców i 55 proc. dziewcząt w wieku 15 lat ma pierwsze doświadczenie z papierosami, a 14 proc. jedenastolatków po raz pierwszy sięga po papierosa. To jest zjawisko bardzo niepokojące - ostrzega główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.
Polska w niechlubnej czołówce
Na świecie papierosy pali 1,3 mld osób. Połowa ludzi, którzy palili tytoń całe życie umiera wskutek tego nałogu, z czego połowa to osoby w wieku średnim - miedzy 35 a 69 rokiem życia palenie
Polska należy do krajów o największej konsumpcji tytoniu na świecie - ponad 10 mln osób wypala rocznie około 90 mld sztuk papierosów. A jak jeśli chodzi o ten niechlubny nałóg wypadamy na tle naszych sąsiadów? Z badań przeprowadzonych przez CBOS na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Polsce wynika, że najwięcej palaczy jest wśród Węgrów, bo aż 36 proc., a najmniej wśród Słowaków - 24 proc. W Polsce papierosy pali co trzecia osoba - 36 proc.
Z badań wynika, że Węgrzy wyprzedzają też pozostałe państwa, jeśli chodzi o odsetek regularnych palaczy. Aż 91 proc. Węgrów palących papierosy deklaruje, że pali regularnie. Wśród polskich palaczy jest również stosunkowo niewielu palących okazjonalnie (14 proc.), nieco więcej wśród słowackich (18 proc.)
Badania pokazały także, że przeciętnemu palaczowi z tych krajów wystarczy od 11 do 20 papierosów dziennie. Nieco inaczej jest w Czechach, gdzie dużo większa grupa niż w pozostałych krajach wypala nie więcej niż połowę paczki dziennie.
Palaczu przebadaj się
Centralne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu organizowane w sobotę w Warszawie adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Przygotowano dla nich gry sportowe, zabawy plastyczne, konkursy, czy występy artystyczne.
Dorośli palacze będą mogli skorzystać m.in. z ulicznej poradni pomocy palącym oraz z innych stoisk, na których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań: pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania pojemności płuc, pomiaru masy ciała i wzrostu.
Palacze umierają szybciej
W Światowym Dniu bez Tytoniu WHO zachęca 1,3 mld palaczy na świecie do rzucenia palenia. Połowa ludzi, którzy palili tytoń całe życie umiera wskutek tego nałogu, z czego połowa to osoby w wieku średnim - miedzy 35 a 69 rokiem życia.
Ostrzegaliśmy!
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24