Minister zdrowia przekazał czek na 86 milionów złotych. "Ucywilizować sanepidy"

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"Fakty TVN
wideo 2/6
Fakty TVNUstawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w niedzielę głównemu inspektorowi sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na 86 milionów złotych. Środki mają zostać przeznaczone na doposażenie i modernizację sanepidów w Polsce na poziomie powiatowym.

Minister Zdrowia gościł w niedzielę na stadionie powiatowym w Pile, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Mobilnej Strefy Zdrowia. Jak mówił, ta inicjatywa "poza tym, że oferuje usługi w postaci możliwości zbadania się, to ma namawiać nas wszystkich, wszystkich Polaków do zmiany stylu życia, który spowoduje, że ten nasz kapitał zdrowotny, który budujemy przez całe życie będzie dobrą bazą, dobrą podstawą do tego, żeby długo żyć w komforcie".

- Profilaktyka jest kluczem. Warto za każdym razem powtarzać, że jeżeli myślimy o całości tego kapitału zdrowia, to ponad dwie trzecie są zależne od tego, jak się żywimy, czy prowadzimy aktywny tryb życia, czy badamy się w miarę regularnie - szczególnie na wczesnych etapach chorób, żeby je wychwytywać. I to miasteczko, które jeździ po różnych miastach powiatowych daje mieszkańcom możliwość i zainteresowania się zmianą stylu życia, ale też wykonania tych podstawowych badań – dodał.

Niedzielski powiedział, że celem jego niedzielnej wizyty jest również "budowa systemu opieki zdrowotnej, który jest przygotowany na kolejne kryzysy zdrowotne".

Wielomilionowy czek dla szefa GIS

W trakcie konferencji prasowej minister przekazał Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na kwotę 86,4 mln zł - jak mówił - "w ramach funduszy unijnych, które są właśnie przeznaczone na budowę tej odporności systemów opieki zdrowotnej". Minister wskazał, że "środki te będą przeznaczone na doposażenie, na modernizację sanepidów w Polsce na tym poziomie powiatowym". Dodał, że jest to kolejny krok jeśli chodzi o "ucywilizowanie sanepidów". - Niestety mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że przy uderzeniu pandemii okazało się, że sanepidy nie są wystarczająco zinformatyzowane, nie mają odpowiedniej infrastruktury w postaci komputerów, laptopów, które mogły być wykorzystywane w terenie. W tej chwili ten proces, który został zainicjowany bardzo dynamicznie w roku 2020, ma kolejną odsłonę - zapewnił.

"Te środki pozwolą nam wprowadzić wiele unowocześnień"

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka podkreślił, że "na początku pandemii inspekcja sanitarna stanęła przed olbrzymim wyzwaniem, jakie postawiła pandemia przed tą organizacją". - Pracownicy musieli się zmierzyć z ogromem różnych zadań, do których nie mieli zbyt wielkiego wsparcia w postaci sprzętowej, bądź też systemowej. Dlatego też staraliśmy się poczynić jak najwięcej, aby tę pracę poprawić, aby poprawić warunki pracy pracowników, aby doposażyć laboratoria, wprowadzić nowy sprzęt - mówił.

- Te środki pozwolą nam wprowadzić wiele unowocześnień, zakupić nowoczesny sprzęt do laboratoriów. W czasie pandemii też zaczęliśmy budować nasz system informatyczny, system ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który w pierwszej fazie skupił się oczywiście na działaniach epidemicznych – powiedział Saczka. - Staramy się unowocześniać inspekcję sanitarną, modernizować, zmieniać jej oblicze - podkreślił.

W trakcie wydarzenia symboliczny czek na kwotę 3 mln zł minister zdrowia przekazał także Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. Środki te mają zostać wykorzystane na prace budowlane i zakup sprzętu laboratoryjnego.

Mobilna Strefa Zdrowia w Pile

W niedzielnym pikniku zdrowotnym w Pile uczestniczyli też m.in. podsekretarz w ministerstwie zdrowia Marcin Martyniak, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Agnieszka Pachciarz, oraz parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych.

Odbywająca się w ten weekend w Pile Mobilna Strefa Zdrowia to element projektu "Zdrowe Życie", który patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda. Projekt przygotowany jest przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PZU S.A. Zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w mobilnych strefach zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości