Minister wyciąga rękę do komisarza. Chce zgody w sprawie Puszczy Białowieskiej

[object Object]
Minister zapowiada kompromis w sprawie puszczy, ale wyklucza powiększenie parku narodowegotvn24
wideo 2/17

Minister środowiska mówi o nowym otwarciu w kontaktach z Unią Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej. Henryk Kowalczyk zapowiada, że chce spotkać się z unijnym komisarzem do spraw środowiska Karmenu Vellą, "przekazać swoje plany i te plany uzgodnić na temat przyszłości puszczy".

Henryk Kowalczyk na spotkaniu z mieszkańcami Białowieży mówił w czwartek, że strony sporu w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej powinny wypracować wspólne rozwiązanie. Zapowiedział powołanie zespołu, do którego chce zaprosić także ekspertów z zagranicy.

Minister apeluje o "załagodzenie" sporu

Pod koniec listopada 2017 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu Komisji Europejskiej z polskim rządem w Puszczy Białowieskiej nie może być prowadzona żadna gospodarka leśna. Trybunał dopuścił jedynie usuwanie drzew, które zagrażałyby bezpieczeństwu publicznemu. Trybunał zagroził, że jeżeli władze RP nie zastosują się do tej decyzji, to na wniosek KE nałoży na Polskę kary finansowe sięgające nawet 100 tysięcy euro dziennie.

- Z czystym sumieniem mogę patrzeć w oczy zarówno komisarzowi, jak i rzecznikowi generalnemu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że wszelkie zalecenia realizujemy - stwierdził w piątek minister.

Dzień wcześniej Kowalczyk zapewniał mieszkańców Białowieży, że chce doprowadzić do kompromisu między rządem a organizacjami ekologicznymi i nie dopuszczać do tego, by "obcy" rozstrzygali te sprawy. - To nie jest dobre rozwiązanie - dodał.

Zachowanie przyrody i tradycji

Podczas spotkania Kowalczyk podkreślał, że w zależności od tego, jakie będą decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE, taka powinna być "pomoc i rekompensaty" dla mieszkańców gmin sąsiadujących z puszczą, by nie stracili na ewentualnym zakazie lub ograniczeniu gospodarki leśnej.

- Człowiek jest odpowiedzialny za przyrodę i za to, by jej nie niszczyć, zostawić ją następnym pokoleniom w stanie jak najbardziej nienaruszonym - podkreślał minister środowiska. Tłumaczył też, że wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wynikające z tego ograniczenia w gospodarce leśnej nie są zagrożeniem dla mieszkańców okolicznych gmin.

Henryk Kowalczyk: w Puszczy Białowieskiej jest miejsce dla człowieka
Henryk Kowalczyk: w Puszczy Białowieskiej jest miejsce dla człowiekatvn24

Według dyrektora Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego w latach 2012-2017 na Białowieski Park Narodowy oraz rozwój regionu z Funduszu Leśnego państwo przekazało 43 miliony złotych. W 2018 roku z kolei planowane są inwestycje warte 13,5 miliona złotych.

Ze aplauzem mieszkańców spotkały się słowa ministra o jego sprzeciwie wobec pomysłów poszerzenia parku narodowego na cały obszar puszczy.

- Parki narodowe są formą szczególnej ochrony przyrody, wymagającą nakładów finansowych, przygotowania do rozwoju turystyki - wskazywał Kowalczyk. - Lepiej jest dobrze zadbać o istniejący park narodowy, niż poszerzać w sposób sztuczny obszar, na którym jest prowadzona gospodarka leśna. Chodzi o to, by prowadząc gospodarkę leśną, zachować puszczę dla następnych pokoleń.

Henryk Kowalczyk zapewnia, że nie chce rozszerzać parku narodowego na całą puszczę
Henryk Kowalczyk zapewnia, że nie chce rozszerzać parku narodowego na całą puszczętvn24

Mimo zapewnień ministra prawny spór między Komisją Europejską a Polską o ochronę przyrody w Puszczy Białowieskiej z formalnego punktu widzenia wciąż trwa. Obowiązujące postanowienie o zakazie wycinki pod groźbą kary jest tymczasowe. Ma zapobiec sytuacji, w której gdy ostateczny wyrok zostanie wydany, część puszczy byłaby już wycięta. Jednocześnie Trybunał nie przesądził, jaka decyzja w tej sprawie zostanie wydana, bo zauważył również, że w przypadku przegranej Komisja Europejska musi się liczyć z wypłatą odszkodowania Polsce za wstrzymane prace.

Oprócz sporu między polskim rządem a Komisją Europejską, do samego końca urzędowania poprzedniego ministra Jana Szyszki, w kraju trwał ostry konflikt między organizacjami ekologicznymi a resortem. Ekolodzy zarzucali państwowym leśnikom, że tną puszczę wbrew zakazom trybunału, podkreślając, że pierwszy zakaz wydano już 27 lipca. Leśnicy i minister utrzymywali, że tną drzewa dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, a takie działania trybunał dopuszcza.

Przed zapowiedzianym przez ministra Kowalczyka spotkaniem z jego unijnym odpowiednikiem przypominamy, o co chodzi w sporze o Puszczę Białowieską.

1. Jakiego terenu dotyczy spór - parku narodowego czy całej puszczy?

Spór dotyczy prawie całej puszczy - oprócz Białowieskiego Parku Narodowego. Park Narodowy rządzi się swoimi prawami. Jest chronionym obszarem, do którego leśnicy z piłami i ciężkim sprzętem nie mają wstępu.

Park Narodowy obejmuje jednak tylko 17 procent Puszczy Białowieskiej na terytorium Polski. Pozostałą, większą częścią puszczy zarządzają Lasy Państwowe i prowadzą tam gospodarkę leśną (wycinkę, nasadzenia, prace pielęgnacyjne). Obecnie na mocy tymczasowego postanowienia trybunału gospodarka ta powinna być ograniczona.

Park narodowy a Puszcza Białowieskatvn24.pl

Od ćwierć wieku organizacje ekologiczne domagają się rozszerzenia granic parku narodowego na całą puszczę. Pod koniec lat 90. prace nad rozszerzeniem granic parku były już bardzo zaawansowane. Rząd Jerzego Buzka opracował nawet w 1998 roku tak zwany "Kontrakt dla puszczy". Projekt ten przewidywał finansowe wsparcie rządu dla gmin, których mieszkańcy z powodu zakazania gospodarki leśnej na terenach poszerzonego parku mogliby stracić pracę albo część dochodów. Za wprowadzenie kontraktu odpowiedzialny był minister środowiska Jan Szyszko. Ten sam, który po 17 latach, będąc ministrem w rządzie Beaty Szydło, nakazał wycinkę tysięcy świerków, aby - jak argumentował - walczyć z inwazją korników drukarzy.

Białowieski Park Narodowy nie został jak dotąd rozszerzony na całą puszczę i obecny minister Henryk Kowalczyk również tego nie chce. Ochrona przyrody na terenach niebędących parkiem została natomiast wzmocniona, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej. Zarówno na terenie parku, jak i na obszarach poza nim obowiązują dwie dyrektywy: ptasia i siedliskowa. W Puszczy Białowieskiej - od 2007 roku.

Dyrektywa ptasia zobowiązuje państwa członkowskie do ochrony przed wyginięciem wszystkich dzikożyjących gatunków ptaków (182 gatunki), w tym do stworzenia specjalnych obszarów ochronnych w ramach sieci Natura 2000. W Puszczy Białowieskiej obszar Natura 200 obejmuje 63.147 hektary - zarówno w Parku Narodowym, jak i na terenie Lasów Państwowych.

Dyrektywa siedliskowa, również wiążąca dla wszystkich członków UE, nakazuje chronić siedliska gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

2. O co chodzi w sporze Komisji Europejskiej z polskim rządem?

W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zdaniem KE wycinka drzew w Puszczy zniszczy siedliska chronionych ptaków i rzadkich chrząszczy. Polski rząd - w stanowisku prezentowanym przez poprzedniego ministra Jana Szyszkę - uważał, iż trzeba wyciąć część drzew zaatakowanych przez szkodniki, a konkretnie kornika drukarza. Argumentował, że jest to niezbędne działanie, bo wkrótce przez korniki może zginąć cały las, a bez lasu chronione gatunki ptaków i chrząszczy wyginą. Rząd utrzymywał również, że wycinka prowadzona jest nie na całości, a tylko na części chronionych terenów Natura 2000.

Czy po zmianie ministra środowiska rząd przedstawi nowe stanowisko procesowe względem puszczy - tego Henryk Kowalczyk nie zdradził. Być może będzie wiadomo coś więcej po jego planowanym spotkaniu z unijnym komisarzem.

3. Jak do tej pory przebiegał proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości?

13 lipca 2017 roku Komisja Europejska skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o ukaranie Polski za łamanie dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej. Jednocześnie zażądała, aby trybunał niezwłocznie nakazał Polsce zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej do czasu wydania wyroku.

27 lipca trybunał tymczasowo zakazał wycinki do czasu zakończenia wstępnego postępowania - tego dotyczącego tymczasowego zakazu, mającego obowiązywać do dnia wydania ostatecznego wyroku.

4 sierpnia polski rząd sformułował, a 11 września przedstawił trybunałowi swoje uwagi do wydanego zakazu.

13 września Komisja Europejska zażądała, aby zakaz wycinki był obwarowany karą pieniężną wobec Polski w przypadku jego złamania.

19 września polski rząd wniósł, aby komisja przedstawiła dodatkowe dowody.

21 września komisja dostarczyła dodatkowe dowody.

28 września polski rząd wniósł o oddalenie wniosku komisji o nałożenie kar pieniężnych za złamanie zakazu wycinki. Rząd RP uznał go za bezzasadny.

28 września polski rząd przedstawił postulat, aby sprawę tymczasowego zakazu wycinki rozpatrywał nie zwykły skład sędziowski, a Wielka Izba Trybunału. Trybunał zauważył, że na tak zaawansowanym etapie postępowania zwykle takich wniosków nie musi uwzględniać. Wniosek strony polskiej został jednak uwzględniony i sprawa trafiła przed Wielką Izbę.

17 października strony sporu zostały wysłuchane przez Wielką Izbę.

20 listopada Wielka Izba Trybunału w piętnastoosobowym składzie wydała postanowienie zakazujące Polsce prowadzenia aktywnej gospodarki leśnej (w tym wycinki drzew) na terenach Puszczy Białowieskiej chronionych na mocy dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej.

12 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa główna dotycząca sporu między Polską a Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej. Wyrok spodziewany jest za kilka miesięcy.

4. Co postanowienie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mówi o wycince drzew?

Wątpliwości, czy trybunał odnosił się bezpośrednio do wycinki drzew, próbował zasiać w opinii publicznej minister środowiska Jan Szyszko. W grudniu ubiegłego roku twierdził, że w postanowieniu trybunału nigdzie nie pada słowo "wycinka". Tymczasem pada - zarówno w sentencji postanowienia, jak i w opisie stanowisk stron. W sumie dziewięć razy.

Poprzedni minister i poprzedni dyrektor Lasów Państwowych próbowali na swój sposób interpretować zakaz wydany przez trybunał. Obecny minister jasno zadeklarował, że zamierza ściśle przestrzegać tego co trybunał postanowił.

Postanowienie trybunału brzmi:

"Rzeczpospolita Polska zaprzestanie natychmiast i do chwili ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C‑441/17:

- aktywnych działań gospodarki leśnej na siedliskach (…) [tu obszernie i szczegółowo wymienione są nazwy lasów, bory i lasy bagienne, łęgi i grądy, oraz polskie i łacińskie nazwy gatunków zwierząt zamieszkujących je - przyp. red.]

- usuwania ponadstuletnich martwych świerków oraz wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze PLC200004 Puszcza Białowieska (Polska)".

5. Co to znaczy, że leśnicy mogą prowadzić wycinkę ze względów bezpieczeństwa?

Trybunał uczynił wyjątek i pozwolił w Puszczy Białowieskiej wycinać drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Wyjątek ten obwarował jednak licznymi warunkami. Leśnicy mogą wyciąć takie drzewo tylko wtedy, gdy nie jest możliwe ostrzeżenie ludzi przed niebezpieczeństwem za pomocą na przykład tablic informacyjnych, albo gdy niemożliwe jest zakazanie ludziom wstępu do lasu.

Wyjątek ten trybunał sformułował w następujących słowach:

"W drodze wyjątku Rzeczpospolita Polska może kontynuować działania, o których mowa w pkt. 1 sentencji niniejszego postanowienia, jeżeli są one bezwzględnie konieczne i w zakresie, w jakim są proporcjonalne dla zapewnienia w sposób bezpośredni i natychmiastowy bezpieczeństwa publicznego osób, pod warunkiem że z obiektywnych przyczyn nie są możliwe inne mniej radykalne środki.

W konsekwencji wspomniane działania mogą być kontynuowane tylko pod warunkiem, że stanowią jedyny środek zachowania bezpieczeństwa publicznego osób w bezpośrednim otoczeniu dróg komunikacyjnych lub innej ważnej infrastruktury, jeżeli z powodów obiektywnych nie jest możliwe zachowanie tego bezpieczeństwa poprzez przyjęcie innych mniej radykalnych środków, takich jak właściwa sygnalizacja zagrożeń lub czasowy zakaz, któremu w danym wypadku towarzyszą odpowiednie kary, publicznego wstępu do tego bezpośredniego otoczenia".

Tak sformułowanego zakazu i tak opisanych wyjątków zobowiązał się ściśle przestrzegać obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Autor: pj, jp //now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

Źródło:
Reuters, CNN, TVN24, PAP

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

W miejscowości Wał (Lubelskie) 40-letni kierowca busa nie zastosował się do znaku STOP, wjechał na przejazd kolejowy i zderzył się z szynobusem. Jeden z trójki pasażerów podróżujących autem trafił do szpitala.

Nie zatrzymał się przed przejazdem i zderzył się z szynobusem. Jedna osoba ranna

Nie zatrzymał się przed przejazdem i zderzył się z szynobusem. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl