Child Alert to system alarmowy, który wykorzystywany jest przy zaginięciach lub porwaniach dzieci i młodzieży. Aby został uruchomiony, muszą być spełnione określone warunki. Do tej pory Child Alert uruchomiony był w Polsce cztery razy. Właśnie został uruchomiony po raz piąty. Wyjaśniamy, jak działa system, kto i kiedy go uruchamia.
Child Alert to system alarmowy, który wspomaga poszukiwania zaginionych lub porwanych dzieci i nastolatków (do 18 lat). Platforma zarządzana jest przez ekspertów z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Zgodę na uruchomienie musi wyrazić prawny opiekun poszukiwanej osoby.
W przypadku podjęcia decyzji o uruchamianiu alertu policja przygotowuje specjalny komunikat, który zawiera podstawowe informacje o zaginionym dziecku i okolicznościach zdarzenia.
Wizerunek dziecka trafia do mediów w Polsce i za granicą
Komunikat z wizerunkiem dziecka trafia następnie do mediów w Polsce i za granicą. Zostaje też wtedy uruchomiony ogólnopolski numer alarmowy 995, pod którym można przekazywać wszystkie informacje dotyczące zaginionego dziecka.
Child Alert w Polsce i na świecie
Child Alert funkcjonuje obecnie w 11 krajach europejskich (m. in. w Niemczech, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i w Czechach) oraz na terenie Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.
Polska dołączyła do tego grona 20 listopada 2013 r. Od tego czasu system był w naszym kraju włączany w pięciu przypadkach. Pierwszy raz w kwietniu 2015 roku, kiedy niezrównoważony psychicznie mężczyzna porwał 10-letnią Maję. Kolejny raz w listopadzie 2015 roku - w tym przypadku 3-letniego Fabiana z Radomia porwał jego ojciec.
W marcu 2019 roku Child Alert uruchomiono z powodu porwania rodzicielskiego w Białymstoku - Amelki i jej matki, natomiast w lutym 2020 roku gdy w Gdyni zaginął 10-letni Ibrahim.
Kolejny raz alert uruchomiono 5 listopada 2022 roku, gdy zaginęła 5-latka z Oświęcimia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock