Zaginął 10-letni Ibrahim. Policja uruchomiła procedurę Child Alert

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads, akw//now
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Ibrahim został zabrany matce w Gdyni przy ulicy Antoniego LedóchowskiegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Ibrahim został zabrany matce w Gdyni przy ulicy Antoniego Ledóchowskiego

W Gdyni zaginął 10-letni Ibrahim. Policja uruchomiła procedurę Child Alert i poinformowała, że chłopca uprowadził jego biologiczny ojciec, obywatel Maroka. Funkcjonariusze zaapelowali o kontakt do wszystkich, którzy mogą pomóc w odnalezieniu dziecka.

Dzięki uruchomieniu systemu Child Alert funkcjonariusze rozpowszechniają w mediach wizerunek dziecka i komunikat na temat poszukiwań. Informacja o uruchomieniu procedury Child Alert w Polsce pojawiła się również na stronie fundacji AMBERT Alert Europe wspieranej przez Parlament Europejski. Pomaga ona w poszukiwaniach, informując policję oraz opinię publiczną w całej Europie o zaginionych dzieciach.

JAK DZIAŁA CHILD ALERT? >>>

O wszczęciu procedury mówił w poniedziałek rano w rozmowie z serwisem Kontakt 24 podinspektor Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

- Wczoraj koło godziny 21 w dzielnicy Obłuże w Gdyni mieliśmy porwanie rodzicielskie. Biologiczny ojciec dziecka przyjechał pod adres, w którym mieszka matka z dzieckiem, uderzył matkę i wciągnął dziecko do samochodu. W samochodzie był kierowca, nie wiemy kto. Auto oddaliło się - przekazał w poniedziałek rano. Jak dodał, policja zablokowała pobliskie drogi i powiadomiła o poszukiwaniach Straż Graniczną oraz Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji.

Odjechał w nieznanym kierunku

Jak poinformowała policja w komunikacie, chłopca uprowadził obywatel Maroka, "osoba niebezpieczna". Dodano, że rozpoczęła się za nim policyjna obława. Wiadomo, że poruszał się on srebrnym kombi o numerze rejestracyjnym rozpoczynającym się od liter "WN".

10-latek ma około 150 centymetrów wzrostu, ciemnobrązowe włosy i brązowe oczy - podała policja.

W chwili porwania chłopiec był ubrany w pomarańczową kurtkę, białą bluzę z Kaczorem Donaldem, jeansowe spodnie ze ściągaczami i czarne buty z elementami odblaskowymi. 

Numer alarmowy 995

Policja apeluje, aby "nie działać samemu" i zgłaszać wszystkie informacje, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionego chłopca, na numer alarmowy 995. Funkcjonariusze nie wykluczają, że chłopiec może już być poza granicami Polski.

Wszystkie informacje dotyczące zaginionego lub osoby podejrzewanej o uprowadzenie można przekazywać także pod numerami 112 i 997 lub do najbliższej jednostki policji.

Chłopiec został uprowadzony na ulicy Ledóchowskiego w Gdyni

"Ten chłopiec zapewne już przeżył dużo, to są dla niego traumatyczne przeżycia"

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka na konferencji prasowej zaapelował do poszukiwanego ojca chłopca. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że syn nie jest dla niego najważniejszą osobą w życiu. Jest to zapewne, jak każde dziecko dla rodzica, jego największy skarb - podkreślał.

- Ten chłopiec zapewne już przeżył dużo, to są dla niego traumatyczne przeżycia. Niech ojciec i osoby, które mogą z nim przebywać, zrozumieją, że ta sprawa zaszła za daleko, że nie może narażać syna na cierpienia i sytuację, którą będzie mógł przeżywać do końca życia - mówił. - Niech odda dziecko matce lub najbliższemu patrolowi policji - przekonywał.

Mariusz Ciarka apeluje do ojca uprowadzonego Ibrahima: niech ojciec zrozumie, że ta sprawa zaszła za daleko TVN24

Autor:ads, akw//now

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja