Resort finansów odpiera zarzuty IPN o lekceważenie wniosków ws. wypłaty środków na zakup nowej siedziby. - Już od marca prezes IPN wiedział, że dodatkowych środków nie przewidziano i że będzie musiał znaleźć pieniądze w swoim budżecie - mówi Wiesława Dróżdż z MF.
IPN w lutym 2012 wystąpił do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa na zakup nieruchomości. Instytut chciał kupić swoją siedzibę przy ul. Towarowej w Warszawie na raty rozłożone na dwa lata, także zadeklarował możliwość wydatkowania 5 mln zł z własnego budżetu na rok 2012. - Mimo to przez ponad 4 miesiące nie wpłynęła odpowiedź ministra finansów na wniosek prezesa IPN - powiedział rzecznik IPN, Andrzej Arseniuk. Według niego w lipcu, po kilkakrotnych interwencjach u premiera, MF odpowiedziało, że środki na wykup budynku mogą pojawić się w rezerwie celowej w drugim półroczu, o ile nie wykorzystają ich inni dysponenci. - To niezrozumiałe twierdzenie - mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik MF. Jak przekonuje, już od marca prezes IPN wiedział, że resort nie przewidział dodatkowych środków za zakup budynku, a Instytut będzie musiał znaleźć pieniądze we własnym 200 mln budżecie. - Już w marcu ustalono, że pieniędzy nie ma - przekonywała Dróżdż.
"IPN powinien był przygotować plan naprawczy" W środę MF opublikowało także komunikat, w którym przypomina, że spotkanie między prezesem IPN Łukaszem Kamińskim a Hanną Majszczyk z resortu odbyło się 14 marca. "Na spotkaniu tym Prezes IPN został poinformowany, że w celu zrealizowania tego wydatku musi dokonać wewnętrznych przesunięć i oszczędności. Jednocześnie poinformowany został, że w budżecie nie ma rezerw, z których mógłby zostać sfinansowany ten wydatek" - głosi komunikat. Według resortu, "bezzasadne jest stwierdzenie, że IPN od lutego nie otrzymał z Ministerstwa Finansów żadnych informacji". Ministerstwo zwraca też uwagę, że budżet IPN w ostatnich 10 latach wzrósł o 170 procent (w 2012 roku wyniósł on 223,2 mln zł). "IPN powinien zatem przygotować plan naprawczy, który pozwoliłby na zabezpieczenie wydatków IPN, w tym realizację niezbędnej inwestycji" - twierdzi resort.
Autor: jk\mtom / Źródło: TVN24, PAP