Melania Trump, żona 45. prezydenta USA Donalda Trumpa, jest zaledwie drugą w historii kraju pierwszą damą urodzoną poza jego granicami. Ma za sobą udaną karierę modelki, zna cztery języki obce, angażuje się charytatywnie i wychowuje syna pary - Barrona Trumpa.
Melania Knavs urodziła się 26 kwietnia 1970 roku w miejscowości Novo Mesto w południowej Słowenii. Wówczas była to Jugosławia. Jej rodzice to Amalija i Viktor Knavs. Ojciec prowadził salon samochodowy, a matka zajmowała się projektowaniem ubranek dla dzieci. Przyszła Pierwsza Dama Ameryki wychowywała się z młodszą siostrą Ines.
Melania Trump uczęszczała do szkoły średniej specjalizującej się w projektowaniu mody oraz w fotografii. Następnie wybrała Uniwersytet w Lublanie, jednak po pierwszym roku przerwała studia, by kontynuować i rozwijać karierę modelki w Mediolanie i Paryżu. Rozpoczęła karierę modelki, mając 16 lat. Pierwszy kontrakt podpisała dwa lata później z agencją w Mediolanie, a w 1996 roku, w wieku 26 lat, przeprowadziła się do Nowego Jorku.
Zmiana nazwiska
Może pochwalić się znajomością języków obcych - oprócz ojczystego słoweńskiego zna angielski, francuski, włoski i niemiecki. Po wyjeździe ze Słowenii Melania zmieniła panieńskie nazwisko Knavs na bardziej niemiecko brzmiące Knauss.
Jako modelka pojawiła się w wielu kampaniach reklamowych oraz współpracowała ze znanymi projektantami i fotografami, między innymi z Patrickiem Demarchelierem, Helmutem Newtonem, Arthurem Elgortem, Ellen Von Unwerth, Peterem Arnellem, Antoine Verglasem oraz Mario Testino.
Pojawiała się wielokrotnie na okładkach magazynów takich jak "Vogue", "Harper's Bazaar", "British GQ", "Ocean Drive", "Avenue", "In Style", "New York Magazine", "Sports Illustrated Swimsuit Issue", "Allure", "Vogue", "Self", "Glamour", "Vanity Fair" oraz "Elle". Dodatkowo wystąpiła w wielu reklamach oraz programach telewizyjnych. Niektóre z jej starych fotografii wzbudzały kontrowersje podczas kampanii prezydenckiej.
Inicjatywy charytatywne
Pierwsza Dama interesuje się sztuką, architekturą, projektowaniem i modą, angażuje się także w różnorodne inicjatywy charytatywne. W kwietniu 2005 roku została honorową przewodniczącą akademii tańca słynnej tancerki i choreografki Marthy Graham, jest także aktywną członkinią Policyjnej Ligii Sportowej (Police Athletic League), która odznaczyła ją tytułem Kobiety Roku 2006.
Od pięciu lat Melania Trump zajmuje także stanowisko honorowej przewodniczącej stowarzyszenia wspierającego rozwój chłopców oraz lokalnych społeczności The Boys' Club of New York. W 2005 roku Amerykański Czerwony Krzyż uhonorował ją funkcją ambasadora dobrej woli, którą piastowała przez cztery lata. W 2010 roku została przewodniczącą amerykańskiego stowarzyszenia kardiologicznego American Heart Association.
Pierwsza Dama poznała swojego przyszłego męża w styczniu 1998 roku podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody i niedługo później zostali parą. Zaręczyli się w 2004 roku, a ślub wzięli 22 stycznia 2005 roku w Palm Beach na Florydzie w kościele episkopalnym w obrządku anglikańskim. Wesele odbyło się w znanej posiadłości Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla Trumpa było to trzecie małżeństwo, dla Melanii pierwsze. W marcu 2006 roku urodziło się pierwsze i jak dotąd jedyne dziecko pary prezydenckiej, Barron William Trump.
Od 2006 roku obywatelka USA
W 2001 roku Melania Trump została rezydentem USA i otrzymała zieloną kartę, a w 2006 roku - obywatelstwo tego kraju. Jest ona dopiero drugą w historii USA żoną prezydenta, która urodziła się poza krajem, pierwszą była żona szóstego prezydenta USA Johna Quincy Adamsa - Louisa Adams, która urodziła się w Londynie jako córka Amerykanina.
W 2010 roku Melania Trump zaprojektowała swoją pierwszą kolekcję biżuterii oraz linię kosmetyków. Pojawiała się także jako współprowadząca program "The View" oraz w programie reality show swojego męża "Celebrity Apprentice".
W kampanii prezydenckiej Melania Trump aktywnie wspierała męża. W lipcu 2016 roku w Cleveland wygłosiła przemówienie na konwencji Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej, podczas której jej mąż uzyskał nominację Partii Republikańskiej na kandydata na prezydenta USA.
Przeprowadzka do Białego Domu
Na wiecu wyborczym w listopadzie 2016 roku zapowiedziała, że jako Pierwsza Dama skupi się na zwalczaniu problemu cyberprzemocy (ang. cyberbullying). - Musimy nauczyć naszą młodzież amerykańskich wartości: życzliwości, uczciwości, szacunku, współczucia, miłości, zrozumienia i współpracy - mówiła.
Po wygranych wyborach zdecydowała się przez pierwszych kilka miesięcy pozostać w Nowym Jorku, gdzie 11-letni Barron uczęszczał do szkoły. Oboje przeprowadzili się do Białego Domu po zakończeniu roku szkolnego, w czerwcu.
Melania Trump towarzyszy mężowi podczas oficjalnych wizyt i spotkań w USA oraz za granicą. Chwalona jest za nieskazitelny styl i dobór garderoby.
Autor: azb//now / Źródło: PAP